Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Drogi - nie wszyscy przyzwyczajeni są do ruchu lewostronnego, co dotyczy zarówno kierowców, jak i pieszych. Jako kierowcy musimy być wyczuleni na zderzenia z kangurami, co może być groźne w skutkach dla obydwu stron. Jeśli zamierzamy jechać przez pustynię (np. na trasie z Adelajdy do Darwin) musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu technicznym samochodu, o zapasie paliwa (często do najbliższej stacji będziemy mieli ponad 100 km) i o zapasie wody pitnej (zaleca się 4,5 l na osobę na dzień). Nie polecam wjazdu wszędzie, gdzie nam się podoba, o ile nie mamy samochodu z napędem na 4 koła.

Kąpiele - są rejony, gdzie nawet przy kuszących upałach kąpiel może być niebezpieczna. Powody są różne - w oceanie prądy morskie, duży przybój, rekiny, a nawet, jak w okolicach Darwin, parzące meduzy mogące spowodować śmierć. Z kolei w rzekach nie lekceważmy ostrzeżeń przed krokodylami.

Słońce - filtr i czapka na głowę są jak najbardziej wskazane. Naprawdę nie lekceważmy tego typu rad

Biwakowanie - trzeba uważać na żmije, jadowite węże, pająki. Przy noclegach na dziko warto sprawdzać, czy w butach i torbach nie mamy nieproszonych "gości".

Więcej o: