Austria w UNESCO

Z Krakowa do granicy z Austrią nie jest daleko. Jadąc przez Salzburg, Graz czy Wachau, warto zobaczyć wspaniałe zabytki wpisane na listę UNESCO

Centrum Salzburga (1996) - układ miejski zachowany od czasów średniowiecza. W 1756 r. urodził się tu Wolfgang Amadeusz Mozart, któremu poświęcone są muzea: Dom Narodzin Mozarta, Rezydencja Mozarta.

Pałac i ogrody Schönbrunn (1996) - rezydencja cesarska Habsburgów do 1918 r., wraz z palmiarnią i ogrodami, w których w 1752 r. otwarto pierwszy na świecie ogród zoologiczny, tworzy przepiękny zespół barokowy. We wnętrzach pałacu dominuje wystrój rokokowy.

Krajobraz kulturalny Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut (1997) - związany z eksploatacją złóż solnych rozpoczętą w II tysiącleciu p.n.e. Są liczne jeziora, góry, jaskinie, rozmaita fauna i flora. Można też odwiedzić muzeum Dziedzictwa Kulturowego Hallstatt.

Linia kolejowa na Semmering (1998) - zbudowana w latach 1848-54, jedno z największych osiągnięć sztuki inżynierskiej początków kolejnictwa. Trasa ma 41 km, a najpiękniejsze widoki możemy podziwiać na odcinku Wiedeń - Triest (południowa Austria). Przebiega przez liczne tunele i wiadukty - najsłynniejszy, w kształcie akweduktu, przerzucony jest nad Kalte Rinne

Historyczne centrum Grazu (1999) - harmonijna mieszanka stylów architektonicznych (od średniowiecza) i prądów artystycznych, jak też wpływów sąsiednich regionów

Krajobraz kulturalny Wachau (2000) - część doliny Dunaju pomiędzy Melk i Krems. W malowniczym krajobrazie liczne świadectwa rozwoju regionu od czasów prehistorycznych: założenia architektoniczne (klasztory, zamki, ruiny), urbanistyczne (miasta i miasteczka) oraz rolnicze (uprawa winorośli)

Zabytkowe centrum Wiednia (2001) - różnorodne elementy architektoniczne, głównie barokowe pałace i ogrody oraz zespół reprezentacyjnych budynków wzdłuż Ringstrasse z końca XIX w. Jest m.in. gotycka Katedra św. Szczepana, pałac Hofburg, XIX w. Wiedeńska Opera Narodowa oraz Muzeum Historii i Sztuki

Krajobraz kulturalny Fertö/Jeziora Nezyderskiego (2001) - od 8 tys. lat miejsce styku różnych kultur. To największe jezioro stepowe Europy leży na terytorium Austrii i Węgier i jest pozostałością po lodowcu dunajskim.

A ponadto:

Pamięć Świata (Memory of the World International Register) to program UNESCO, którego celem jest gromadzenie wartościowych dokumentów obrazujących historię świata, jak np. rękopisy, książki, nagrania, filmy. Obiekty te od 1997 r. wpisuje się na międzynarodową listę. Figurują na niej następujące obiekty z Austrii:

Dioskuryd wiedeński, pochodząca z VI w. kopia dzieła Pedaniosa Dioskurydesa De Materia Medica (1997, Austriacka Biblioteka Narodowa, Wiedeń)

ostateczny dokument kongresu wiedeńskiego (1997, Austriackie Archiwum Państwowe, Wiedeń)

kolekcje historyczne 1899-1950 (1999, Phonogrammarchiv, Austriacka Akademia Nauk, Wiedeń)

papirus arcyksięcia Rainera (2001, Austriacka Biblioteka Narodowa, Wiedeń)

kolekcja dzieł Schuberta (2001, Wiedeńska Biblioteka Miejska)

Atlas Blaeu-Van der Hem (2003, Austriacka Biblioteka Narodowa, Wiedeń)

kolekcja dzieł Brahmsa (2005)

kolekcja rysunków architektury gotyckiej (2005)

Więcej o liście światowego dziedzictwa UNESCO: www.unesco.pl

Więcej o: