AUSTRALIA (Związek Australijski)

Stolica: Canberra

Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów; 1 AUD = ok. 0,70 USD

Język urzędowy: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe (13 stron) o wizy turystyczne (na okres 3, 6 i 12 miesięcy) można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji ( www.immi.gov.au ). Decyzje podejmowane są w ciągu maksymalnie 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie ( www.poland.embassy.gov.au ). Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.

PRZEPISY CELNE

Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

PRZEPISY PRAWNE

Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narkotyków i obrót nimi.

MELDUNEK

Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 600 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 40 AUD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń. W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania wcześniejszej zgody.

PRZYDATNE INFORMACJE:

W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.

Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.

Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie - niezbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych 30+ i noszenie ciemnych okularów.