Ligawki, trombity i bazuny

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na XXVII Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

Przesłuchania rozpoczną się w sobotę 1 grudnia - zagrają dzieci, wystąpi zespół huculski "Perłynky na mentynky" z Putiły. Niedzielne wydarzenia zainauguruje msza w kościele św. Trójcy oraz koncerty zespołów "Pieniny" z Krościenka i "Dyjuta" z Wilna. Po godz. 12 dzieci nagrodzone w kategorii Trąby (grające na ligawkach, trombitach i bazunach) pokażą, jak wspaniale potrafią zadąć na ogromnych instrumentach, często większych od nich samych. Równolegle odbędą się przesłuchania dorosłych w tej samej kategorii. Od godz. 14 podczas obrad jury (Żaneta Żardecka, Wioletta Przerębska, Halina Dulikowska, Tomasz Nowak i Jacek Jackowski) czas umilać będą zespoły"Pleskota" z Chmielna oraz grupa z Koniakowa. Po godz. 15 wręczenie nagród i oficjalne zakończenie konkursu.

Nie bez powodu odbywa się on rokrocznie właśnie w Ciechanowcu, na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Zwyczaj obtrąbywania Adwentu (poranna gra na ligawkach przez cały okres jego trwania) na tych terenach opisali już w XIX w. Zygmunt Gloger i Oskar Kolberg. W okresie międzywojennym Stanisław Dworakowski spotykał tam chłopców, którzy grali o poranku na ligawkach nie tylko w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia, a wiosną robili instrumenty. Wierzby lub lipy (młode, długie, bez sęków) rozcinali w poprzek, wyżłabiali środek, suszyli i sklejali woskiem pszczelim lub smołą. Aby dźwięk miał jak najczystszą barwę, ligawki trzymano w krypach do pojenia bydła, by zamarznięta woda wygładziła ich środki (podobnie wyrabiają swoje instrumenty górale karpaccy z Pienin, Huculi, którzy grają na trombitach i Kaszubi - na bazunach).

W ciechanowieckim skansenie można poznać ludowych muzyków, posłuchać ligawek i spróbować na nich zagrać, a także obejrzeć kolekcję etnograficzną (ponad 10 tys. eksponatów w tradycyjnych mazowiecko-podlaskich chatach, domach i dworkach) historyczną oraz weterynaryjną (udomowianie i hodowla zwierząt, uszlachetnianie ras, pasterstwo). Polecam wystawę "Tradycje zielarskie" nawiązującą do dorobku ks. Krzysztofa Kluka (1739-96), który przez 26 lat był proboszczem w tym pięknym miasteczku.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec, bilet wstępu 10 zł, ulgowy 5 zł, spacerowy normalny - 6, ulgowy 3, na konkurs wstęp bezpłatny

www.muzeumrolnictwa.pl