Wyniki poznaliśmy podczas Targów Tour Salon w Poznaniu. Konkurs na najlepszy produkt turystyczny organizowany jest od 2003 r. Nagrodą jest Certyfikat POT i udział laureata w kampaniach promocyjnych. Z 62 propozycji kapituła wyłoniła 13 zwycięzców (plus trzy wyróżnienia):
Zakład Turystyczny Kompleksu Osówka za Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy w Górach Sowich - kompleks wybudowany przez więźniów pod niemieckim nadzorem w latach 1943-45 zwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.
Opera Wrocławska za plenerowe widowisko operowe "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego w parku Szczytnickim we Wrocławiu, obejrzało je 20 tys. widzów.
Urząd Miasta Zielona Góra za Winobranie - Festiwal Wina (ponad 150 lat tradycji).
Filharmonia Łódzka za coroczny wakacyjny Wędrowny Festiwal "Kolory Polski" (koncerty w kościołach, dworach, pałacach, muzeach).
Robert Papis za Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego, który odbywa się co miesiąc od wiosny do jesieni.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce za program edukacyjno-kulturalny.
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury za "Tatrzańskie Wici", cykl plenerowych imprez przybliżających tradycje Podhala.
Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej (Podkarpackie) za 30-kilometrowy Garncarski Szlak w Medyni Głogowskiej (m.in. XIX- i XX-wieczna ceramika, warsztaty garncarskie).
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna za Gościnny Białystok (m.in. nocleg w luksusowym hotelu Branicki, spacer z przewodnikiem szlakiem Jana Klemensa Branickiego, zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu, biesiada podlaska w folwarku Nadawki).
Fundacja Zamek w Gniewie za Vivat Vasa, inscenizację "Bitwy dwóch Wazów" upamiętniającą wydarzenia z wojny pruskiej.
Śląska Organizacja Turystyczna za Festiwal Kuchni Śląskiej (co roku w innym zakątku regionu) i za Szlak Zabytków Techniki (obiekty przemysłowe, także prezentacje multimedialne oraz imprezy na ich terenie).
Komunikacja Miejska w Szczecinku za Szczecinecki Tramwaj Wodny "Bayern" - kursuje od kwietnia do końca października, łączy atrakcyjne miejsca i miejscowości nad jeziorem Trzesiecko, obok biegnie ścieżka rowerowa.
Wyróżnienia:
Firma Lang Team za Kolarską Ligę Mistrzów "Tour de Pologne" (najbardziej prestiżowa polska impreza kolarska, 79 lat tradycji).
Urząd Miasta w Augustowie za Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym - co roku startuje ponad 40 drużyn z Polski i zagranicy, a piknik na błoniach gromadzi ponad 20 tys. widzów.
PPHU Hortulus Iwony Bigońskiej za Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy k. Koszalina (porady fachowców na temat zakładania ogrodów, sprzedaż roślin, książek, elementów wystroju wnętrz i ogrodów).
Po raz trzeci POT zorganizowała konkurs na najlepsze centrum informacji turystycznej (it). Pod uwagę brano: położenie punktu it i jego oznakowanie, dostęp (także dla niepełnosprawnych), godziny otwarcia, dostępność materiałów informacyjnych (w tym bezpłatnych), przygotowanie kadry (m.in. znajomość języków obcych) oraz liczbę mieszkańców miejscowości, w której znajduje się punkt.
W kategorii poniżej 20 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajęła Informacja Turystyczna w Wadowicach, drugie - Centrum Informacji Turystycznej w Łebie, trzecie - Informacja Turystyczna w Szczyrku.
W kategorii poniżej 75 tys. na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku oraz Centrum Informacji Turystycznej w Mrągowie, drugiego nie przyznano, trzecie przypadło Miejskiemu Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich.
W kategorii powyżej 75 tys. zwyciężył Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej, za nim było Zielonogórskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki oraz Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.
Nagrodzono również tzw. grupy partnerskie. Tworzą je przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów i organizacji turystycznych, którzy wspólnie lansują regionalne atrakcje (to efekt szkoleń "Turystyka - wspólna sprawa" prowadzonych od stycznia 2006 r., www.tws.org.pl ). Powstało już ponad 130 takich grup. Oto 16 najlepszych: "Między złotem a srebrem - odkrywamy atrakcje Ziemi Ząbkowickiej" (woj. dolnośląskie), "Na piastowskim szlaku" (kujawsko-pomorskie), "Kraina lessowych wąwozów" (lubelskie), "Grupa militarna" (lubuskie), "Uniejowska grupa partnerska" (łódzkie), "Lokalna Organizacja Turystyczna >>Beskid Zielony<<" (małopolskie), "Chopin 2010" (mazowieckie), "Fajny Brzeg i..." (opolskie), "Szlak naftowy" (podkarpackie), "Z biegiem czasu, z nurtem rzeki Bug" (podlaskie), "Poznaj serce Kaszub" (pomorskie), "Beskidzki gazda" (śląskie), "Świętokrzyskie uzdrowiska" (świętokrzyskie), "Orzysz - Ełk - Olecko" (warmińsko-mazurskie), "Piękno wolsztyńskich parowozów" (wielkopolskie), "Szlak wodny Berlin - Szczecin - Bałtyk" (zachodniopomorskie).