Ekspedycja Szlakiem BENEDYKTA POLAKA - 10-08-2007

Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka w sercu Kałmucji Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka dotarła do serca buddyjskiej Kałmucji.

W stolicy Republiki Kałmucji, Eliście, uczestnicy odwiedzili buddyjskie świątynie, miasteczko szachowe i spędzili popołudnie zwiedzając spokojne i egzotyczne miasto położone pośrodku stepu. Droga do Elisty wiedzie świetnej jakości szosą, przerzuconą przez ciągnący się po horyzont stepowy krajobraz. Na razie uczestnicy tylko oswajali się z widokiem niczym nieograniczonej przestrzeni, ale już w drodze do Astrachania będą musieli zmierzyć się z upałem, suchym, zapylonym powietrzem i niebezpiecznym podłożem. Podróż samochodami terenowymi po stepie wymaga od kierowców bezustannej koncentracji i uwagi, bo z pozoru monotonne podłoże pełne jest dziur czy wyschniętych, twardych jak kamień i ostrych roślin. Droga do Astachania to dla uczestników Ekspedycji całodzienna jazda na azymut, przy odrobinie szczęścia z przystankiem w porzuconej na stepie, niezaznaczonej na żadnej mapie toczce (rosyjskiej jurcie). Dotychczasowa trasa Ekspedycji wiodła przez Zosin, śladem Benedykta Polaka uczestnicy odwiedzili Łuck, dalej pojechali przez Rowno, Żytomir i Kijów. Następnie przejechali przez Brispol, Złotonosz, Dnieprodzierżyńsk, przeprawili się promem przez rzekę Don i nocowali w Wolgodonsku. Dalej ruszyli w stronę Elisty.

Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka wyruszyła z Warszawy 4 sierpnia. Uczestnicy w ciągu dwóch miesięcy pokonają ponad 20 tysięcy kilometrów bezdroży trasą, jaką przebył w XIII w. pierwszy wielki polski podróżnik - Benedykt Polak. Ekspedycja, w której biorą udział Krystyna Czubówna i Beata Pawlikowska, ma na celu popularyzację postaci Benedykta Polaka, który z Janem di Piano Carpinim dotarł na dwór mongolskiego chana na ćwierć wieku przed Marco Polo. To dokonanie naszego rodaka, doceniane przez międzynarodowe autorytety w dziedzinie geografii i historii, jest zupełnie nieznane w Polsce. W kraju nie zachował się żaden odpis "Sprawozdania" Benedykta z podróży do Karakorum. Relacja z wyprawy (znana z dwóch rękopisów: paryskiego i wiedeńskiego) została przetłumaczona na język polski dopiero w 1986 roku i ukazała się w niskonakładowym "Kalendarzu Świętego Antoniego". Trasa Ekspedycji wiedzie przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Mongolię. Efektem wyprawy będą m.in. relacje telewizyjne z podróży oraz kilkuodcinkowy film dokumentalny.