Moskwa Bułhakowa

Moskwa Bułhakowa

Teatr

Teatr Satyry przy stacji metra Majakowskaja to przebudowane Variete. Tu odbył się słynny seans czarnej magii, po którym damy biegały po ulicach w samej, pardon, bieliźnie. Ogród letni za teatrem uwieczniono w "Mistrzu i Małgorzacie", łącznie z toaletą publiczną w głębi. Administrator teatru, Warionucha, chciał zajrzeć do niej przed wizytą w organach i został wampirem-nieudacznikiem.

Muzeum

Jesteśmy na Bolszoj Sadowoj. Secesyjna kamienica numer 10, mieszkanie 50, w podwórzu z lewej strony. Nad bramą napis: "Niedobre mieszkanie czynne jest w godzinach od 13 do 18". Jesienią muzeum chce wznowić cykl wieczorów literacko--muzycznych. Klatkę schodową odnowiono przed niespełna rokiem - na próżno, znów pokryły ją graffiti.

Po wyjściu z muzeum w ciągu pięciu minut znajdziemy się na Małej Bronnej i Patriarszych Stawach. Na którejś z ławek w cieniu starych drzew Woland opowiadał historię Poncjusza Piłata, piątego prokuratora Judei, udręczonego przez migrenę i znienawidzone obowiązki. Tylko na której?

Do domu Gribojedowa dotrzemy stąd w niespełna pół godziny - Małaja Bronnaja kończy się przy bulwarze Twerskim.

Gribojedow

"Gribojedow", czyli Instytut Literacki, mieści się pod numerem 25. Przed wejściem pomnik Hercena. Niestety, restauracja była fikcją literacką, ale obok jest plac Puszkina, gdzie co krok karmią i poją.

Oficyna mistrza w zaułku Mansurowskim 9 to godzina marszu. Zostawiając z tyłu plac Puszkina, idziemy bulwarem Twerskim, który miękkim łukiem przechodzi w bulwar Nikitski i Gogolewski. Bulwarnoje Kolco niegdyś było wałem obronnym. Przy metrze Kropotkinskaja, vis-a-vis soboru Chrystusa Zbawiciela, skręcamy na prawo, w Ostożenkę. Mansurowski łączy Ostożenkę z Prieczystienką.

Cmentarz Nowodziewiczy

Ostatni adres Bułhakowa: stara część cmentarza Nowodziewiczego. Klasztor i cmentarz Nowodziewiczy (ul. Nowodiewiczyj prospekt 1, metro Sportiwnaja, wieże klasztorne widoczne z daleka) mają dwa odrębne wejścia i odrębne bilety. Do klasztoru odsyłano carskie córki i niekochane żony. Na cmentarzu spoczywają Czechow, Gogol, Majakowski, Szukszyn; dostojnicy radzieccy, którzy zmarli w niełasce - Chruszczow i Mołotow; słynni artyści, słynne żony: Nadieżda Alliłujewa-Stalina, Raisa Gorbaczowa. Odrębne aleje mają starzy bolszewicy, generałowie, twórcy i artyści teatru MChAT.

W cenę biletu wstępu na cmentarz (30 rubli) wliczone jest oprowadzenie po nim. Dyżurny ekskursowod czeka w budce, aż zbierze się grupa chętnych. Nawet jeśli kupiliśmy w kasie mapkę cmentarza (20 rubli), warto go zachęcić do wysunięcia nosa z budki, wystarczy uśmiech i akcent.

Anna Żebrowska