Valeggio i Borghetto: Miłosne supełki z szampanem

Na średniowiecznym moście między Valeggio i Borghetto raz w roku zasiada 4 tys. biesiadników

O te dwie miejscowości przez długie lata spierały się dynastie Scaligerów, Gonzaga i Viscontich. Obydwa miasteczka słyną z corocznego Święta Miłosnego Supełka (La Festa del Nodo d'Amore). Owe supełki to... tortellini z cieniutkiego, prawie przezroczystego ciasta, wypełnione delikatnym mięsnym nadzieniem. Ta jedyna w swoim rodzaju impreza odbywa się w trzeci wtorek czerwca na XIV-wiecznym, gigantycznym kamiennym moście (długi na 700, szeroki na 25 m) między Valeggio i Borghetto.

10-tysięczne Valeggio leży na łagodnym wzgórzu, 9 km od jeziora Garda, nad rzeką Mincio, 25 km od Werony. Miasteczko powstało we wczesnym średniowieczu, a jego dzisiejszy, "cesarski" charakter to rezultat XIX-wiecznych renowacji przeprowadzonych przez Habsburgów. Na głównym placu, Piazza Carlo Alberto, stoją niewielkie, zadbane kamienice. W zachodniej pierzei dominuje neoklasyczny ratusz z dużym zegarem na tympanonie. Najsłynniejszą budowlą jest XIV-wieczny ceglany zamek Scaligerów na szczycie wzgórza. Otaczają go świetnie zachowane mury obronne z blankami w kształcie jaskółczego ogona. Warto wdrapać się na jedną z pięciu zachowanych wież (jedna z nich jest okrągła, pochodzi z XII w.), by popatrzeć na zieloną dolinę, przez którą spokojnie płynie szmaragdowa Mincio. Wokół winnice, topole i cyprysy. Bliźniacze miasteczko Borghetto wygląda stąd jak makieta - garstka ceglanych domków rzucona na niewielką planszę, na której ktoś narysował wijącą się rzekę i mostki.

W centrum Valeggio od dwunastu lat, w czwartą niedzielę każdego miesiąca, odbywa się targ staroci. Impreza gości ponad stu sprzedawców - antykwariuszy i amatorów. W jednym stoisku można kupić fikuśne guziki, pocztówki, starożytne i watykańskie monety, meble, lustra, porcelanę, faszystowskie ordery, bakelitowe młynki do kawy, radia i aparaty fotograficzne, dywany czy stare baletki...

***

Do Borghetto dojedziemy w 5 minut krętą asfaltową szosą (spacerem niespełna 20 min). W średniowieczu znajdował się tu fort. Z tego okresu pozostały resztki murów obronnych, przeciskające się między domami wąskie kanały, które niegdyś pełniły funkcję fos no i masywny, ceglano-kamienny most z 1393 r. (to na nim odbywa się supełkowa uczta). Wąskie uliczki pokrywa kamienny bruk, nad pełnymi karpi kanałami, na których wciąż kręcą się młyńskie koła, przerzucono drewniane mostki. Domy zbudowano z cegły lub otoczaków. Niektóre to case torri - XIII-wieczne domy-wieże, z których szczytu można obserwować okolicę.

Zaledwie kilkaset osób zamieszkuje tę perłę średniowieczna. Za to restauracji mnóstwo (łącznie z tymi w najbliższej okolicy jest ich 40, w sumie 6 tys. miejsc!). Polecam Divinosterię i Amarcord - małe, urocze lokale, w których serwuje się doskonałe wina, sery i tigelle (tradycyjne płaskie bułeczki z Mantui) skrapiane octem balsamicznym.

***

Zapada ciepły wieczór, w oddali widać pięknie oświetlony zamek w Valeggio. Przy drewnianych stołach zasiada około 4 tys. biesiadników. Imprezę rozpoczyna parada - zacne damy i panowie w XIV-wiecznych kostiumach przy akompaniamencie fujarek, dzwonków i bębenków zbliżają się parami do stołów i witają gości. Paziowie oświetlają im drogę pochodniami, a sbandieratori żonglują sztandarami. Do stołów podają kelnerzy z tutejszych restauracji. Nie brakuje ani wina, ani tortellini w przeróżnych sosach. Będzie i drugie danie - mięsa i polenta (grillowane placki z kukurydzianej kaszki), warzywa z grilla i zapiekane ziemniaki - a na deser szampan i... niespodzianka. Między ucztującymi przemykają grajkowie i błazny.

Legenda opowiada o pięknych rusałkach, które o zmroku tańczyły na brzegu rzeki. Jedna z nich, piękna Sylwia, zakochała się w kapitanie Malko, oficerze władcy Mediolanu Giangaleazzo Viscontiego. Zazdrosna siostrzenica księcia kazała pojmać rusałkę, ale zakochanym udało się zbiec. Resztę życia spędzili w otchłaniach Mincio - jedynym miejscu, gdzie czuli się bezpiecznie. Kiedy żołnierze księcia stanęli nad brzegiem rzeki, znaleźli tylko jedwabną, wyszywaną złotem chusteczkę - na jej rogu zawiązany był supełek, symbol uczucia łączącego Malka i Sylwię.

Święto kończy się około północy fenomenalnym pokazem sztucznych ogni.

W tym roku Święto Miłosnego Supełka przypada 20 czerwca. Rezerwacja obowiązkowa (60 euro), początek o godz. 19.30. Informacja turystyczna: Pro Loco di Valeggio: 0039 0457 951 880,

tourist@valeggio.com

sieci

http://www.valeggio.com

Więcej o: