Kultowe miejsca

Museo Memorial Ernesto Che Guevara, Santa Clara

Tu ejemplo vive, tus ideas perduran (Twój przykład żyje, twoje idee przetrwają), Hasta la victoria, siempre! (Zawsze do zwycięstwa!) - głoszą billboardy przy autostradzie z Hawany do Santa Clara. Zimą 1958 r. na obrzeżach Santa Clara partyzanci pod dowództwem Guevary wykoleili pociąg z żołnierzami Batisty, co umożliwiło Fidelowi Castro marsz na Hawanę. Na tablicy przed mauzoleum Guevary hasło: Queremos que sean como el Che (Chcemy, żeby byli tacy jak Che) i podpis: Fidel . Nad budynkiem góruje 23-tonowy posąg Guevary z karabinem. W środku spoczywają zwłoki Partyzanta i jego towarzyszy (odnalezione w 1997 r., szczątków kilku z nich wciąż brakuje, trwają poszukiwania w boliwijskiej selwie). Na ścianach rzeźbione w drewnie medaliony z podobiznami poległych. W 1967 r. Guevara został rozstrzelany z rozkazu CIA przez oddział boliwijskiej armii w miasteczku La Higuera w środkowej Boliwii i pochowany w zbiorowej mogile w pobliskim Vallegrande; na dowód, że naprawdę nie żyje, odcięto i zakonserwowano w formalinie jego dłonie, które najpierw w tajemniczych okolicznościach zniknęły, a potem pojawiły się na Kubie - ponoć Fidel Castro chciał je wystawić na widok publiczny w specjalnym mauzoleum w Hawanie, ale nie pozwoliła na to rodzina Guevary. Mówi się, że Castro umieścił je w Pałacu Rewolucji i pokazuje tylko wybranym dostojnikom. W muzeum można obejrzeć setki guevarianów: zdjęcia i przedmioty należące do Che, np. woreczek na tytoń, podarty plecak, buty, bidon, pistolet, inhalator (był astmatykiem), przyrząd do borowania zębów towarzyszom broni. Obowiązuje całkowite milczenie - z szacunku dla Guerrillero Heroico - i zakaz fotografowania.

Ambos Mundos, Hawana

Hotel w sercu Starej Hawany (cztery gwiazdki, 52 pokoje, taras na dachu) Ambos Mundos stanął przy Calle Obispo 153 w 1923 r. Początkowo miał tylko dwa piętra i 38 pokoi. W 1924 r. dobudowano trzecie i czwarte, w 1931 r. - piąte, z kuchnią i restauracją. Rok później do pokoju 511 wprowadził się Ernest Hemingway. Przemieszkiwał tu przez siedem lat, dopóki w 1939 r. nie przeniósł się do swojej posiadłości Finca Vigia (12 km od Hawany). O Ambos Mundos zwykł mawiać, że jest "dobrym miejscem do pisania". Napisał tu sporo artykułów dla magazynu "Esquire" i kilka rozdziałów powieści "Komu bije dzwon". W pokoju Hemingwaya urządzono minimuzeum.

El Floridita, Hawana

Ulubiona knajpa Ernesta Hemingwaya przy Calle Obispo 557 serwująca m.in. ryby i owoce morza oraz słynny koktajl daiquiri (biały rum, sok z limonki, cukier trzcinowy, pokruszony lód i kropla likieru maraskino). W 1992 r. otrzymała nagrodę The Best of the Best dla najlepszej restauracji. Prócz noblisty bywali tu również Jean Paul Sartre, Gary Cooper, Ava Gardner i Tennessee Williams. W 2003 r. w El Floridita odsłonięto naturalnej wielkości brązową rzeźbę Hemingwaya kubańskiego artysty José Villa Soberóna. El Floridita zaprasza od 12 do 24.

Więcej o: