Zielone nagrody

5 tys. dol. dostanie słowacka organizacja Vydra za stworzenie leśnego otwartego muzeum tematycznego w dolinie rzeki Vydrovo.

Projekt stowarzyszenia Cerny Hron wziął udział w tegorocznej edycji Nagrody Dziedzictwa - konkursu organizowanego przez wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Ekologiczne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - i zgarnął całą pulę. Miejscowość Vydrovo leży na trasie kolejki wąskotorowej z Chvatimechu do Cernego Balogu, która jest największą atrakcją turystyczną okolicy (niegdyś przewoziła ścięte drzewa). W skansenie leśnym możemy wybrać się na dwugodzinną wycieczkę po nieistniejącym już świecie drwali. Zapoznamy się z technikami karczowania, obejrzymy tradycyjną leśniczówkę, a także... hodowlę dzików. Wstęp: 20-30 słowackich koron.

http://www.vydra.sk

Podczas uroczystego ogłoszenia laureata Nagrody Dziedzictwa w czeskim Brnie po raz pierwszy przyznano także Nagrodę Greenways im. Laurance'a Rockefellera, jednego z założycieli pierwszego ekoszlaku w USA. Zwyciężył najstarszy środkowoeuropejski zielony szlak (nieprzerwany ciąg połączonych ścieżek, które można przejechać na rowerze, konno lub przejść pieszo) Greenways Praga - Wiedeń, który również dostanie 5 tys. dol. nagrody. Licząca 456 km trasa powstała w 1992 r. i prowadzi m.in. przez Tabor, Jindrichuv Hradec, Znojmo i Valtice.

http://www.prahawien.greenways.info

Polskie ekoszlaki opisaliśmy przed tygodniem