Kraina szczęśliwości w samym sercu Polski. "Prawdziwa Arkadia"

Arkadia - mityczna kraina szczęśliwości, w której życie jest sielankowe i beztroskie, w bliskim kontakcie z naturą. Symbolizuje ziemski raj. Obecnie, aby do niego trafić, wystarczy wybrać się w okolicę Łowicza. Okazuje się bowiem, że w Polsce też mamy swoją Arkadię.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele lat temu architekci dostali jasne polecenie: przekształcić krajobraz niewielkiej wioski tak, by przypominała idylliczny raj. Widząc dzisiejszą Arkadię w województwie łódzkim, można pokusić się o stwierdzenie, że zadanie zostało wykonane niemal perfekcyjnie. 

Rajski ogród

Arkadia, mimo niewielkich rozmiarów, jest romantyczna i sielankowa. Bez wątpienia oddaje klimat symbolicznej krainy szczęśliwości, do której najpewniej pragnęli dotrzeć architekci; zwłaszcza podczas urządzania słynnego Parku w Arkadii. Już po pierwszych chwilach zwiedzania pojawia się wrażenie podróży po obcej, idyllicznej krainie, przypominającej rajski ogród. Taki właśnie był zamysł założycielki parku, dla której stał się on projektem życia. 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Kaprys damy 

Założycielką słynnego Parku w Arkadii była Helena Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa. Tęsknota do mitycznej krainy szczęśliwości widywanej tylko w wyobraźni wzbierała, aż w końcu księżna zdecydowała się odtworzyć rajską wizję na Ziemi. Pragnęła romantycznej wioski z anielskimi ogrodami, łukami grotami i akweduktami. W końcu dopięła swego, a sen o przemienieniu części ziemi z majątku w idylliczną krainę w końcu się ziścił. Mąż przymykał na to oko. Podobnie jak na liczne romanse, w które wdawała się księżna - między innymi ze Stanisławem Augustem Poniatowskim.

(Nie) wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wizytówką Arkadii i bohaterem wielu fotografii jest niezwykły akwedukt. Przez majątek Radziwiłłów przepływała bowiem przecinająca Arkadię rzeka Skierniawka, dzięki czemu na środku utworzył się staw. Księżna Helena Radziwiłłowa najpewniej uznała, że tak malownicze miejsce zasługuje na dodatkową dekorację. Sam ogród już wiele lat temu różnił się od pozostałych. W przeciwieństwie do założeń barokowych miał większą naturalność i swobodę aranżacji. 

Chodziło o to, by ogrody przypominały las, jednak nic nie było w nich przypadkowe

- pisze autor bloga "Idziemy Dalej".

Rzucony urok 

Zwiedzanie romantycznego parku ułatwia dokładna mapa, którą otrzymujemy przy wejściu. Jak podaje nieborow.art.pl, bilet wstępu do Ogrodu w Arkadii kosztuje 16 zł, a ulgowy 10 zł. Dzieci i młodzież (ucząca się, 7-26 lat) wchodzą za złotówkę. Magia, która emanuje z tego miejsca, zdaje się zaraźliwa, co potwierdzają liczne komentarze internautów.

Prawdziwa Arkadia! Naprawdę przepiękne miejsce
Gdyby "Dumę i uprzedzenie" kręcono w Polsce, to tutaj

- czytamy na Twitterze. 

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

OFERTY AVANTI24.PL: Nowości od New Balance to połączenie stylu retro i nowoczesności. Koniakowe są idealne na teraz! Praktyczne, wygodne i unisex

Źródła: nieborow.art.pl, idziemydalej.pl, polskazachwyca.pl

Więcej o: