To zdjęcie znają wszyscy, ale nie każdy wie, jaką kryje historię. Autor też jest wyjątkowy

Zdjęcie "Posiłek na szczycie drapacza chmur" jest kultowe. Ale kto je zrobił? Historia autora wyjątkowej fotografii również jest interesująca.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pirelli Calendar 2022 Bryan Adams "On the Road"

W tym roku minęła 90 rocznica zrobienia zdjęcia pod tytułem "Posiłek na szczycie drapacza chmur" (ang. Lunch atop a Skyscraper"). Fotografia powstała 20 września 1932 roku (pierwotnie myślano, że 28 września) i jest kultowa. Zna ją niemal każdy, ale wciąż niewiele osób wie, kim jest autor słynnej fotografii. 

Słynne zdjęcie 'The Kiss' autorstwa Alfreda Eisenstaedta. Zmarł marynarz znany z fotografii, która stała się symbolem zakończenia II wojny światowej

"Posiłek na szczycie drapacza chmur" jest kultowym zdjęciem. Zrobił je wyjątkowy fotograf

Zdjęcie "Posiłek na szczycie drapacza chmur" zrobił Charles Clyde Ebbets. Fotografia przedstawia robotników jedzących lunch na belce konstrukcyjnej Rockefeller Center, która znajdowała się 800 stóp nad ziemią (około 243,84 m). Mężczyźni uwiecznieni na zdjęciu nie przejmują się wysokością, na której się znajdują, tak samo jak autor fotografii.

Charles Clyde Ebbets urodził się 18 sierpnia 1905 roku w Gadsden w stanie Alabama. Swoją przygodę z fotografią zaczął w wieku 8 lat, gdy kupił sobie pierwszy aparat fotograficzny. Mając 15 lat musiał przerwać naukę i zacząć pracę w redakcji lokalnej gazety, u boku swojego ojca. Rok później kontynuował pracę już na własny rachunek. W 1922 przeniósł się na Florydę, gdzie dalej robił zdjęcia oraz zajmował się filmami. Ale nie był tylko fotografem - w swoim życiu zajmował się m.in.: aktorstwem (pod pseudonimem Wally Renny), akrobatyką (chodził po skrzydle samolotu), wyścigami samochodowymi, wrestlingiem, rybactwem czy myślistwem. Umiał też pilotować samolot. 

 

Ukraina. Ukraiński dziennikarz i fotoreporter Evgeniy Maloletka. W tle zboże pszenicy płonące po rosyjskim ostrzale Historia jednego zdjęcia. MSZ Ukrainy zwraca uwagę na dziennikarza

"Posiłek na szczycie drapacza chmur" to słynne zdjęcie. Autor też jest wyjątkowy

Mimo próbowania swoich sił w różnych zawodach Ebbets dalej szlifował swoje umiejętności fotograficzne - był jednym z pierwszych osób, które robiły zdjęcia z samolotu. Wydawcy gazet cenili go za dostarczanie unikalnych zdjęć. Jego fotografie były publikowane w takich gazetach jak The New York Times, The New York Herald Tribune, The Chicago Tribune, czy Miami Daily News.

Z kolei najbardziej znane zdjęcie Ebbetsa - "Posiłek na szczycie drapacza chmur", zostało zrobione jesienią 1932 roku na budowie Rockefeller Center w Nowym Jorku. Ebbets był tam zatrudniony jako fotograf. Wtedy uwiecznił robotników odpoczywających na belce konstrukcyjnej budynku na 69. piętrze.

Więcej o: