Cmentarzysko pociągów w Łodzi. Tajemniczy widok porzuconych lokomotyw przyciąga turystów

Cmentarzysko pociągów w Łodzi przyciąga turystów. Smutny widok porzuconych lokomotyw na Olechowie przypomina o tragicznym losie więźniów getta. Aktualnie znajdują się tam od dawna nieużywane, zniszczone lokomotywy.

Jeśli szukacie mrocznych krajobrazów na jesienne wypady, warto wybrać się na łódzkie cmentarzysko pociągów. Wiąże się ono z dramatycznymi zdarzeniami czasów niemieckiej okupacji. Obecnie można tam zobaczyć kilkadziesiąt rozpadających się lokomotyw.

Osoby, które chcą się przeprowadzić na Sardynię, mogą otrzymać 15 tys. euro.Włochy walczą z wyludnieniem jednej z wysp. Chętni otrzymają 15 tys. euro

Cmentarzysko pociągów w Łodzi

Stacja na łódzkim Olechowie została zbudowana przez Żydów z łódzkiego getta w 1941 roku, gdy w Łodzi doszło do niemieckiej okupacji. Na stacji znajduje się parowozownia, wieża ciśnień, magazyny i budynki administracji. Dworzec ten był jednym z największych dworców towarowych w Europie. Niestety, dziś można tam zobaczyć jedynie porzucone lokomotywy. Obecnie to miejsce przyciąga turystów, którzy zwiedzają kabiny maszynistów i wagony towarowe. Na Olechowskiej stacji można też obejrzeć zabytkowe parowozy. 

Co ciekawe, teren stacji był wykorzystany w 1945 roku przez Armię Czerwoną do napaści na wsie Zalesie, Feliksin, Hutę Szklaną i Olechów. Rosjanie rozkradli dobytek mieszkańców, którzy w tym czasie ukryli się w okolicznych lasach. Po zakończeniu II wojny światowej stacja była wykorzystywana przez kolej, była też modernizowana.

Widok kilkudziesięciu lokomotyw jest dość przerażający

Obecnie rozpadające się wagony znajdujące się na cmentarzysku są bardzo zniszczone, łuszczy się z nich farba, mają powybijane szyby, a metal ulega korozji. Ich obecny wygląd może przerażać. Miejsce stało się celem wandali i złomiarzy. Stan porzuconych pociągów pogarsza się z dnia na dzień. Teren cmentarzyska jest strzeżony - można tam spotkać wartownika. 

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Oto kilka zasad i wskazówek, dzięki którym wejdziesz na wyższy poziom fotografiiMetodę kartki i kalkulatora powinien znać każdy. Prosta zasada, a wiele zmieni

Więcej o: