Grzywna za opalanie na balkonie. Można dostać mandat nawet do 1500 zł

Wydaje się, że opalanie się na balkonie to świetny sposób na słoneczną kąpiel. Czasem jednak taki relaks może przynieść niezbyt przyjemne skutki. Zwłaszcza gdy przeszkadzamy sąsiadom i ubierzemy (lub rozbierzemy) się w nieodpowiedni sposób.

Opalanie się na balkonie to ciekawa alternatywa dla osób, które nie wyjeżdżają nad wodę i nie odpoczywają na plażach. Wywołuje jednak wiele dyskusji - jednym to wcale nie przeszkadza, inni kręcą nosem. Trzeba jednak wiedzieć, że nieobyczajny strój, który zasłania zbyt mało, może być przyczyną... mandatu.  

Zobacz wideo 26-latek pędził 215 km/h mokrą i śliską drogą ekspresową

Więcej informacji na temat podróży znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Czy można opalać się na balkonie? "To zależy"

Na pytanie, czy można opalać się na balkonie, należy odpowiedzieć standardowo: "to zależy". Co do zasady, nie ma żadnych prawnych przeszkód, by opalać się na balkonie w kostiumie kąpielowym. Niemile zaskoczone mogą być natomiast miłośniczki opalania topless. Może się bowiem okazać, że niewinna kąpiel słoneczna zostanie potraktowana przez organy ścigania jako wykroczenie, tzw. nieobyczajny wybryk

- tłumaczyła radczyni prawna Marlena Kwiatek z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, cytowana przez warszawa.mojemiasto.pl. O "nieobyczajnym wybryku" mówi art. 140 Kodeksu wykroczeń - są to wszelkie zachowania i ubiory, które mogłyby wywołać publiczne zgorszenie. 

Oznacza to, że nie powinniśmy opalać się topless i nago. Jeżeli to zrobimy, a nasz balkon widzą sąsiedzi i przechodnie, to musimy liczyć się z tym, że otrzymamy nawet 1500 zł mandatu, szczególnie gdy sytuacja ta zostanie zgłoszona policji.

Opalanie się na balkonie. Czasem może być uznane za nieprzyzwoite

Nie ma przepisów, które dokładnie wytłumaczyłyby, jaki strój i zachowanie mogą być uznane za niezbyt obyczajne. Wszystko zależy od tego, jak się je interpretuje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ubiór, który przed laty był uznany za nieprzyzwoity, dzisiaj za taki nie uchodzi. Kontrowersje wywołuje na przykład opalanie się topless, które jest szczególnie popularne wśród kobiet na południu Europy.

W naszych rejonach może być to uznane za nieobyczajne (tak samo jak opalanie się nago), zwłaszcza gdy z kąpieli słonecznej korzystamy na balkonie w centrum miasta i jesteśmy wystawieni na widok publiczny. Sąsiedzi mogą wezwać straż miejską i to może nas drogo kosztować. Takie zachowanie jest zagrożone karą grzywny do 1500 zł. Dlatego też lepiej zadbać o odpowiedni strój kąpielowy.

Więcej o: