Prognoza pogody. Nadchodzą ulewy i spadek temperatury. W niektorych rejonach mogą być podtopienia

Najbliższe dni przyniosą spore zmiany w pogodzie. IMGW zapowiada niż, który przyniesie intensywne opady deszczu. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla znacznej części kraju.
Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pod koniec tygodnia w Polsce pogoda ulegnie zmianie. Weekend w wielu miejscach zapowiada się chłodno i deszczowo. Wszystko to za sprawą zbliżającego się niżu, który przyniesie bardzo intensywne opady, a nawet burze. IMGW ostrzega przed podtopieniami.

Gmina Słomniki. Burza uszkodziła dachyBurze nad Małopolską. Pod Krakowem uszkodzone dachy

Deszczowy weekend? Zapowiada się zmiana pogody

Jak czytamy na oficjalnym portalu IMGW, najbliższe dni przyniosą spore zmiany w pogodzie. Już dziś w piątek 29 lipca, w południowej części kraju poziom zachmurzenia wzrośnie i możemy spodziewać się deszczu. Prognozowany poziom opadów może sięgnąć do 20 mm. 

Na północy maksymalna temperatura wyniesie do 22°C. Cieplej będzie na obszarach podgórskich, do 28°C. Na zachodzie oraz południowej części kraju możemy spodziewać się 29°C.

W sobotę na znacznym obszarze kraju wystąpi duże zachmurzenie z opadami deszczu. Ich intensywność będzie zmienna, oraz mogą wystąpić burze. Jedynie na północy zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jak podaje IMGW, suma opadów na południu wyniesie maksymalnie 25 mm. Natomiast najwyższy poziom wystąpi lokalnie na Śląsku, Ziemiach Świętokrzyskich oraz Małopolski, prognozowana suma opadów to 40 mm. 

Najchłodniej będzie w kotlinach sudeckich od 15°C do 17°C. Nieco cieplej na południowym zachodzie, bo 18°C. Na wyższe temperatury mogą liczyć mieszkańcy i turyści zachodniej części kraju 24°C oraz centrum 29°C.

W nocy z soboty na niedzielę także zapowiadają się intensywne ulewy. 

[...] od Dolnego Śląska przez centrum kraju po dzielnice wschodnie może spaść do 50 mm

- czytamy na portalu IMGW.

Niedziela również przyniesie opady deszczu. Ich silne natężenie możemy zaobserwować na wschodzie oraz południu Polski. Pogodnie będzie na północnym zachodzie i zachodzie. Koniec tygodnia zapowiada się chłodno we wschodniej i południowej części kraju od 16°C do 17°C. Cieplej jedynie na zachodzie do 27°C.

Zalane ulice i samochody w Elblągu, 1 lipca 2022 r.3,6 tys. interwencji. Burze spustoszyły część kraju

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

IMGW wydało ostrzeżenia. Gdzie mogą wystąpić podtopienia?

Jak widzimy na mapach meteorologicznych, Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczące zagrożeń hydrologicznych. 

Alert pierwszego stopnia wydano dla regionu południowego oraz niewielkiej, południowo zachodniej części kraju. Tego typu ostrzeżenie oznacza gwałtowny wzrost stanu wody z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Komunikat ten dotyczy między innymi rejonów takich jak: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczawnica, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gliwice, Rybnik, Żory, Świdnica, Wałbrzych, Prudnik, Dzierżoniów. 

Alert drugiego stopnia świadczący o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano dla Małopolski, i Ziem Śląskich i Świętokrzyskich oraz krańcach północno-wschodnich. Zatem podtopień możemy spodziewać się między innymi w Bielsku-Białej, Tychach, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Nowym Targu, Zakopanem, Kielcach, okolicach Suwałk, Augustowa czy Grajewa.

Prognoza zagrożeń hydrologicznych z oznaczeniami alertów RCB pierwszego i drugiego stopnia.Prognoza zagrożeń hydrologicznych z oznaczeniami alertów RCB pierwszego i drugiego stopnia. Fot. METEO IMGW-BIP

Więcej o: