Pod koniec tygodnia w Polsce pogoda ulegnie zmianie. Weekend w wielu miejscach zapowiada się chłodno i deszczowo. Wszystko to za sprawą zbliżającego się niżu, który przyniesie bardzo intensywne opady, a nawet burze. IMGW ostrzega przed podtopieniami.
Jak czytamy na oficjalnym portalu IMGW, najbliższe dni przyniosą spore zmiany w pogodzie. Już dziś w piątek 29 lipca, w południowej części kraju poziom zachmurzenia wzrośnie i możemy spodziewać się deszczu. Prognozowany poziom opadów może sięgnąć do 20 mm.
Na północy maksymalna temperatura wyniesie do 22°C. Cieplej będzie na obszarach podgórskich, do 28°C. Na zachodzie oraz południowej części kraju możemy spodziewać się 29°C.
W sobotę na znacznym obszarze kraju wystąpi duże zachmurzenie z opadami deszczu. Ich intensywność będzie zmienna, oraz mogą wystąpić burze. Jedynie na północy zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jak podaje IMGW, suma opadów na południu wyniesie maksymalnie 25 mm. Natomiast najwyższy poziom wystąpi lokalnie na Śląsku, Ziemiach Świętokrzyskich oraz Małopolski, prognozowana suma opadów to 40 mm.
Najchłodniej będzie w kotlinach sudeckich od 15°C do 17°C. Nieco cieplej na południowym zachodzie, bo 18°C. Na wyższe temperatury mogą liczyć mieszkańcy i turyści zachodniej części kraju 24°C oraz centrum 29°C.
W nocy z soboty na niedzielę także zapowiadają się intensywne ulewy.
[...] od Dolnego Śląska przez centrum kraju po dzielnice wschodnie może spaść do 50 mm
- czytamy na portalu IMGW.
Niedziela również przyniesie opady deszczu. Ich silne natężenie możemy zaobserwować na wschodzie oraz południu Polski. Pogodnie będzie na północnym zachodzie i zachodzie. Koniec tygodnia zapowiada się chłodno we wschodniej i południowej części kraju od 16°C do 17°C. Cieplej jedynie na zachodzie do 27°C.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak widzimy na mapach meteorologicznych, Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczące zagrożeń hydrologicznych.
Alert pierwszego stopnia wydano dla regionu południowego oraz niewielkiej, południowo zachodniej części kraju. Tego typu ostrzeżenie oznacza gwałtowny wzrost stanu wody z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Komunikat ten dotyczy między innymi rejonów takich jak: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczawnica, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gliwice, Rybnik, Żory, Świdnica, Wałbrzych, Prudnik, Dzierżoniów.
Alert drugiego stopnia świadczący o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano dla Małopolski, i Ziem Śląskich i Świętokrzyskich oraz krańcach północno-wschodnich. Zatem podtopień możemy spodziewać się między innymi w Bielsku-Białej, Tychach, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Nowym Targu, Zakopanem, Kielcach, okolicach Suwałk, Augustowa czy Grajewa.
Prognoza zagrożeń hydrologicznych z oznaczeniami alertów RCB pierwszego i drugiego stopnia. Fot. METEO IMGW-BIP