Przy tym nie należy się opierać na pojedynczych symptomach, tylko obserwować pozostałe oznaki w stosunku do całej sytuacji. Przykładowo, sama obserwacja chmur i spadku ciśnienia atmosferycznego nie dowiedzie w dostatecznym stopniu zbliżania się cyklonu (ciepłego frontu). Jeżeli przy tym obserwuje się również zmiany wilgotności powietrza, zachmurzenie i kierunki wiatru, prognoza będzie bardziej wiarygodna. Krótko mówiąc, muszą nam się zgodzić co najmniej dwa zjawiska pogodowe, aby je brać poważnie pod uwagę. Takie same rady i opis lokalnych zjawisk pogodowych znajdziemy w podręcznikach żeglarskich, dotyczących np. Mazur.
Podstawowa zasada: nie ma zmiany pogody, dopóki nie pojawią się chmury.
Pogodne niebo, ewentualnie przesuwające się powoli cirrusy zwiastują przedłużenie ładnej pogody.
Pojawiający się o świcie burin (wiatr wiejący od lądu w kierunku morza), po południu maestral (wiatr od morza) i ponownie burin w nocy są pewnymi oznakami ładnej pogody.
Jeżeli w ciągu dnia wiatr kieruje się za Słońcem, utrzyma się ładna pogoda.
Latem, dopóki wieje bora, deszcz jest daleko.
Jeżeli przy pogodnym niebie Słońce aż do zachodu jasno świeci i jeżeli zachodzi na czerwono, a zachód jest podobny do tego z poprzedniego dnia, to i nazajutrz będzie ładna pogoda.
Można oczekiwać ładnej pogody, jeżeli zachodzący Księżyc w nocy ma kolor czerwonawy, a nie biały.
Pojawienie się wyraźnie przesuwających się cirrusów na pogodnym niebie jest pierwszym znakiem pogorszenia pogody. Wiatr wieje w kierunku ruchu obłoków. Pogorszenie pogody może nastąpić z pewną zwłoką, 2 - 3 dni.
Gdy wysokie chmury nadchodzą od południowej lub południowo-wschodniej strony horyzontu, można oczekiwać, że w ciągu 1 - 2 dni pogoda będzie wilgotna.
Jeżeli całkiem pogodne niebo zachmurzy się w południe, bardzo często jest to oznaką deszczu, który spadnie jeszcze przed wieczorem.
Jeżeli wieczorem w południowo--zachodniej części horyzontu znajduje się gęsta ściana chmur, zwłaszcza pod wieczór, należy w ciągu następnych 24 godzin oczekiwać pogody deszczowej, a w zimie burzy z cyklonami.
Jeżeli przyjdzie świt razem z cumulusami na niebie, należy zawsze oczekiwać pogorszenia pogody.
Gdy po dniu z zupełnie bezchmurnym niebem, podczas zachodu Słońca, w zachodniej części horyzontu pojawiają się głowy obłoków, można oczekiwać, że nazajutrz niebo będzie pochmurne.
Jeżeli jugo (wiatr wiejący z południa wzdłuż całego Adriatyku) wieje cały dzień, a wieczorem się wzmacnia, wkrótce nadejdą deszcze.
Jeżeli podczas pogodnego dnia nadejdzie bora, a wiatr skręci na E, pogoda się zepsuje. Pogorszenie pogody będzie jeszcze większe, gdy wiatr przyjmie kierunek SE.
Jeżeli o świcie wieje łagodnie burin, a wiatr następnie skręci na E lub S, ale dalej nie kieruje się za Słońcem, nie można oczekiwać ładnej pogody.
Jeżeli w ciepłej porze roku zamiast maestralu w południe pojawi się cisza albo maestral w ciągu dnia się spóźni lub przestanie wiać przed czasem, można oczekiwać pogorszenia pogody.
Mętny zachód Słońca zwiastuje pogodę wilgotną.
Zachód Słońca przy wiatrach z kierunku SW jest pewną oznaką pogorszenia pogody i deszczu.
Wieniec wokół Słońca i Księżyca przy wilgotnym wietrze zwiastuje deszcze. Pojawienie się tęczy lub jasnej czerwieni wczesnym rankiem jest najczęściej oznaką rychłego deszczu.
Podczas ciepłej pory roku warto przyjąć za prawidło, że deszcz, który zaczyna padać wcześnie rano, ustanie przed południem; deszcz, który zaczyna padać koło południa, zwykle trwa parę godzin; natomiast deszcz, który zaczyna padać wieczorem, zwiastuje pogodę deszczową.
Wzrost poziomu morza jest znakiem pogorszenia pogody.
Pojawienie się rozpogodzenia w zachodniej części horyzontu przy zachmurzonym niebie wkrótce doprowadzi do dalszego rozpogodzenia bądź poprawy pogody.
Czyste i rumiane pogodne niebo oraz wiatr w kierunku SW lub NW wieczorem zapowiadają bezchmurną pogodę.
Gdy podczas pogody deszczowej wiatr o kierunku SE na południowej stronie horyzontu zaczyna rozrywać obłoki, jest to znak, że wiatr -skręci w prawo, deszcz przestanie padać, a niebo się rozpogodzi.
Zasadniczo wiatr po deszczu przynosi ładną pogodę.
Jeżeli po silnym deszczu błyska się na zachodzie, jest to znak poprawy pogody.
Jeżeli w letnich miesiącach, podczas słabej i niestałej pogody, maestral zacznie wiać w swoich zwykłych go-dzi-nach, pogoda się poprawi.
Jeżeli przy deszczowej i niestabilnej pogodzie, po zachodzie Słońca, pokaże się jasne zaczerwienienie lub chmury są oświetlone na czerwono, już nazajutrz można się spodziewać ładnej pogody. Wyraźny spadek poziomu wody jest oznaką lepszej pogody.
Jeżeli letni poranek jest parny, horyzont mętny i panuje cisza, gdy kumulują się chmury, a wysokie chmury nadchodzą od strony horyzontu z -kierunku NW, można oczekiwać zakłócenia pogody (neverin) już po południu.
Błyski na zachodzie przy pogodnym niebie zapowiadają niepogodę, a w ciepłej porze roku - burze (neverin).
Jeżeli po burzy (neverinie) powieje przynajmniej łagodny wiatr SE lub wiatr E, gdy wyczuwa się parność, przeważnie jest to zwiastun nowej burzy, tego samego lub następnego dnia.
Jeżeli po burzy (neverinie) ochłodzi się i zwiększy się siła wiatru NW, wystąpienie burzy (neverinu) nazajutrz jest mniej prawdopodobne.
W polskiej literaturze nie stosuje się raczej oceny prędkości w węzłach, ale w Chorwacji tak.