Europejska część Rosji graniczy z 11 państwami. I chociaż Polska jest jednym z nich, możliwości dotarcia do Moskwy wcale nie ma tak wiele.
Jeśli chodzi o trasy lądowe zdecydowanie nie należy się wybierać do Moskwy samochodem. Droga przez Brześć i Mińsk jest prosta (chociaż to 1500 km), asfalt - dobry, a benzyna - tania, ale o bezpieczeństwie i przygodach na tym odcinku opowiadane są legendy -mrożące krew w żyłach... Pomijając -zresztą samą podróż, miejski ruch w Moskwie jest dość chaotyczny, z nadrzędną zasadą: duży (stąd tyle dżipów i limuzyn z przyciemnionymi szybami) ma zawsze pierwszeństwo. Tak więc samochód, a tym bardziej motor, odpadają. Nie należy też porywać się na podróż rowerem - trasy rowerowe to utopia, nawet w centrum miasta.
Godna polecenia jest natomiast podróż pociągiem. Pociągi z Warszawy do Moskwy jeżdżą 2 razy dziennie. Jeden to "Polonez" (w wagonach 2. klasy w każdym przedziale jest umywalka i jadą w nim tylko 3 osoby), drugi to pociąg -jadący z Berlina (w przedziałach 4 osoby, za to wyższy standard toalet w wagonach). Wiele osób uważa, że jest to najlepszy sposób dotarcia do Moskwy. Koszt biletu na ten pociąg to ok. 450 zł w obie strony. Wagony w nim są sypialne, pociąg wyjeżdża po południu (ok. 15.00 z Warszawy), przyjeżdża rano (10.00 czasu moskiewskiego) na dworzec Białoruski - blisko stacji metra, autobusów, taksówek czy polskiej -ambasady. Najtaniej można dotrzeć do Moskwy jadąc do Terespola polskim pociągiem krajowym, tam przesiąść się na pociąg Terespol - Brześć i następnie kontynuować podróż rosyjskim pociągiem Brześć - Moskwa. Jest to jednak wariant dla osób dobrze znających rosyjskie realia, a zdecydowanie nie dla osób jadących na Wschód po raz pierwszy.
Kupując w Polsce bilet, dobrze jest od razu kupić też powrotny wraz z miejscówką. Dworzec Białoruski w Moskwie jest dość rozbudowany, kasy międzynarodowe mogą okazać się trudne do znalezienia. Kupienie biletu w Polsce oszczędzi nam sporo czasu.
Do stolicy Rosji można dotrzeć samolotem. Latają tam m.in. LOT, AEROFLOT, FINNAIR, a bilety można kupić już za 1500 zł. Loty odbywają się codziennie. Minusem tego sposobu podróżowania do Moskwy jest odległość miasta od -portu lotniczego Szeremietewo. Aby dotrzeć do miasta, trzeba się liczyć z wydatkiem 50 euro na taksówkę lub mikrobus. Pomimo tego, że AEROFLOT zapowiedział rozbudowę Szeremietewa (zdolność przepustowa lotniska jest już na wyczerpaniu) o kolejny (trzeci) -terminal, niektórzy przewoźnicy (np. BRITISH AIRWAYS albo MALTA AIRLINES) przenieśli się z tego lotniska na szybciej rozwijające się Domodiedowo. Stamtąd jest łatwiej dotrzeć do centrum. -Decydując się na podróż samolotem, warto sprawdzić, na które lotnisko będzie przylot. W 2004 r. moskiewskie lotniska obsłużyły 26,3 mln pasażerów. Zaletą drogi lotniczej jest niewątpliwie krótki czas podróży, mniej -odczuwalna kontrola graniczna i oczywiście dużo wyższy komfort za trochę większe pieniądze.