Turcja - noclegi

W Turcji każdy turysta znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Kto nie stroni od luksusów i zbytków, zanocuje w hotelu 5- lub 4-gwiazdkowym. Kto nie planuje tak dużych wydatków, a mimo to marzy mu się nieco wygody podczas urlopu, zakosztuje jej w hotelach 3- i 2-gwiazdkowych. Hotele z jedną gwiazdką oferują niższy standard, ale też siłą rzeczy - niższe ceny, hotele zaś bez gwiazdek to w większości wypadków propozycja dla bezrobotnych studentów i osób szczególnie oszczędnych.

Najlepiej prezentują się te z kategorii "hotele o wyższym standardzie", obejmującej hotele 1- i 2-gwiazdkowe, a także odpowiadające im pensjonaty. Ceny w tej kategorii wahają się z reguły od 10 - 12 USD do nawet 30 USD od osoby. Pensjonat oznacza z reguły duży dom rodzinny, w którym wynajmuje się pokoje turystom, a z kuchni i łazienki korzystają oni razem z mieszkańcami domu. Ostatnimi czasy pojęcie to wypaczyło się w ten sposób, iż pensjonatami zaczęto nazywać hotele, które do dyspozycji mają nawet kilkadziesiąt pokoi, ale zawsze są to przybytki bez gwiazdki. Dzieje się tak ze względów czysto komercyjnych, aby z góry stworzyć sztuczną nieraz atmosferę domowego ogniska. Pensjonaty takie często osiągają standardy nawet 3-gwiazdkowych hoteli, ale z różnych powodów nie zabiegają o przyznanie im przez Ministerstwo Turystyki takiego statusu.

Ceny wynoszą od 2 USD do 5 - 6 USD od osoby.

W lecie tanim rozwiązaniem jest również nocleg na dachu hotelu, za co powinno się zapłacić nie więcej niż 3 - 5 USD, w zależności od standardu danego hotelu. Schronisk w Turcji jest niewiele, a te należące do Hostelling International policzymy na palcach jednej ręki. Spowodowane jest to konkurencją przyzwoitych tanich hoteli, które oferują mniej więcej ten sam standard co schroniska.