Bajkał - dojazd

Nad Bajkał można dojechać z Polski pociągiem - podróż zajmuje ok. 5 - 6 dni w jedną stronę lub samolotem z przesiadką w Moskwie - ok. 24 godz. Do Moskwy, oprócz pociągów i samolotów, kursują także autobusy (podróż bardziej męcząca) - podróż z Warszawy trwa ok. 24 godz., w 2004 r. bilet w dwie strony kosztował 280 PLN (dla studentów 10% taniej).

Autobus w sezonie jeździ nawet codziennie, więcej informacji na stronie olsztyńskiego biura podróży Star-Turist: http://www.star-turist.com.pl .

Przydatne adresy strony w planowaniu podróży

http://www.timetable.tsi.ru - internetowy rozkład jazdy pociągów w Rosji i na Białorusi (możliwość rezerwacji biletów, strona po ros. i ang.)

http://www.poezda.net - rozkład jazdy pociągów, możliwość rezerwacji biletów, informacje na temat rosyjskich kolei (po ros. i ang.)

http://www.transib.ru - strona Kolei Transsyberyjskiej (po ros., ang. i niem.)

http://www.avantix.ru oraz http://www.aviabilet.ru - rozkłady lotów, rezerwacje, zakup biletów lotniczych (po ros., ang. i niem.).

"Bajkałem" nad Bajkał

W dni nieparzyste między Moskwą a Irkuckiem kursuje firmowy pociąg "Bajkał" (nr 10). Ma opinię najlepszego pociągu na tej trasie, co odzwierciedla cena biletu. Już sam wagon płackartny prezentuje się bardzo przyzwoicie - na korytarzu rozłożony jest dywan, który prowadnice odkurzają dwa razy dziennie, a na stolikach są obrusy i stoją wazoniki ze sztucznymi kwiatami. Można także wypożyczyć szklanki lub szachy. Z głośników leci rosyjska muzyka, przerywana wiadomościami radiowymi. W wagonie sztabowym znajdują się kabina z prysznicem, pokoik dla dzieci oraz pomieszczenie z komputerem...