Słowenia. Słoneczna strona Alp

Słowenia to kraj mniejszy niż niejedno nasze województwo i liczący niewiele więcej mieszkańców niż polska stolica. A jednak na tak małym obszarze skupia się niesłychana różnorodność krajobrazów, klimatów i zabytków przeszłości, którą można by obdzielić klika państw.

"Przyjaciele obrodziło

Młode wino, słodki sok,

Co nam życie wlewa w żyły,

Rozjaśnia nam serce, wzrok,

Więc utopmy w nim kłopoty,

Bo nadzieję budzi w lot!

Kto z nas pierwszy jest przy wenie

By nam Bracia toast wzniósł?

Niech Bóg broni lud Słowenii

Aby kwitł i aby rósł.

(...) Niech Bóg chroni was Słowenki

śliczne kwiaty naszych gór,

Nie ma dziewcząt równie pięknych

Pośród całej ziemi cór."

fragment hymnu Słowenii

Znajdziemy tu krajobrazy tak płaskie jak Wielka Nizina Węgierska, wzgórza zajęte przez rozległe winnice, drogi wijące się między kamiennymi wioskami, adriatyckie miasteczka, które żywo przypominają Dalmację lub Włochy, fascynujące świat Krasu i niebotyczne szczyty alpejskie. Wszędzie tam odnajdziemy zabytki mniej lub bardziej zamierzchłej historii - od śladów prehistorycznych, poprzez Imperium Romanum, średniowieczne zamczyska i gotyckie kościółki - aż po wstrząsające zabytki z krwawego XX stulecia. W podróży spotkamy się z życzliwością i ciepłym powitaniem Słoweńców, ludzi przyjaznych i wesołych.

Na niewielkim obszarze kraju zdumiewa niezwykła różnorodność krajobrazu. Są tu i wyniosłe, skaliste szczyty alpejskie, niższe góry o charakterze beskidzkim, rozległe płaskowyże krasowe, malownicze krainy wzgórz, porośniętych winnicami, równinne obszary rolnicze przypominające niedaleką Nizinę Węgierską, a wreszcie - krajobrazy o charakterze typowym dla krajów basenu Morza Śródziemnego (słoweńska Istria).