Pilot zasnął podczas lądowania. Na pokładzie było 400 pasażerów

Jak poinformował Reuters, w ostatnim czasie loty Qatar Airways są obsługiwane przez wyczerpane załogi. W tej sprawie wypowiedziało się anonimowo siedmioro pracowników linii lotniczej.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo RC-135, samolot zwiadowczy wojska USA:

Siedmioro członków załogi Qatar Airways w rozmowie z Reutersem poinformowało, że praca w linii lotniczej doprowadziła ich do wyczerpania. A kierownictwo odmawiało im odpoczynku. Jest to naruszenie zasad bezpieczeństwa, zagrażające życiu pasażerów. A w najbliższej przyszłości może być jeszcze gorzej ze względu na zwiększoną liczbę połączeń. Za kilka miesięcy Katar będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej.

Pilot zasnął podczas lądowania

Piloci twierdzą, że władze linii lotniczej zaniżają ich liczbę godzin pracy. Co więcej, ignorują skargi pracowników na zmęczenie. - Zasnąłem w czasie schodzenia do lądowania z 400 pasażerami na pokładzie, Na szczęście mimo ogromnego zmęczenia bezpiecznie udało mi się wylądować w bazie linii lotniczej - zdradził anonimowo pewien pilot. Z kolei inny rozmówca Reutersa opisał, jak wygląda praca w takich warunkach:

Nie jesteś w stanie nic zrobić. Ciało woła o odpoczynek. Czujesz ból wewnątrz klatki piersiowej, nie możesz utrzymać otwartych oczu.

Co istotne, wielu pracowników obawiało się dodatkowych kontroli. Dlatego też nie informowali oni swojego pracodawcy o zmęczeniu. Ich obawy potęgował fakt, że w czasie pandemii przewoźnik zwolnił tysiące osób.

Linia ma wdrożyć program zarządzania ryzykiem zmęczenia

W tej sprawie Reuters skontaktował się także z przedstawicielami Qatar Airways. Zapytano ich między innymi to, czy w ostatnim zaobserwowano wzrost zmęczenia wśród pracowników linii oraz czy podejmowane są jakieś kroki w celu zwiększenia ich komfortu pracy. 

Rzecznik Qatar Airways poinformował, że firma rozpoczęła już konsultacje z pracownikami, aby zapewnić im optymalny czas odpoczynku. Poza tym przewoźnik pracuje nad wdrożeniem "rygorystycznego programu zarządzania ryzykiem zmęczenia". 

Zachwycające wieże widokowe na Suwalszczyźnie Zachwycające widoki z wież na Suwalszczyźnie - m.in. na najgłębsze jezioro w Polsce

Więcej o: