Kaszuby. Jesienią jest tu jak w bajce. Kameralnie i bez tłumów

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Ta część Pomorza rozciąga się od Trójmiasta do Słupska i Miastka, i od wybrzeża Bałtyku przez Kartuzy i Kościerzynę do Chojnic i Człuchowa. Szczególnie warto odwiedzić Kaszebe, jak nazywają je mieszkańcy, jesienią. O tej porze roku jest tu jak w bajce.

Gdzie spędzić jesienny weekend na Kaszubach? Nie zagrzejecie miejsca w jednej miejscowości. Kaszuby oczarują was widokami, architekturą i naturą. Polecamy wybrać jedno miejsce na bazę wypadową – na przykład Puck lub Swarzewo. Co tam można zobaczyć? I gdzie jechać dalej, jeśli mamy do dyspozycji tylko krótki weekendowy wypoczynek?

Puck - stolica Kaszub

Puck to stolica Kaszub. Doświadczymy tu wszystkiego, co kaszubskie. Pierwsze kroki warto skierować w stronę rynku z kościołem i pięknym ratuszem. Potem koniecznie trzeba udać się do portu, aby zobaczyć rybaków, którzy wracają z połowu ryb. Warto przespacerować się molo i podziwiać zabytkową architekturę. Wszystko to tworzy wyjątkową atmosferę nadmorskiej miejscowości. Więcej o Pucku możesz przeczytać tu: 

Swarzewo – miejsce pielgrzymek

Kolejnym punktem naszego weekendowego wypadu powinno być Swarzewo. To miejsce szczególne dla Kaszubów, miejsce pielgrzymek. Dwa razy w roku przybywają do tronu Królowej Polskiego Morza. Pierwsze święto wypada w lipcu – jest to święto Matki Boskiej Szkaplerznej. Drugie - na początku września - to święto Matki Boskiej Siewnej.

Warto poznać też legendę związaną z tym miejscem. Figurka pochodząca z połowy XV wieku miała zostać wyrzucona przez protestantów z helskiego kościoła do wód zatoki. Madonna jednak pokonała wodę i dopłynęła bezpiecznie do Swarzewa.

Zobacz wideo Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście

Mechelinki – przystań rybacka

Warto też zajrzeć do Mechelinek. To stara wieś kaszubska w gminie Kosakowo. Poczujemy tutaj, że czas stanął w miejscu. Przystań rybacka z kaszubskimi kutrami, molo, targ rybny i piaszczysta plaża przeniosą nas w czasie.

Tutaj też zobaczymy, jak wygląda tradycyjny połów ryb, a także obejrzymy rybaków przy pracy, na przykład podczas naprawy sieci.

Rutki niedaleko Żukowa – most

Na koniec zróbmy kilka zdjęć przepięknych widoków. Polecamy wycieczkę do obłędnie położonego mostu w Rutkach. Najlepiej dojechać do stacji kolejowej Borkowo za Żukowem, zaparkować tu auto i wybrać się na krótki spacer. Kierując się niebieskim szlakiem w stronę Jaru Raduni, po 15 minutach dotrzemy do elektrowni Wodnej Rutki. Stąd rozciąga się przepiękny widok, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Więcej o: