Koleją po Polsce: Lato z 'Latawcem'

Za 27 zł nad morze, za 150 zł wszędzie przez całe wakacje. Oto garść kolejowych promocji i biletów specjalnych

Tanie Linie Kolejowe

Od kwietnia 13 pociągów dziennych i dziesięć nocnych kursuje pod szyldem Tanich Linii Kolejowych (TLK). Podróż nimi trzeba planować co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem, ale jest taniej niż liniami IC (InterCity), bo obowiązuje tu tańsza taryfa - pospieszna. Zrezygnowano z bezpłatnych poczęstunków (pozostaje wagon restauracyjny) i pościeli jednorazowej w pociągach z kuszetkami (do nabycia u obsługi pociągu). Oprócz atrakcyjnych cen do nocnych wojaży ma nas zachęcić bezpieczeństwo - InterCity zatrudniło firmę ochroniarską, która odpowiada za spokój w pociągach (niestety, nie jest to standardem w innych ofertach).

Oferta Tani Bilet - 27 zł razem z miejscówką w II klasie na każdej trasie bezpośredniej TLK (połączenia Warszawy z Siedlcami, Zieloną Górą, Poznaniem, Gdynią, Kołobrzegiem, a także trasy: Poznań - Świnoujście, Kraków - Świnoujście, Kraków - Kołobrzeg, Szczecin - Lublin, Gdynia - Zakopane, Gdynia - Hel), inne ulgi wtedy nie działają. Niestety, nie wszyscy się na te bilety załapiemy. PKP InterCity wyznaczyło pulę biletów: 10 tys. na każdy miesiąc.

Oferta Tania Kuszetka - 20 zł za kuszetkę w pociągach TLK (czyli 30 zł mniej niż dotąd) plus bilet za podróż wedle taryfy pospiesznej. Miejsce do leżenia w sypialnym tańsze o 10 zł (60 zł w kabinie trzyosobowej, 130 w dwójce, 260 w pojedynczej).

Latawiec

Uczniowie i studenci (do 24 lat) za 150 zł mogą kupić wakacyjny bilet "Latawiec" - na lipiec i sierpień. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów IC, ekspresami i TLK. Za każdym razem trzeba wykupić miejscówkę. Bilet jest imienny - na blankiecie znajdzie się nasze imię, nazwisko i numer dokumentu tożsamości. Przedsprzedaż ruszyła 1 czerwca.

SparDay i SparNight

To specjalna pula tanich biletów z miejscówką. Od 15 czerwca do 10 grudnia pojedziemy do Berlina za 19 euro z Wrocławia i Poznania, lub za 29 euro z Warszawy (oferta Berlin-Warszawa-Specjal) i Krakowa. Do Hamburga wrocławianie dotrą za 29 euro, a krakowiacy - za 39. Z Warszawy można też pojechać do Wiednia za 29 euro w dzień, lub w ramach oferty SparNight pociągiem nocnym za 39 euro.

Weekendowy

Dowolna liczba przejazdów bez konieczności zakupu miejscówki w EC, IC, ekspresach i TLK od godz. 18 w piątek do północy w niedzielę. 99 zł za II klasę, a od niedawna 149 zł za I. Uwaga! Od czerwca jest to bilet imienny.

Czworonogi...

Za bilet dla psa zapłacimy 15 zł w każdym z pociągów. Obowiązkowe są świadectwo szczepienia, smycz i kaganiec.

... i dwa kółka

Przewóz roweru - 9 zł (ryczałt). Ale np. w Kolejach Mazowieckich ( http://www.mazowieckie.com.pl ), lokalnej spółce PKP Przewozów Regionalnych i mazowieckiego samorządu, od czerwca do września bicykle przewieziemy za darmo w przedziałach bagażowych z rowerowymi stojakami (normalnie 3-11 zł). Podobna promocja obowiązuje w Szybkiej Kolei Miejskiej PKP w Trójmieście ( http://www.skm.pkp.pl ).

Inne oferty PKP

Niektóre propozycje obowiązują już od pewnego czasu, ale właśnie któraś z nich może okazać się dla nas najkorzystniejsza:

bilet abonamentowy - szósty przejazd gratis na tej samej trasie i w danej klasie pociągu

bilet młodzieżowy "Intercity-26" - 33 proc. zniżki dla osób do lat 26

bilet seniora - za 75 zł 60-latkowie i starsi mają całoroczny upust 50 proc.

bilet last minute - 11 zł za bilet kupiony 30 min przed odjazdem na początkowych odcinkach pewnych tras ekspresów, np. z Krakowa do Zakopanego lub z Gdańska do Słupska (aktualny spis pociągów objętych promocją: http://www.intercity.com.pl/83 )

przejazdy grupowe - 50 proc. zniżki dla grup co najmniej 10-os.

przejazdy rodzinne - "Rodzina z PKP Intercity": 33 proc. zniżki dla 1-4 dorosłych, jeśli podróżują z dzieckiem do lat 16.

Taniej po Europie

Można przemierzyć całą Europę korzystając z relatywnie niedrogich biletów międzynarodowych, jak EuroDomino czy InterRail. Szczegółowo pisaliśmy o tym w "Turystyce" nr 25 z 19-20 czerwca 2004 r. i w internecie na stronie http://www.gazeta.pl/turystyka (wpisz w wyszukiwarce: kolej na europę )

Bilet w sieci

Być może jeszcze w wakacje ruszy sprzedaż biletów via internet (miało to być możliwe już w czerwcu, ale będzie opóźnienie). Na początku obejmie pociągi IC, z czasem kolejne.

http://www.intercity.com.pl