Kursy, sprzęt, nurkowanie

Kursy

To cykl wykładów plus zajęcia praktyczne, mogą trwać kilka-kilkanaście tygodni albo kilka dni (takie ekspresowe organizuje się zwykle w bazach nurkowych latem). W Polsce najpopularniejsze systemy szkolenia to: PADI, CMAS i SSI. Niezależnie od nazwy chodzi o to samo - trzeba zdobyć podstawową licencję, a potem przychodzi czas na specjalistyczne kursy. Kursy podstawowe kosztują ok. 800-1200 zł (cena zależy m.in. od tego, czy są wliczone zajęcia na basenie).

Sprzęt

Warto mieć własne płetwy, maskę i fajkę, choć organizatorzy nurkowań mogą nam zapewnić wszystko, oczywiście za opłatą. Wypożyczenie całego sprzętu (tzw. jacket, czyli kamizelka z automatem do oddychania, balast i butla) kosztuje ok. 70 zł za dobę.

Nurkowanie

Ich cena zależy od tego, jak daleko od portu znajduje się wrak. W letniej bazie Akademii Podwodnej w Jastarni zapłacimy 30-70 zł (dopłynięcie pontonem, opieka instruktora). Tel. Akademii: (022) 839 76 86, www.akademiapodwodna.pl. Wyjazdy nurkowe na terenie Polski organizuje m.in. Nautica: tel. (022) 424 94 42, www.nautica.ploraz mające własne bazy w Kretowinach nad jeziorem Narie centra nurkowe Vertigo: (022) 869 24 50, www.vertigodiving.pli Neptun: tel. (022) 818 58 41, http://www.nurek.com.pl

Nurek w sieci

www.nurkomania.pl - bardzo interesująca strona, m.in. mapka najrozmaitszych miejsc nurkowych w Polsce

www.elkol.com.pl/bazy/polska.htm- wykaz baz na polskich wodach

www.balticwrecks.com.pl- wszystko o bałtyckich wrakach