Dlaczego samoloty są białe? Odpowiedź cię zaskoczy

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego samoloty są malowane na biały kolor? Pierwsza myśl - może biała farba jest tańsza? Nic bardziej mylnego. Jest konkretna przyczyna, dla której samoloty są białe. Powód nie jest oczywisty. Ekspert lotnictwa R. John Hansman wyjaśnia to jednak bardzo dobrze.

Dlaczego samoloty są białe? Każda marka ma swój kolor

Jeśli często latasz samolotem, dobrze wiesz, że każda linia lotnicza ma swój kolor i swoje logo. To może być kolor różowy i fioletowy – jak w przypadku Wizz Air, granatowy i żółty – te dwie barwy wybrał Ryanair, czy pomarańczowy easyJet. Nasz polski LOT postawił na klasyczny granat. Mimo tego jasnego przypisania kolorystycznego, każdy z samolotów danej floty jest… biały. Dlaczego?

Jeśli myślisz, że biała farba jest tańsza albo biały kolor jest lepiej widoczny, to jesteś w błędzie. Ale tak myśli większość z nas! Warto też wiedzieć, że nie ma żadnych regulacji, które nakazywałyby malowanie maszyn na biało.

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Dlaczego samoloty są białe? Jak krem z filtrem

Powód naprawdę zaskakuje. Większość samolotów jest malowana na biało, bo dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń maszyny wywołanych promieniowaniem słonecznym. To najprostsze wytłumaczenie doskonale wytłumaczył w materiale opublikowanym przez "Business Insider" tłumaczy R. John Hansman, profesor Aeronautyki i Astronautyki z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Już wyjaśniamy szczegóły. Wszyscy zawsze powtarzają, żeby nosić jasne ubrania latem, prawda? Kiedy jest duże nasłonecznienie, jest nam po prostu chłodniej. Biel i bardzo jasne barwy najlepiej odbijają światło słoneczne.

Malowanie samolotów na biały kolor sprawia, że ryzyko ewentualnych zewnętrznych uszkodzeń wywołanych promieniowaniem jest naprawdę minimalne. Ekspert z MIT R. John Hansman porównuje ten mechanizm do działania kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Dzięki białej farbie wnętrze samolotu także mniej się nagrzewa. A dodatkowo ten kolor… rzadziej trzeba odświeżać. Mniej widać na nim otarć, rysy. To się po prostu opłaca!

Więcej o: