Hiszpania znosi restrykcje. Jakie zasady wjazdu?

Do państw znoszących restrykcje wobec Polaków dołącza Hiszpania. O tym, że przy wjeździe do tego kraju nie trzeba okazywać negatywnych wyników testów, poinformowała ambasada w Madrycie. Należy jednak pamiętać o konieczności wypełnienia specjalnego formularza kontroli sanitarnej.

Polska, decyzją Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), znalazła się w całości w "zielonej strefie". Oznacza to, że jesteśmy państwem z niskim ryzykiem zakażenia koronawirusem. Wraz z tą decyzją kilka krajów poluzowało restrykcje.

Poluzowanie obostrzeń na razie obowiązuje przez kilka dni. Jak czytamy w komunikacie na Twitterze: "W dniach 21-27 czerwca podróżując z Polski do Hiszpanii, nie trzeba przedstawiać wyniku testu lub certyfikatu szczepienia". Miejmy nadzieję, że zniesienie przykrego obowiązku zostanie przedłużone aż do końca wakacji.

Warto jednak, jak uczula ambasada RP w Madrycie, sprawdzić, czy linie lotnicze lub hotel nie wymagają negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Paszport covidowy od 1 lipca

A już od 1 lipca można będzie wjechać do Hiszpanii, jeśli pokaże się paszport covidowy. Hiszpania jest jednym z 27 państw członkowskich UE, który będzie honorował cyfrowy certyfikat. Teraz jeszcze, jak powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wszystkich czeka dużo pracy, ale gdy system ruszy, będzie to duża wygoda. Informacji, czy podróżująca osoba jest zaszczepiona, przechorowała COVID-19 lub ma negatywny wynik PCR, dostarczy kod QR zawarty w tzw. Unijnym Certyfikacie Cyfrowym.

Źródło: Ambasada RP w Madrycie

Więcej o: