Rumunia znosi restrykcje dla Polaków. Wjedziemy bez testów i kwarantanny

Jeśli chcecie odwiedzić kraj Drakuli, mamy dla was dobrą informację. Rumunia znosi obostrzenia wjazdowe dla Polaków. Teraz wjedziemy tam bez konieczności testowania i odbycia kwarantanny.

Tę dobrą wiadomość opublikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie MSZ czytamy, że Polska nie jest uznawana przez władze Rumunii za kraj niebezpieczny epidemicznie i została umieszczona na tzw. zielonej liście. Oznacza to, że osoby przybywające z Polski do Rumunii mogą swobodnie przekraczać granice bez żadnych ograniczeń. 

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

Maseczka wciąż obowiązuje

Jednocześnie przypominamy, że na terenie Rumunii wciąż obowiązuje reżim sanitarny, którego zasady mogą się różnić w zależności od regionu. I należy się do nich stosować.

W Rumunii wciąż obowiązują następujące obostrzenia:

- należy nosić maseczki zakrywające usta i nos w zamkniętych przestrzeniach (sklepy, urzędy, środki komunikacji etc.) oraz w zatłoczonych miejscach na zewnątrz,

- wewnątrz restauracji ograniczono liczbę zajętych miejsc siedzących,

- ograniczano liczbę osób na zawodach sportowych, wydarzeniach plenerowych etc.

Jak informuje MSZ, należy również śledzić lokalne informacje, ponieważ w przypadku zwiększenia liczby chorych na COVID-19 gmina lub miejscowość może być objęta kwarantanną.

Gdy średnia zachorowalność w gminie będzie wynosiła pomiędzy 4,0 a 7,5 na 100 tys. mieszkańców, wprowadzone zostanie ograniczenie opuszczania miejsca zamieszkania w godz. 22:00–05:00 od poniedziałku do czwartku oraz od godz. 20:00–05.00 w piątek, sobotę i niedzielę. Gdy średnia zachorowalność w danej gminie przekroczy liczbę 7,5 na 100 tys. mieszkańców, wówczas ograniczenie opuszczania miejsca zamieszkania będzie dotyczyło całego tygodnia.

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie żadna z gmin w Rumunii nie jest objęta kwarantanną. Do tej pory na COVID-19 w Rumunii zachorowało ponad milion osób (1,076,154), wyzdrowiało 1 mln, 35 tys. osób, a umarło 30 tys. 25 maja zanotowano 381 nowych przypadków i 63 ofiar śmiertelnych.

Kraje bez restrykcyjnych zasad

Polacy bez testów i kwarantanny mogą się dostać do Meksyku, Dominikany, Kostaryki, Macedonii Północnej i Albanii. Te kraje wpuszczają naszych rodaków bez jakichkolwiek ograniczeń.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Więcej o: