Bar w Kopenhadze "serwuje" testy na COVID-19. Robisz badanie, czekasz na wynik i pijesz darmowe piwo

Płacisz 20 euro, robisz szybki test na COVID-19, a w oczekiwaniu na wynik pijesz zimne piwo. Na taki pomysł wpadł właściciel baru w Kopenhadze. Choć testy w Danii są bezpłatne, nie tak łatwo z nich skorzystać. "Widzieliśmy kolejkę, w której trzeba było czekać godzinę lub dwie" - powiedział Reutersowi jeden z klientów, który skorzystał z oferty lokalu.

"Codziennie w godzinach 12:00-21:00 oferujemy wygodną usługę testowania dla klientów, którzy nie mają jeszcze negatywnego testu na COVID-19 zarejestrowanego w paszporcie covidowym.  (…) To proste badanie. Samemu wkładasz bawełniany wacik po 2-3 centymetry do każdego nozdrza i obracasz go pięć razy. Personel będzie czuwał nad prawidłowym wykonaniem tego zadania i zajmie się analizą testu. (…) Czekając na wynik testu, otrzymasz darmowe piwo" – możemy przeczytać na Facebooku baru.

Jak czytamy na profilu baru, można w nim zakupić testy firmy Practio, która ponosi odpowiedzialność medyczną, a także szkoli personel zewnętrzny, aby nadzorował przeprowadzenie testu. "Po 15 minutach otrzymujesz wyniki, które są wpisywane i rejestrowane bezpośrednio w paszporcie covidowym po kolejnych 10 minutach. Oprócz szkolenia personelu w zakresie przeprowadzania testów, Practio udostępnia swój system informatyczny, a także wysyła raporty do organów służb zdrowia" - napisano na profilu FB. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Paszport covidowy w Danii 

Paszport covidowy obowiązuje w Danii od kwietnia. Mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji mobilnej lub zatwierdzonego przez rząd formularza, aby wykazać, że byli szczepieni, wcześniej zakażeni lub uzyskali ujemny wynik testu w ciągu ostatnich 72 godzin. Pracownicy muzeów, barów, kawiarni i restauracji sprawdzają status klientów przed wpuszczeniem ich do środka.

W Danii od początku pandemii zanotowano ponad 250 tys. przypadków zakażenia. Zmarły 2483 osoby. 

Źródło: Reuters / Facebook 

Więcej o: