Więcej o okolicach Femundu

Drogo

Waluta - korona norweska (ok. 0,5 zł)

Droga żywność, noclegi i komunikacja, niesamowicie drogi (reglamentowany) alkohol. Żywność najlepiej zabrać z kraju, tak robią Szwedzi, Duńczycy, Niemcy.

Trochę cen: litr mleka 4 zł, 0,6 kg chleba 4-6, czekolada 7, kg twardego sera 30-50, kg parówek 22, śniadanie w barze 20, mała kawa 8-12, obiad w restauracji 60-100, piwo (0,5 l) 12-16, bilet autobusowy (200 km) 140, litr benzyny 5-6, papierosy ok. 30 zł.

Dojazd

Nad jezioro Femund najlepiej jechać własnym samochodem w cztery-pięć osób, promowa podróż przez Bałtyk jest wtedy najtańsza (no i można zatrzymać się w Oslo, Hamar lub Kongsvinger). Wybierając trasę przez Niemcy i Danię, nadłożymy drogi, lecz będziemy mieli kolejne krajoznawcze wrażenia. Sam przejazd mostem nad cieśniną Sund jest sporą atrakcją, warto wydać 40 euro (w jedną stronę).

Z Polski do Skandynawii codziennie kursuje kilka promów. Ceny rejsów w Unityline i w Polferries są podobne (700-800 zł za samochód osobowy + pięć osób, w obie strony. Rowery jadą gratis).

http://www.unityline.pl ,

http://www.polferries.pl ;

drożej ze StenaLine z Gdyni: http://www.stenaline.pl

Z Ystad lub Karlskrony nad Jezioro Femund jest ok. 880 km - drogi świetne, autostrady bezpłatne.

Na ryby

W regionie Femund-Engerdal występuje kilka gatunków ryb, głównie drapieżnych i łososiowatych (pstrąg, lipień, szczupak, okoń, sieja, miętus, głowacz). Popularne jest wędkarstwo muchowe, spinning, "na czerwonego robaka", zorganizowane połowy siecią. Atrakcją jest wyławianie ryb udających się na tarło i zimowe łowienie spod lodu. Można zamówić przewodnika wędkarskiego:

http://www.galtengard.no , soroenni@online.no , oleopz@hotmail.com

Na miejscu trzeba wykupić kartę wędkarską (na pocztach, w placówkach turystycznych). Tydzień ok. 140 zł.

Na narty

W regionie jest ok. 400 km biegowych tras narciarskich poprowadzonych przez atrakcyjne krajobrazowo tereny. Istnieją dwa centra narciarstwa alpejskiego. Ćwiczy tu narodowa kadra i sportsmeni z całej Europy. W niedalekim Trysil (45 km od Engerdal w kierunku Hamar) zjazdowcy mają 62 stoki o czterech stopniach trudności. Różnica wzniesień wynosi 685 m. 24 wyciągi obsługują 26 tys. pasażerów w ciągu godziny. Trasy liczą ponad 70 km. Obiekty są przyjazne dla dzieci, początkujących narciarzy i snowboardzistów.

http://www.goski.com/rnor/trysil.htm ,

http://www.trysil.com , info@trysil.com,

http://www.solenstua.no , http://www.somadalen.no

Golf

Od czerwca do września można korzystać z pól golfowych.

http://www.elverumgolf.no

m/s Femund II

Po jeziorze Femund codziennie kursuje prom, co pozwala zaplanować wyprawy w rejony, gdzie nie ma dróg. Rozkład rejsów i ceny: http://www.femund.no

W okolicy

Roros, ok. 90 km od Femundsenden - drewniane budynki sprzed kilkuset lat i kopalnia miedzi, miasteczko na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

http://www.rorosinfo.com , post@rorosinfo.com

Hamar, stolica regionu Hedmark - ruiny średniowiecznej katedry w szklanej hali służącej zarazem jako sala koncertowa, muzeum kolejnictwa, hala sportowa zbudowana z okazji zimowej olimpiady w Lillehammer.

http://www.hoa.no

Więcej o: