5 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie

Budzi emocje i zapada w serce. Salsa na ulicach, mohito w barze, białe plaże, koralowe wyspy, najlepsze cygara, amerykańskie stare samochody - taka jest Kuba, wyspa jak wulkan gorąca! Aby choć trochę poczuć jej atmosferę, trzeba się w niej po prostu zanurzyć. Oto 65 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić podczas wizyty na Kubie.

1.     Zatańczyć salsę na ulicy

Salsa  po hiszpańsku znaczy sosSalsa po hiszpańsku znaczy sos fot. Istock/TUNART

Salsa  po hiszpańsku znaczy sos. Pikantny i aromatyczny. To także nazwa tańca,  gwarantującego pikantne i aromatyczne doznania. Salsa w muzyce narodziła się w latach 70. XX wieku, jest fuzją  rytmów afrokubańskich, karaibskich  i  jazzu. Na Kubie tańczą wszyscy! Nie tylko salsę, ale także rumbę, mambo, cha-chę.  Muzyka dochodzi z każdego zakątka i nigdy nie milknie. Kubańczycy mają muzykę we krwi. Nie umiesz tańczyć? Nie szkodzi, Kubańczycy chętnie Cię nauczą!

2. Zapalić cygaro (lub choć powąchać)

Zapalić cygaroZapalić cygaro fot. Istock/MERC67

Cygara to najczęstsze skojarzenie z Kubą. I nic dziwnego, idealny klimat i wielowiekowa tradycja sprawiają, że na Kubie produkuje się najlepsze cygara na świecie. Doskonale są  zwłaszcza cygara Cohiba , pochodzące z fabryki El Laguito - palil je sam Fidel Castro. Cygara mierzą od 10 do 20 centymetrów i składają się z kilku warstw liści tytoniu. Im są grubsze , tym bardziej aromatyczne – powinny zmieniać aromat co najmniej trzy razy w czasie palenia, a im ciemniejsze, tym mocniejsze. Nie palisz? Świetnie, ale poczuć ich zapach powinieneś! Zresztą nie będzie to problemem, bo kubańska ulica pachnie cygarami.  Nie zobaczysz natomiast Kubanek skręcających na spoconych udach liście tytoniu, to mit, ale.jakże ładny.  Jeśli masz więcej czasu, wybierz się na plantację tytoniu. Najpiękniejsze znajdziesz w okolicach Pinar de Rio.

3.     Napić się mojito

Napić się mojitoNapić się mojito fot. Istock/MARIANVEJCIK

Na Kubie produkuje się prawie 60 najróżniejszych gatunków rumu. Wśród nich znany na całym świecie Havana Club i  Bacardi. Z białego rumu, cukru trzcinowego, mięty i limonki powstaje najsłynniejszy drink świata – mojito. Podawany jest w szklance, wypełnionej po brzegi kruszonym lodem. Delektowanie się nim w gorące noce jest na Kubie po prostu obowiązkowe!

4.     Przejechać się starym samochodem

 

Przejechać się starym samochodemPrzejechać się starym samochodem fot. Istock/RGBSPACE

Po ulicach Hawany wciąż jeżdżą różowe amerykańskie limuzyny. Są też stare buicky, packardy, chryslery, studebakery, hudsony, edsele i fordy. Tysiące samochodów, a wśród nich nasze maluchy, zwane tu pieszczotlkiwie el polaquito , czyli polaczek. Jednak to amerykańskie auta są powodem do dumy ich właścicieli. Przejażdżka sędziwym  „amerykanem”  to wielka przygoda, do przeżycia tylko na Kubie!

5.     Poleniuchować na plaży i zanurkować

Poleniuchować na plaży i zanurkowaćPoleniuchować na plaży i zanurkować fot. Istock/ROSTISLAVV

Kubańskie plaże należą do najpiękniejszych na świecie. Jest ich ponad 4 tysiące! Mają biały piasek ,ciągną się kilometrami, łagodnie schodzą w krystalicznie czyste, cieple i turkusowe  morze,  a rzędy drzew palmowych, dają schronienie przed słońcem. Ot, raj na ziemi! Najpiękniejsze plaże są w kurortach Varadero, Caya Coco i Caya Largo. Zmęczyło Cię słońce?  Zanurkuj wśród przepięknych  raf  koralowych. Jeszcze mało?  W archipelagu de los Canarreos oraz niedaleko kurortu Varadero przy Cayo Piedras możesz wybrać się na oględziny  zatopionych wraków statków.  W  Varadero  warto zanurkować  do Blue Hole – Ojo de Megano, czyli groty o głębokości 70 metrów.