Meksyk - pięć supermiejsc, które musisz zobaczyć!

Za co kochamy Meksyk? Za pozostałości cywilizacji prekolumbijskich (a może cywilizacji pozaziemskich?), egzotyczną przyrodę, niezwykłe kolory, wspaniałą kuchnię i seriale telewizyjne. Warto tam pojechać i na własnej skórze doświadczyć tego wszystkiego. Oto pięć miejsc, które będąc w Meksyku, zobaczyć po prostu musicie!

1.     Teotihuacán: tu powstał świat

Teotihuacán: tu powstał światTeotihuacán: tu powstał świat fot. Istock/F9PHOTOS

To punkt obowiązkowy wizyty w Meksyku. Nazwa Teotihuacán pochodzi z języka nahuatl i oznacza „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według legendy miasto zostało zbudowane przez olbrzymów, którzy  żyli przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Są też teorie mówiące o pomocy obcych cywilizacji. To tutaj według mitów indiańskich powstał świat, Słońce i Księżyc, a światło oddzieliło się od ciemności. Tak naprawdę Teotihuacán , wielkie centrum religijne powstawało na wysokości 2 300 m.n.p.m.   od II wieku p.n.e. Wokół centrum istniało miasto, którego największy rozkwit przypada na IV-VII wiek. W latach świetności zamieszkiwało je nawet 200 tysięcy ludzi.  Opuszczone w X wieku, dziś jest celem pielgrzymek turystów.  Spacerując po dwukilomterowej  Alei Zmarłych, oglądamy najważniejsze budowle Teotihuacanu, a wszystkie powstały bez użycia metalowych narzędzi!  Podziw budzą zwłaszcza najstarsze  piramidy -  Księżyca i Słońca.

2.     Guanajuato: kolorowe miasto z mumiami

Guanajuato: kolorowe miasto z mumiamiGuanajuato: kolorowe miasto z mumiami fot. Istock/JULISCALZI

Nazywane jest najpiękniejszym, a przynajmniej najbardziej kolorowym miastem Meksyku. Od 1988 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa Unesco.  Ale Guanajuato to nie tylko urokliwe zaułki, brukowane uliczki i barwne fasady, to także miasto podziemne! W XVII wieku w okolicznych wzgórzach zaczęto wydobywać srebro.  Podziemne korytarze dotarły wreszcie pod miasto. Dziś kopalnie są zamknięte, a ich tunele  zostały zamienione na. parkingi. Część  podziemnych dróg  to  także dawne koryto rzeki. Gdy na rzece wybudowano tamę,  tunele wykorzystano do ruchu samochodowego.  Warto wybrać się też  do muzeum mumii.  Pokazywane są w nim ponad sto zabalsamowanych zwłok mieszkańców. Co prawda zostali oni pochowani na cmentarzu, ale gdy okazało się, że tamtejsza ziemia uczyniło z nich mumie, czym prędzej wydobyto je i przeniesiono do galerii.

3.     Tulum: nadmorska twierdza Majów

Starożytne ruiny Majów Tulum Karaiby TurkusowyStarożytne ruiny Majów Tulum Karaiby Turkusowy fot. Istock/LUNAMARINA

Miasto Tulum na wschodnim  wybrzeżu  Półwyspu Jukatanu w stanie Quintana Roo zbudowano prawdopodobnie na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery. Było ważną fortecą,  o czym świadczą pozostałości wysokich na kilka metrów i szerokich na trzy metry murów otaczających miasto  z trzech stron (czwartą stronę chroniło morze).  Dziś twierdza leży około 3 km od współczesnego miasteczka Tulum.  Choć w chwili panowania hiszpańskich konkwistadorów miasto opustoszało,  większość  budowli  Majów jest w bardzo dobrym stanie. Największą budowlą jest stojąca tuż nad urwiskiem wieża strażnicza , zwana przez Hiszpanów El Castillo (Zamek). Zapewne pełniła rolę latarni morskiej, a na jej szczycie płonął wieczny rytualny ogień. Zachwyca również  Świątynia Zstępującego Boga. Jej nazwa pochodzi od płaskorzeźby skrzydlatego stworzenia z opadającą  głową. To Ab Muxen Caba - bóg pszczół.  Najlepiej zachowaną budowlą jest  dwupoziomowa Świątynia Fresków . Zdobią ją kolorowe malowidła na wewnętrznych ścianach.

4.     Kanion Sumidero:  na spotkanie z krokodylem

Kanion Sumidero:  na spotkanie z krokodylemKanion Sumidero: na spotkanie z krokodylem fot. Istock/IGORDYMOV

Jest jednym z największych  kanionów Ameryki Północnej. Sumidero (Canión del Sumidero wyżłobiła rzeka Rio Grijalva  gdzieś ok. 30 milionów lat temu płynąca w pobliżu miasta Tuxtla Guitiérrez. Ściany kanionu  sięgają do 1200 m wysokości. Między skalami płyną strumienie lub opadają wysokie wodospady. Tych ostatnich jest w kanionie 5, strumieni natomiast około 30. Jedne płyną przez cały rok, inne tylko sezonowo, w porze opadów. Wielką atrakcją dla turystów (po rzece można pływać) jest spotkanie ze zwierzętami. Kanion zamieszkują m.in. krokodyle, jaguarundi, oceloty i czubacze.

5.     Cenote Ik kil: kąpiel w studni

Cenote Ik kil: kąpiel w studniCenote Ik kil: kąpiel w studni fot. Istock/LRCIMAGERY

Cenote w języku Majów oznacza miejsce wypełnione wodą, znajdujące się poniżej poziomu gruntu, czyli po prostu studnie w skale wapiennej. Były nie tylko źródłem wody, a także pełniły funkcje rytualne związane z kultem boga wody i deszczu Chaaka. Najwięcej studni  jest na Jukatanie.  Szacuje się, że ponad 3 tys.  z czego zaledwie 1,4 tys.  zostało odkrytych i zarejestrowanych. Do najpiękniejszych należy Cenote Ik Kil. Znajduje się 26 metrów pod powierzchnią gruntu, ma średnicę około 60 metrów i głębokość około 40 metrów. Woda jest krystalicznie i bardzo zimna. Choć kąpiel jest wyzwaniem, amatorów pływania wśród ryb nie brakuje. Śmiałkowie mogą nawet skakać z kilkunastu metrów.