EURO 2012 - poradnik kibica: Wrocław

Wrocław jest gotowy na Euro 2012. Jak podczas mistrzostw będzie wyglądał transport we Wrocławiu, jakie atrakcje czekają we wrocławskiej Strefie Kibica, gdzie można znaleźć zakwaterowanie na czas Euro 2012, gdzie szukać niezbędnych informacji i co zrobić, by zaoszczędzić podczas Euro 2012 - tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Wrocław już gotowy!

Karta Open Wrocław - oszczędność podczas Euro 2012

Karta Open Wrocława to świetna propozycja dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas we Wrocławiu, a przy okazji trochę zaoszczędzić. Za pomocą wrocławskiej karty turystycznej (dostępnej w kilku wariantach) można wygodnie dokonywać transakcji, np. kupować bilety do kina lub na basen. Karta oferuje zniżki na hotele, puby, kluby, wycieczki z przewodnikiem i taksówki, daje też komfort podróży komunikacją miejską. W strefie kibica można nią dokonywać płatności bezgotówkowych.

Komunikacja we Wrocławiu podczas Euro 2012

Wrocław to jedno z najlepiej rozwijających się polskich miast. Wrocławska komunikacja miejska jest nowoczesna i wygodna, a jej atutem (poza nowoczesnym taborem) są terminale zamontowane w każdym pojeździe MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) i możliwość kupna biletu za pomocą karty płatniczej.

W czasie Euro 2012 specjalne linie PLUS dowiozą gości z centrum do stadionu. Wiele głównych tras, np. Aleja Śląska, w dni meczowe będzie wyłączonych z ruchu ogólnego. Za to miasto uruchomi dodatkowe połączenia autobusowe. Powstanie kilka parkingów P+R (Park&Ride, m.in. przy ulicy Królewieckiej i Lotniczej) z miejscem dla prawie 10 tys. samochodów i autokarów dowożących kibiców spoza Wrocławia.

Na ok. 3 godziny przed każdym meczem na ulicach od Placu Dominikańskiego w centrum Wrocławia do stadionu (kierunek: ulice Kazimierza Wielkiego, Legnicka, Górnicza) zostanie wydzielony pas dla komunikacji miejskiej. Na odcinkach: centrum, lotnisko, stadion w dni meczowe będą kursowały linie autobusów wahadłowych "S".

Z rejonów położonych bliżej granic miasta, np. parkingów P+R, do strefy kibica turystów zabiorą tramwaje oznakowane charakterystyczną ikoną "euro". W dniach meczów okolice strefy kibica (ulice Kazimierza Wielkiego, Grodzka, Piaskowa) będą wyłączone z ruchu indywidualnego. Ta część Wrocławia będzie wówczas dostępna tylko dla mieszkańców dzielnicy po okazaniu odpowiednich dokumentów (np. umowy najmu), osób niepełnosprawnych (wymagana legitymacja) czy gości hotelowych (wymagana rezerwacja).

Zakwaterowanie we Wrocławiu podczas Euro 2012

Na przyjęcie kibiców szykują się nie tylko wrocławianie. Mieszkańcy w całym województwie Dolnośląskim oczekują gości w motelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych oraz hotelach różnej klasy. Na oficjalnym portalu wrocławskiego Urzędu Miasta widnieje dokładny wykaz miejsc noclegowych. Swoje prywatne mieszkania na wynajem w czasie Euro 2012 można zgłaszać do specjalnego banku kwater.

Do dyspozycji gości odwiedzających w czerwcu Dolny Śląsk będą liczne pola namiotowe, zarówno w samym mieście, jak i w okolicy. Niedaleko stadionu, przy ulicy Lotniczej, 8 czerwca ruszy miasteczko namiotowe Carlsberg FanCamp z bogatą ofertą noclegów, zabaw i rozrywki. Koszt miejsca bez namiotu od jednej osoby, za jedna dobę wynosi 140-160 zł. Miejsce w namiocie 2-osobowym kosztuje 259 zł. Parking jest sporo tańszy - 50 zł, a posiłek to wydatek rzędu 25 zł. W cenie 153 zł można nabyć zestaw noclegowy czyli śpiwór, karimatę, poduszkę i żel do mycia ciała. Pobyt na polu namiotowym nie może być krótszy niż 3 dni.

Strefa kibica

Wrocławska strefa kibica powstanie w samym sercu Wrocławia, czyli w okolicach Rynku (Rynek, Plac Solny, ul. Świdnicka. Pomieści 30 tys. osób. Mecze będą transmitowane na 4 telebimach, a w północno-zachodniej części Rynku powstanie scena główna. O znakomitą zabawę we Wrocławiu zadbają partnerzy imprezy, a bezpieczeństwa uczestników strzec będą wolontariusze, pracownicy służb medycznych, porządkowych i ochrona. Strefa będzie zaopatrzona w zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Strefa kibica rozpocznie działalność 8 czerwca i będzie działać do 1 lipca.

Gdzie szukać informacji?

Na czas Euro 2012 we wszystkich polskich miastach-gospodarzach mistrzostw powstanie zintegrowana sieć wolontariuszy. We Wrocławiu o bezpieczeństwo i komfort kibiców zadba 650 ochotników. Kilkuosobowe zespoły pojawią się tam, gdzie szybki i jasny przekaz informacji jest niezbędny - w rejonie dworców, lotniska, głównych ulic oraz w innych punktach zwiększonego ruchu.

Więcej o: