Historia Torunia
Osadnictwo na terenie dzisiejszego Torunia sięga czasów prehistorycznych - ponad 1000 lat przed naszą erą istniała tu osada łużycka, jednak swój rozkwit Toruń zawdzięcza Zakonowi Krzyżackiemu. Na miejscu wcześniej istniejącej osady słowiańskiej Krzyżacy wznieśli okazały zamek (zachowały się jego ruiny) i uczynili z niego strategiczną bazą wypadową do podboju Prus. Dzięki przystąpieniu do Hanzy, związku miast handlowych Północnej Europy, Toruń bardzo zyskał na znaczeniu, a kwitnący dzięki Hanzie handel przyczynił się do szybkiego wzbogacenia się i rozwoju miasta. Powstały liczne okazałe kamienice kupieckie, kościoły i inne budynki użyteczności publicznej. Doskonale zachowany Staromiejski Ratusz w Toruniu jest jednym z najznakomitszych przykładów gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie.
Średniowieczny zespół miejski Torunia - zabytek UNESCO
Toruński Zespół Staromiejski składa się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz ruin zamku krzyżackiego. Na rynku Starego Miasta koniecznie trzeba zobaczyć:
Poza rynkiem wart uwagi jest Teatr im. Horzycy z 1905 roku, trzy średniowieczne bramy prowadzące do miasta (Mostowa, Żeglarska i Klasztorna) oraz dziewięć zachowanych baszt.
Dalsze losy Torunia są nie mniej burzliwe. W XVI wieku mieszkańcy zbuntowali się przeciwko Krzyżakom i przyłączyli do polskiego króla w wojnie 13-letniej przeciwko Zakonowi. W wyniku tej wojny Toruń przeszedł w ręce polskie. Pod rządami Rzeczpospolitej miasto dalej prężnie się rozwijało - kwitł handel wiślany, rozwijały cię cechy rzemieślnicze, powstawało wiele wybitnych dzieł naukowych i artystycznych. Gotycka zabudowa miasta została wzbogacona o kamienice w stylu renesansowym, manierystycznym i barokowym. W czasie rozbiorów Toruń znów znalazł się w rękach pruskich, żeby po I wojnie światowej wrócić do Polski.
Toruń Mikołaja Kopernika
Najznakomitszym synem Torunia jest oczywiście Mikołaj Kopernik . Przyszły uczony urodził się w 1473 roku przy ul św. Anny (obecnie ul. Kopernika). W Toruniu uczęszczał do szkoły parafialnej przy kościele św Jana. Dom Kopernika to typowa gotycka kamienica kupiecka z końca XV wieku. Obecnie mieści się tu oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego.
Pozostałe atrakcje Torunia
Historia jest w Toruniu na wyciągnięcie ręki, ale nie samą historią człowiek żyje. Miasto oferuje liczne atrakcje poza zabytkami. Miłośnicy kultury będą zachwyceni, do wyboru mają Toruń Blues Meeting czyli Festiwal Muzyki Bluesowej, Toruń Film Festival TOFFI czy Międzynarodowy Festiwal "Bulwar Sztuki". Toruń jest także gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt", odbywają się tu Letnie Toruńskie Spotkania Teatrów Ulicznych oraz Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica" i Międzynarodowy Letni Festiwal "Toruń - Muzyka i Architektura". Latem na toruńskiej starówce odbywają się koncerty muzyki kameralnej.
Poza tym oczywiście, jak na turystyczne miasto przystało, Toruń kusi kawiarniami, restauracjami i pubami. Jest gdzie zjeść i gdzie się napić.
Toruń -kameralna atmosfera i Wisła w sercu miasta
Wielką zaletą Torunia jest jego kameralna atmosfera oraz bardzo spójna (co w Polsce nietypowe) zabytkowa zabudowa. Uroku dodaje mu położenie w bezpośredniej bliskości Wisły. Relacja miasta z rzeką jest tu zupełnie inna niż choćby w Warszawie - rzeka jest bliżej serca miasta i jest weń dużo lepiej wkomponowana. Żeby zobaczyć Toruń w całej okazałości warto więc odwiedzić któryś z punktów widokowych . Możemy wybrać się na wieżę Katedry Świętojańskiej albo wieżę ratuszową, żeby zobaczyć Toruń z góry, ale najlepszym miejscem, żeby podziwiać staromiejską panoramę jest Kępa Bazarowa - wyspa na Wiśle naprzeciwko zespołu staromiejskiego. Znajduje się tu niewielka platforma obserwacyjna. Widok jest szczególnie przyjemny wieczorem, kiedy miasto jest podświetlone, a jego światła odbijają się w rzece.