Polska - telefony i poczta

Polska - korzystanie z telefonów

Turyści mogą w Polsce dzwonić z budek telefonicznych, które wciąż można bez problemu znaleźć w całej Polsce. Wcześniej należy zakupić kartkę telefoniczną, którą można bez problemu dostać w kioskach i na stacjach benzynowych.

Jeśli chce się wykonać połączenie lokalne czy międzymiastowe, zawsze należy wykręcić numer kierunkowy danej miejscowości. Wykaz numerów kierunkowych znajduje się na stronie Telekomunikacji Polskiej . Inaczej dzwoni się z telefonu stacjonarnego, inaczej z komórkowego.

Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na komórkowy, wykręcić trzeba numer abonenta. Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na stacjonarny, wykręcić trzeba numer kierunkowy miasta + numer abonenta. Dzwoniąc z  telefonu komórkowego na komórkowy, wykręcić trzeba tylko numer abonenta. Dzwoniąc z telefonu komórkowego na stacjonarny, wykręcić trzeba numer kierunkowy + numer abonenta.

Poczta Polska

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy w Polsce, oferuje dwa rodzaje przesyłek listowych: priorytetową i ekonomiczną. Przesyłka priorytetowa jest droższa, ale dociera do adresata szybciej. Przesyłki priorytetowe krajowe dostarczane są następnego dnia roboczego po dniu nadania jeśli zostaną nadane do godz. 15.00 - jeśli po 15.00 traktowane są jako nadane w dniu następnym. Przesyłki priorytetowe zagraniczne dostarczane są do 3 dni roboczych w krajach Europy oraz do 5 dni roboczych w inne dowolne miejsce na świecie. Przesyłka ekonomiczna jest tańsza, ale doręczona zostaje później - na terenie kraju po około trzech dniach od nadania. Urzędy pocztowe pracują w dni powszednie przeważnie od 10.00 do 18.00, w soboty do godzin popołudniowych. Poczty główne większych miast są często zwykle czynne dłużej. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Poczty Polskiej .

Więcej o: