Pozostałe informacje

Elektryczność w Polsce, jednostki miary w Polsce, strefa czasowa w Polsce, spożycie alkoholu w Polsce.

Elektryczność w Polsce

Napięcie w Polsce jest dostosowane do unijnych standardów - w gniazdkach elektrycznych w Polsce płynie prąd o napięciu 230 V. Gniazdko stosowane w Polsce oznaczane jest 2P+Z. W polskich gniazdkach jako uziemienie stosuje się bolec o przekroju okrągłym.

Jednostki miary w Polsce

W Polsce obowiązuje system metryczny. Podstawowe jednostki miar stosowane w Polsce to jednostki Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), a więc m.in.: 1 metr (1m=100 cm), 1 kilogram (1 kg = 1000 g), 1 sekunda.

Skala Celsjusza (stopnie C - °C) jest powszechnie stosowanym sposobem oznaczania temperatury. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest w hektoPascalach (hP) lub w mm słupka rtęci. Prędkość mierzona jest w kilometrach na godzinę (km/h).

Strefa czasowa w Polsce

Podstawowy czas obowiązujący w Polsce to czas środkowoeuropejski, czyli czas słoneczny południka 15 stopnia wschodniej długości geograficznej przebiegającego na zachód od Jeleniej i Zielonej Góry i na wschód od Szczecina. W okresie zimowym w Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski CET (UCT +1) tj. od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Latem zmienia się czas na wschodnioeuropejski. O godzinie 1.00 czasu uniwersalnego południka zerowego w Greenwich (czyli w Polsce o godzinie 2.00) w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegary o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października - o godzinę do tyłu.

Spożycie alkoholu w Polsce

Spożycie alkoholu w Polsce jest dozwolone dla osób od 18 roku życia (zarówno alkohole nisko- jak i wysokoprocentowe). Tak samo jest ze sprzedażą papierosów. Alkoholu nie można jednak spożywać poza lokalami do tego przeznaczonymi (restauracje, bary, ogródki piwne), a w licznych lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia lub wyznaczone są zamknięte, wentylowane specjalne strefy dla palaczy.

Przepisy drogowe

* pasy bezpieczeństwa - wszystkich podróżujących samochodem obowiązuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa - zarówno pasażerów siedzących z przodu, jak i z tyłu. Dzieci do 12. roku życia powinny podróżować w specjalnych atestowanych fotelikach. * światła - podróżując po Polsce, przez cały rok należy pamiętać o konieczności jeżdżenia z włączonymi światłami przez całą dobę. * telefon komórkowy - podczas jazdy samochodem można używać telefonu komórkowego wyłącznie korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. * parkowanie - podróżując po Polsce samochodem, należy upewnić się, czy w wybranym miejscu parkowania nie obowiązuje opłata za postój samochodu. Informuje o tym znak D-44. W niektórych miastach znajdują się parkometry - nieopłacenie miejsca parkingowego grozi mandatem. * kierowanie pojazdem i alkohol - dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy to 0,2 promila. Przy przekroczeniu 0,5 mg/l alkoholu we krwi mamy już do czynienia z przestępstwem, które może podlegać karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Dozwolona prędkość na polskich drogach:

* teren zabudowany - do 50 km/h * poza terenem zabudowanym - do 90 km/h * strefa zamieszkania - do 20 km/h * droga ekspresowa dwujezdniowa - do 120 km/h * droga ekspresowa jednojezdniowa - do 100 km/h * droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę - do 100 km/h * autostrada - do 140 km/h

Więcej o: