Polska transport

Po Polsce można podróżować pociągiem, autobusem lub samolotem. Można też wsiąść w samochód i samemu przemierzać polskie drogi.

Polska transport - pociąg

Sieć linii kolejowych jest dość gęsta. Polskie Koleje Państwowe (PKP) oferują połączenia osobowe, a także ekspresowe (Intercity) i pospieszne, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Pomiędzy największymi miastami kursują pociągi typu Intercity, ekspresowe i pospieszne. Pociągi osobowe kursują na mniejszych dystansach i i zatrzymują się często na wszystkich lokalnych stacjach.

Szczegółowe informacje na temat rozkładu znaleźć można na stronie internetowej PKP . Rozkład można też otrzymać na telefon komórkowy w odpowiedzi na wysłaną wiadomość SMS. Informacje na temat połączeń kolejowych w Polsce udzielane są również telefonicznie - sprawdź . Bilety można zakupić w kasach na dworcach oraz przez Internet.

Centralne położenie Warszawy w Europie i niewielkie stosunkowo odległości dzielące ją od innych stolic Europy, stanowią ważny czynnik rozwoju polskiego kolejnictwa o zasięgu międzynarodowym. Z Polski można łatwo dojechać na przykład do Berlina, Budapesztu, Wiednia.

Polskie pociągi mają zróżnicowany standard. Najwyższy posiadają ekspresy, najniższy - pociągi osobowe. Wszystkie pociągi poza osobowymi podzielone są na pierwszą i drugą klasę. W pociągach Intercity oraz w wielu pociągach pospiesznych znajduje się osobny wagon restauracyjny. Nocne pociągi dalekobieżne wyposażone są w dodatkowe wagony sypialne.

Polska transport - autobus

Autobusy poza dużymi miastami, docierają do mniejszych miejscowości, tam gdzie nie dojedzie się pociągiem. Przewoźnicy państwowych i prywatnych firm oferują połączenia po całej Polsce, a także połączenia międzynarodowe. Do każdej prawie miejscowości w Polsce można dotrzeć autobusami lokalnymi, a wszystkie miasta połączone są liniami autobusów dalekobieżnych. Narodowym przewoźnikiem jest PKS.

Bilety na autobus można nabyć w kasach dworcowych lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem, a w przypadku niektórych przewoźników, także przez Internet. Na tablicach informacyjnych i w punktach informacyjnych, na odpowiednich stronach internetowych można sprawdzić rozkład i cennik. Autobusy niektórych przewoźników wyposażone są w technologię bezprzewodowego Internetu. Korzystanie z Internetu odbywa się bezpłatnie w ramach ceny zakupionego biletu.

Przewoźnicy tacy jak, PKSPolonus i Polski Bus , oferują przejazdy komfortowymi autokarami do większych miast Polski w przystępnych cenach. Istnieje wiele małych firm przewozowych, które zapewniają przejazdy mikrobusami na wybranych trasach. Do niektórych małych miejscowości oraz wsi można dojechać tylko w ten sposób. Mikrobusy zatrzymują się w okolicach dworców kolejowych lub autobusowych, a bilety kupuje się wyłącznie u kierowcy.

Polska transport - samolot

Samolot to najszybszy i najbardziej komfortowy środek transportu po Polsce. Dzięki lotom międzymiastowym można się w ciągu kilkudziesięciu minut dostać z jednego końca Polski na drugi. Polskie Linie Lotnicze LOT są głównym, ale nie jedynym przewoźnikiem, który oferuje loty krajowe. Liczne promocje sprawiają, że czasem bardziej opłaca się lecieć samolotem niż jechać pociągiem.

Lotniska międzynarodowe w Polsce to:

Gdańsk (Rębiechowo) - Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy

Katowice (Pyrzowice) - Międzynarodowy Port Lotniczy

Kraków (Balice) - Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II

Łódź - Port Lotniczy im. Władysława Reymonta

Poznań (Ławica) - Port Lotniczy Poznań

Szczecin (Goleniów) - Port Lotniczy Szczecin Goleniów im NSZZ Solidarność

Warszawa (Okęcie) - Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina

Wrocław (Strachowice) - Port Lotniczy Wrocław

Bydgoszcz - Port Lotniczy w Bydgoszczy im. Ignacego Jana Paderewskiego

Rzeszów - Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

Samolotem można polecieć m.in. z Warszawy do Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Szczecina, Wrocławia; z Krakowa do Gdańska i Warszawy; z Katowic do Warszawy; z Gdańska do Warszawy, Krakowa, Wrocławia; z Wrocławia do Gdańska, Warszawy.

Polska transport - samochodem

W Polsce istnieje kilka kategorii dróg, na których obowiązują różne dopuszczalne prędkości. Pierwszy typ dróg to autostrady (nazwy zaczynają się od A - np.  A4 - kolor niebieski). Większość autostrad w Polsce jest płatna. Drugi typ to drogi krajowe (nazwy dróg są jednocyfrowe i dwucyfrowe - kolor czerwony). Na wielu odcinkach drogi krajowe są remontowane. Drogi wojewódzkie (nazwy dróg trzycyfrowe - kolor żółty) to drogi, które pozostawiają wiele do życzenia, a po zimie można się na nich spodziewać szczególnie dużych ubytków. W zimie lepiej wybierać drogi krajowe, gdyż one zostaną odśnieżone wcześniej niż drogi wojewódzkie.

Dozwolona prędkość na polskich drogach:

* teren zabudowany - do 50 km/h * poza terenem zabudowanym - do 90 km/h * strefa zamieszkania - do 20 km/h * droga ekspresowa dwujezdniowa - do 120 km/h * droga ekspresowa jednojezdniowa - do 100 km/h * droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę - do 100 km/h * autostrada - do 140 km/h

Podczas kontroli drogowej policjanci mogą wystawić mandat np. za:

* przekroczenie dopuszczalnej prędkości: do 10 km/h: do 50 zł o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł o 31-40 km/h: od 200 do 300 zł o 41-50 km/h: od 300 do 400 zł o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł * korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem: 200 zł * wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi: 200 zł * zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu: od 100 do 300 zł

Więcej o: