W piątek 20 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda oficjalnie wręczył rozporządzenie uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii ich reprezentantom.
Na liście znalazło się aż 10 obiektów. W trakcie uroczystości prezydent przypomniał, że chciałby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości jeszcze większą liczbą - dokładnie 100 zabytkami. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że ten plan uda się zrealizować z nawiązką, bo będzie ich "trochę ponad 100".
- Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy - podkreślił prezydent dodając, że wpisane na listę nowe obiekty stanowią bogactwo kultury nie tylko polskiej, ale i europejskiej.
- Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te perełki naszej historii, kultury, podziwiać - podsumował.
Jakie obiekty zyskały miano Pomników Historii?
Twierdza Wisłoujście znajduje się w Gdańsku nad Martwą Wisłą (przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej). Została wybudowana w XV wieku, ale ze względu na liczne modernizacje, które trwały do połowy XIX wieku, jej poszczególne elementy cechuje różnorodność stylów architektonicznych.
Tym, co ją wyróżnia, jest fakt, że to jedyne historyczne morskie założenie obronne w Polsce i na całym Bałtyku. Stanowi jeden z najwybitniejszych przykładów europejskiej architektury militarnej.
Dwór alkierzowy w Koszutach został wzniesiony około 1760 roku, ale w XIX i XX wieku był przebudowywany. Mimo modernizacji pozostaje wzorcowym przykładem polskiej architektury dworskiej i barokowej siedziby szlacheckiej, a jednocześnie jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu.
Zamek w Krasiczynie i otaczający go park to przykład renesansowo-manierystycznej architektury. Pierwsza "wersja" zamku jest datowana na XVI wiek, a najbardziej charakterystycznym elementem budowli są cztery potężne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka.
Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zachwyca swoją potęgą i monumentalizmem już od czasów średniowiecza. To jeden z najbardziej imponujących zabytków architektury w Polsce, który powstał w XIV wieku. Stanowi przykład jednorodnego założenia, które łączy w sobie funkcje sakralne, rezydencjonalne i obronne.
Zamek biskupów warmińskich w Lizbarku Warmińskich to, obok zamku w Kwidzynie, jeden z najcenniejszych zabytków ceglanej architektury gotyckiej w Polsce. O jego wartości decydują nie tylko walory artystyczne, ale też fakt, że należy do najlepiej zachowanych obiektów tego typu. Można w nim m.in. podziwiać polichromie (kolorowe malowidła naścienne) datowane XIV i XV wiek.
Płock to jeden z najstarszych i najważniejszych dla historii Polski ośrodków miejskich. Jego historia sięga X wieku, a Wzgórze Tumskie skupia historyczną zabudowę miasta. Wycieczka w to miejsce to powrót do przeszłości. Tu został pochowany m.in. Bolesław Krzywousty.
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie to prawdziwa skarbnica zabytków i dziedzictwa kulturowego w Polsce. Oprócz barokowo-klasycystycznego pałacu, który istnieje w niemal niezmienionym kształcie od XVIII wieku, nie mniej zachwycającą częścią tego zespołu jest park, w którym znajdują się m.in. jedne z najsłynniejszych i najstarszych polskich dębów - Lech, Czech i Rus.
Historia tego zabytku sięga XII wieku, a zachowane budowle, które wchodzą w jego skład stanowią jeden z najwybitniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Historycy sztuki cenią go szczególnie za świetnie zachowane portale i inne detale architektoniczne.
Sankutarium maryjne we wsi Święta Lipka to nie tylko jeden z najważniejszych zabytków i przykładów architektury barokowej w Polsce, ale również stale funkcjonujące miejsce pielgrzymek katolików.
Ruiny powstałej w XVII wieku rezydencji pałacowej znajdują się w województwie świętokrzyskim, w miejscowości Ujazd. Zanim pod Paryżem został wybudowany Wersal, to właśnie zamek Krzyżtopór dzierżył zaszczytne miano największej budowli pałacowej w Europie.