Wakacje w górach - 10 pomysłów na 2018

Turysta, który wybiera się w polskie góry i nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, stoi przed trudnym zadaniem. Południe Polski jest wręcz przepełnione atrakcjami, dlatego ciężko podjąć ostateczną decyzję. Ty także planujesz wakacje w górach? Sprawdź 10 pomysłów na to, gdzie spędzić ten czas.
Wakacje w górach to doskonały pomysł - miejscowości turystyczne na południu Polski są znakomicie przygotowane na przyjazd turystów. Wakacje w górach to doskonały pomysł - miejscowości turystyczne na południu Polski są znakomicie przygotowane na przyjazd turystów. istock

Wakacje w górach - na co się zdecydować?

Turysta, który wybiera się w polskie góry i nie ma jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów, stoi przed trudnym zadaniem. Południe polski jest wręcz przepełnione atrakcjami, dlatego ciężko podjąć ostateczną decyzję. Ty także planujesz wakacje w górach?

Górskie miejscowości turystyczne w Polsce są dosyć zróżnicowane. Musimy o tym pamiętać planując wakacje w górach - w każdym miejscu poczujemy inny klimat. Góry kojarzą się z relaksem i regeneracją, ale nie jest to reguła. Często zdarza się, że małe górskie miejscowości w okresie wakacyjnym tętnią życiem i trudno tam o spokój. Jeśli więc nie odpowiada nam duża ilość turystów, powinniśmy zdecydować się na mniej oblegane lokalizacje.

Miejscowości turystyczne na południu Polski są doskonale przygotowane na przyjazd turystów. Oprócz licznych atrakcji, możemy liczyć także na zakwaterowanie na doskonałym poziomie.

Kolejka linowa na Skrzyczne Kolejka linowa na Skrzyczne istock, kolejka linowa na Skrzyczne

Wakacje w górach - Szczyrk

Szczyrk to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w naszym kraju. Warto więc sprawdzić, czy odpowiada nam panujący w niej klimat. Znajdziemy tam liczne karczmy i gospody, w których poczujemy wyjątkową góralską atmosferę. To także idealne miejsce dla fanów kolarstwa górskiego.

Znane szczyty w tej okoli to m.in. Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.).

Widok na Tatry i Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstock Widok na Tatry i Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstock Widok na Tatry i Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstock

Wakacje w górach - Zakopane

Zakopane w okresie letnim to doskonałe miejsce dla osób, które nie chcą się izolować. Przebywa tam wówczas mnóstwo turystów i grup wypoczynkowych, jest to więc sposób na nawiązanie nowych znajomości. Tłumy w Zakopanem kończą się wraz z początkiem września. Do tego czasu nie powinny podróżować tam osoby, które w górach poszukują ciszy i spokoju.

bukowina tatrzańska bukowina tatrzańska FOT. ADAM GOLEC / Agencja Wyborcza.pl

Wakacje w górach - Bukowina Tatrzańska

To jedna z najbardziej znanych tatrzańskich miejscowości. Ta turystyczna wieś położona jest na grzbietach kilku wzgórz, które dzielą liczne potoki. To wielka gratka dla fanów tego typu górskich krajobrazów. Od lat funkcjonuje tam szeroko rozbudowana baza noclegowa.

W okresie letnim w Bukowinie Tatrzańskiej panuje spokojniejsza atmosfera niż w stolicy polskich Tatr.

Zamek w Niedzicy / Fot. Shutterstock Zamek w Niedzicy / Fot. Shutterstock Zamek w Niedzicy / Fot. Shutterstock

Wakacje w górach - Niedzica

Niedzica to niezbyt duża wieś, która może być doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić Spisz. Co w prawdzie po polskiej stronie znajduje się tylko niewielki fragment tego rejonu, ale w dzisiejszych czasach wycieczka na Słowację nie jest już żadnym problemem. Spisz posiada unikalny klimat - zobaczymy tam nie tylko piękne góry, ale także ruiny zamków oraz kąpieliska z gorącymi źródłami. W samej Niedzicy możemy zwiedzić m.in. Zamek Dunajec z XIV wieku oraz średniowieczny Kościół św. Bartłomieja.

Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka. Najwyższy wodospad Karkonoszy znajduje się jakieś 30 minut od centrum Szklarskiej Poręby. Idzie się do niego łatwym, leśnym szlakiem turystycznym. Z wysokości ponad 800 metrów n.p.m. kaskada wpada do Wąwozu Kamieńczyka. Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka. Najwyższy wodospad Karkonoszy znajduje się jakieś 30 minut od centrum Szklarskiej Poręby. Idzie się do niego łatwym, leśnym szlakiem turystycznym. Z wysokości ponad 800 metrów n.p.m. kaskada wpada do Wąwozu Kamieńczyka. Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka / CC Wikimedia

Wakacje w górach - Szklarska Poręba

Z kolei Szklarska Poręba jest doskonałą bazą wypadową jeśli chcemy zwiedzić Karkonosze. W okolicy zobaczymy m.in. wodospady, olbrzymie głazy, strumyki oraz słynny szczyt Szrenica (1362 m.n.p.n.) z krzesełkową koleją linową.

Podróż w te rejony to także doskonała okazja do tego, by poznać Izery. Znajduje się tam wiele szlaków pieszych, dlatego warto wybrać się tam jeśli marzą nam się długie górskie spacery. Najciekawsza część tych gór znajduje się jednak po stronie czeskiej.

Świątynia Wang, Karpacz. średniowieczny kościół ewangelicki znany powszechnie jako Świątynia Wang został przeniesiony do Karpacza z norweskiej miejscowości Vang. Oficjalnie nazywa się ją Kościołem Górskim Naszego Zbawiciela.
Świątynia Wang, Karpacz. średniowieczny kościół ewangelicki znany powszechnie jako Świątynia Wang został przeniesiony do Karpacza z norweskiej miejscowości Vang. Oficjalnie nazywa się ją Kościołem Górskim Naszego Zbawiciela. Świątynia Wang, Karpacz / shutterstock

Wakacje w górach - Karpacz

To miejscowość, w której także możemy zatrzymać się jeśli chcemy zwiedzić Karkonosze. Do najbardziej znanych atrakcji Karpacza należą Świątynia Wang oraz Muzeum Zabawek.

Wisła - aleja rzeźb w parku z postaciami z legend Śląska Cieszyńskiego. Wisła - aleja rzeźb w parku z postaciami z legend Śląska Cieszyńskiego. istock

Wakacje w górach - Wisła

Wisła to jedna z najpopularniejszych polskich miejscowości wypoczynkowych. Idealna na długie spacery i uprawianie różnego rodzaju sportów. Polecana także dla osób, które chcą odpocząć i nie mają ochoty na żadnego typu aktywności.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest aleja rzeźb przedstawiająca postacie z legend Śląska Cieszyńskiego. Znajdziemy ją w odnowionym Parku Kopczyńskim w centrum Wisły.

ustrzyki dolne, polska ustrzyki dolne, polska Bieszczady, Ustrzyki Dolne / Fot. Tatry/CC/Wikimedia

Wakacje w górach - Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to opcja dla turystów, którzy chcieliby poznać Bieszczady. Rejon ten posiada specyficzny klimat, który od zawsze przysparzał mu wielu wielbicieli. Znajduje się tam wiele szlaków spacerowych, idealnych na długie górskie wędrówki.

To także ciekawe miejsce pod względem kulturowym. Znajduje się tam m.in. budynek dawnej synagogi, cmentarz żydowski oraz cerkiew greckokatolicka.

Spacer dookoła Krynicy-Zdroju. Prowadzący dookoła Krynicy-Zdroju żółty szlak należy do łatwych i przyjemnych. Zaczyna i kończy się na deptaku, a prowadzi m.in. przez Górę Parkową - popularne w mieście miejsce spacerów i rekreacji. Na Górze Parkowej mieści się Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami. Inne szlaki wychodzące z Krynicy prowadzą m.in. na Jaworzynę Krynicką i Halę Łabowską.
Spacer dookoła Krynicy-Zdroju. Prowadzący dookoła Krynicy-Zdroju żółty szlak należy do łatwych i przyjemnych. Zaczyna i kończy się na deptaku, a prowadzi m.in. przez Górę Parkową - popularne w mieście miejsce spacerów i rekreacji. Na Górze Parkowej mieści się Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami. Inne szlaki wychodzące z Krynicy prowadzą m.in. na Jaworzynę Krynicką i Halę Łabowską. Krynica-Zdrój - wjazd na Górę Parkową / Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Wakacje w górach - Krynica Zdrój

Krynica Zdrój otoczona jest przez wzgórza Góry Parkowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej. Słynie ze znakomitych wód leczniczych oraz licznych sanatoriów, dlatego nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. W okresie letnim możemy liczyć tam także na ciekawe wydarzenia rozrywkowo-kulturalne.

Kudowa Zdrój Kudowa Zdrój Kudowa Zdrój - pijalnia wód oraz fragment Parku Zdrojowego/Fot. Rommanesco/CC/Wikimedia

Wakacje w górach - Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to kolejne znane polskie miasto uzdrowiskowe. Położone w pobliżu Gór Stołowych, których najsłynniejszym szczytem jest Szczeliniec (919 m n.p.m). To doskonała baza wypadowa jeśli chcemy zwiedzić czeskiej góry.

Więcej o: