Paryż dla dwojga - miejsca dla zakochanych

Paryż - miasto miłości, romantycznych zaułków, wypielęgnowanych parków i zacisznych ogrodów, setek zabytków, muzeów, wspaniałych rozwiązań architektonicznych i eleganckich lokali. Przedstawiamy propozycje romantycznych miejsc dla zakochanych...
Paryż Paryż Paryż dla dwojga, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga

Zakochani spacerują tu w międzynarodowym tłumie na Champs Elysees, chłoną zapach roż w Ogrodzie Luksemburskim, puszczają drewniane łodki w jardin des Tuileries i podziwiają Statuę Wolności Bartholdiego przy moście Grenelle oraz feerię świateł z pokładu bateau‑mouche podczas nocnego rejsu po Sekwanie. Nikomu nie przeszkadza nowoczesność sąsiadująca z zabytkową przeszłością, wiek XXI ze średniowieczem, bo przecież wszystko to harmonijnie się uzupełnia. Od ponad stu lat najbardziej charakterystyczną budowlą stolicy i symbolem Francji jest wieża Eiffla. Trzeba stanąć na jej szczycie o zmierzchu, by zobaczyć najbardziej romantyczną panoramę świata. Aby poczuć smak Paryża, wystarczy wtopić się w ponad dwumilionowy tłum paryżan, a za motto wędrowki po stolicy Francji wziąć zdanie z Cienia wiatru Carlosa Ruiza Zafona: "Paryż jest na tyle duży, żeby się zgubić, ale i na tyle mały zarazem, żeby moc coś dla siebie znaleźć".

Francja wycieczki, Paryż, Katedra Notre Dame Francja wycieczki, Paryż, Katedra Notre Dame Katedra Notre Dame, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga. Katedra Notre Dame - Rozkoszne chwile w ogrodzie

Katedra Notre Dame - Rozkoszne chwile w ogrodzie

ParyżPrzed opuszczeniem Notre Dame warto powędrować we dwoje do ogrodu po wschodniej stronie katedry. Przypatrzeć się imponującym łukom przyporowym podpierającym chór i trzymając się za ręce, pospacerować brzegiem rzeki pod południowym transeptem, gdzie wiosną tak błogo płynie czas pośród kwitnących wiśni.

Więcej o Katedrze Notre Dame: Paryż wycieczki - Katedra Notre Dame

Wieża Eiffla. Wieża Eiffla. Wieża Eiffla, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga. Romantyczna kolacja na wieży Eiffla

Romantyczna kolacja na wieży Eiffla

ParyżZwiedzanie wieży najlepiej zaplanować na późny wieczór, kiedy kolejki są krótsze i gdy panorama Paryża oglądana o zmierzchu jest najbardziej romantyczna. Idealnym zakończeniem zwiedzania będzie kolacja we dwoje w Altitude 95 (na pierwszym poziomie) lub Jules Verne (na drugim poziomie). Altitude 95 to urocze bezpretensjonalne paryskie bistro, serwujące doskonałe przekąski i świetne francuskie dania, w Jules Verne na zakochanych czeka wyrafinowana kuchnia francuska i niezwykle nastrojowe widoki - oba lokale mogą pochwalić się znakomitą kartą win.

Więcej: Paryż wycieczki - Wieża Eiffla

Kanał St-Martin, Paryż Kanał St-Martin, Paryż Kanał St-Martin, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga. Romantyczny spacer wzdłuż kanału St-Martin

Romantyczny spacer wzdłuż kanału St-Martin

ParyżW ciepły słoneczny dzień, warto uciec we dwoje od paryskiego gwaru i powędrować mniej uczęszczanym szlakiem, najlepiej wzdłuż kanału St-Martin. Ta niezwykle czarująca droga wodna łączy Sekwanę z siecią kanałów na przedmieściach. Po obydwu stronach St-Martin nabrzeża porośnięte są drzewami, a wiosną, gdy kwitną, okolica wygląda wręcz zjawiskowo. Koniecznie trzeba usiąść w nadbrzeżnej kafejce i pooglądać piękne stare drewniane barki, powłóczyć się we dwoje po urokliwych kładkach i tamach. Na koniec przysiąść z ukochaną osobą na murku przy nabrzeżu, zjeść bagietkę, popić czerwonym winem, i - jak Amelia Poulain - puszczać kaczki na wodzie.

paryż, luwr paryż, luwr Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga. Luwr - największe skarby we dwoje

Luwr - największe skarby we dwoje

ParyżCzego nie można przegapić za pierwszym razem?

Mona Lisa to najchętniej oglądany obraz Luwru - nie można go przegapić podczas wspólnego zwiedzania muzeum. A pocałunek Amora i Psyche to jedna z najromantyczniejszych rzeźb, jej autorem jest Antonio Canova.

- Mona Liza Galeria malarstwa włoskiego
- Malarstwo francuskie: Ingres, Delacroix, Géricault, David Malarstwo hiszpańskie: Goya, Murillo
- Jeńcy Michała Anioła
- Amor i Psyche Canovy
- Wenus z Milo
- Nike z Samotraki

Co warto zobaczyć za drugim razem?

- Galeria egipska (pisarz z Sakkary, mumie, drobne przedmioty wotywne, sarkofagi i papirusy)
- Kodeks Hammurabiego
- Asyryjskie byki Milon z Krotonu Rubens (zwłaszcza galeria Marii Medycejskiej)
- Rembrandt
- Vermeer

Dla koneserów:

- Portret Jana Dobrego
- Szkoła Fontainebleau
- Velázquez
- Rzeźba średniowieczna (Maria Magdalena)
- Bosch
- Chopin Delacroix
- Portret Marii Leszczyńskiej Quentina de la Tour
- Rzeźby Guillaume'a Coustou
- Et in Arcadia ego... Nicolasa Poussina
- Georges de la Tour
- Gilles i Odjazd na Cyterę Watteau
- Sztuka etruska

Więcej o Luwrze: Paryż wycieczki - Luwr

Café de Flore, Paryż Café de Flore, Paryż Café de Flore, Fot. Arnaud 25/CC/Wikimedia

Paryż dla dwojga. Café de Flore

Podróż w przeszłość w Café de Flore

ParyżPo pełnym emocji dniu spędzonym w paryskich muzeach i ogrodach warto we dwoje zajrzeć do słynnej Café de Flore , ulubionego miejsca spotkań pisarzy i artystów, m.in. Alberta Camusa i Jeana Paula Sartre'a. Wnętrze kawiarni niewiele się zmieniło od czasu II wojny światowej. Podziwiając wystrój w stylu art déco, ma się wrażenie, że czas bardzo łagodnie obchodzi się z ulubioną kawiarnią paryskich literatów i intelektualistów. Warto poddać się nastrojowi, usiąść blisko siebie i nieco odetchnąć od miejskiego zgiełku przy doskonałej kawie i smacznych przekąskach.

Dowiedz się o komunikacji miejskiej, najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, noclegach w Paryżu, czy francuskiej kuchni: Paryż informacje praktyczne

Paryż wycieczki, Centre Pompidou Paryż wycieczki, Centre Pompidou Centre Pompidou, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga - Kameralne Musée Edith Piaf w Centre Pompidou

Paryż dla dwojga - Kameralne Musée Edith Piaf w Centre Pompidou

ParyżCentre Pompidou to jedno z najbardziej reprezentatywnych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.

Będąc we dwoje w Paryżu warto zajrzeć na Crespin du Gast nr 5, do dwupokojowego muzeum, mieszkania Edith Piaf. Intensywnie czerwone ściany, obwieszone ciekawymi plakatami, starymi fotografiami i portretami artystki, wprawiają w trochę nostalgiczny nastrój. W tle słychać piosenki najsłynniejszej paryskiej pieśniarki.

Więcej: Paryż wycieczki - Centre Pompidou

Paryż wycieczki, Łuk Triumfalny Paryż wycieczki, Łuk Triumfalny Łuk Triumfalny, Fot Shutterstock

Paryż dla dwojga. Łuk dla dwojga - Trumfalny taras widokowy

Łuk dla dwojga - Trumfalny taras widokowy

ParyżZakochani, którzy kolekcjonują fantastyczne widoki Paryża, koniecznie powinni wejść na taras Łuku Triumfalnego skąd można podziwiać niesamowity pejzaż miasta: na wschodzie perspektywę Champs-Élysées zamyka Luwr, na południu błyszczy złota kopuła kościoła Invalides i sterczy w niebo wieża Eiffla, na północy majestatycznie wznoszą się kopuły bazyliki Sacré-Coeur, na zachodzie zaś imponujące wieżowce i "kwadratowy łuk" Défense. Pięknie prezentuje się także sama étoile , czyli "gwiazda" - rozciągające się u stóp zakochanych aleje odchodzące od pl. Du Général de Gaulle. W pobliżu Łuku Triumfalnego znajduje się Parc de Monceau, modny wśród nowożeńców, którzy z upodobaniem fotografują się na tle parkowych budowli.

Więcej: Paryż wycieczki - Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie

Paryż wycieczki, Moulin Rouge Paryż wycieczki, Moulin Rouge Moulin Rouge, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga. Paryskie mosty nocą i Moulin Rouge

Paryskie mosty nocą i Moulin Rouge

ParyżRejs nocą po Sekwanie legendarnym bateaux-mouche to jeden z najbardziej odpowiednich sposobów poznawania Paryża we dwoje. Największą atrakcją tej wyprawy są nie tylko cudownie podświetlone zabytki przesuwające się gdzieś w dali, ale paryskie mosty, które oświetlone prezentują się niesłychanie malowniczo. Ponad 30 mostów reprezentuje niemal każdą epokę i styl, trudno zdecydować, który z nich jest najpiękniejszy. Czy najstarszy Pont Neuf wsparty na 12 solidnych łukach, czy Pont Alexandre III, zdobiony przez alegoryczne rzeźby i lampy podobne do świeczników, a może klasyczny Pont Royal?

Moulin Rouge to tradycyjny kabaret, którego budynek szczególnie atrakcyjnie prezentuje się nocą.

Więcej: Paryż wycieczki - Montmartre

Jardin des Tuileries, Paryż Jardin des Tuileries, Paryż Jardin des Tuileries, Fot. Shutterstock

Paryż dla dwojga - Niedzielny poranek w Jardin des Tuileries

Niedzielny poranek w Jardin des Tuileries

ParyżOgrody Tuileries, ozdobione licznymi fontannami, rabatami i starymi drzewami, ciągną się wzdłuż Sekwany. By we dwoje poobserwować życie paryżan, najlepiej wybrać się na spacer w niedzielny poranek. Ogród powstał w 1564 r., a przed wybuchem rewolucji francuskiej był miejscem spotkań arystokracji - również obecnie to jedno z najbardziej ulubionych miejsc mieszkańców Paryża. W zachodniej części zakochani puszczają w fontannie miniaturowe drewniane łódki, a spacerowicze podziwiają wspaniałe widoki na wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i Musée d'Orsay. Wędrując po ogrodzie, warto we dwoje przystanąć przed pięknymi spiżowymi rzeźbami dłuta Aristida Mailloli.

***

Europa we dwoje

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku: "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: