Góry na jesień. Sudety

Złote, Kamienne, Sowie, Stołowe - Sudety tworzą wyjątkowo ciekawe pasma górskie. Użytkownicy portalu Traseo.pl podsuwają pomysły na wycieczki znakomite również jesienną porą.
Karkonosze Śnieżka - droga na Śnieżkę / Shutterstock Karkonosze Śnieżka - droga na Śnieżkę / Shutterstock Karkonosze Śnieżka - droga na Śnieżkę / Shutterstock

Sudety Karkonosze: Karpacz Biały Jar - Śnieżka

Karkonosze: Karpacz Biały Jar - Śnieżka

Dystans: 18,8 km

Lokalizacja: dolnośląskie, Karpacz

Stopień trudności: średni

Autor: Outdoor

Na wycieczkę w Karkonosze wybrałem bardzo urozmaicony w krajobrazy i urokliwy szlak. Wychodząc z PKS skręciłem na lewo, gdzie ostro pod górę brukowaną droga piął się szlak zielony. Następnie wyszedłem na ulice Strażacką, a już po chwili znalazłem dalszy ciąg szlaku zielonego, który lasem ostro piął się pod górę po kamienistej ścieżce. Jest to tzw. Droga Bronka Czecha - znanego ratownika, narciarza i taternika. Ścieżka wiodła mnie przez zacieniony las przez który było widać płynącą dołem Pląsawicę. Szlak zielony wyprowadził mnie na Polankę, gdzie szlak zielony łączył się z niebieskim. Przede mną widniał Główny grzbiet Karkonoszy. Po przejściu paruset metrów skręciłem na prawo i szlakiem żółtym, przedzierając się przez urokliwą łąkę dotarłem do Pielgrzymów - ogromnej granitowej grupy skalnej, której wysokość dochodzi do 25 metrów. Po minięciu Pielgrzymów szlak bardzo się zwęził i ostro się piął pośród kosodrzewiny. Po żmudnym podejściu dotarłem na główny grzbiet, wychodząc tuż obok Słonecznika - kolejnej granitowej skałki, której wysokość dochodzi do 12 metrów.

Po odpoczynku poszedłem czerwonym szlakiem (Przyjaźni) już w stronę Śnieżki. Po drodze towarzyszyły mi widoki kotła Wielkiego stawu z Wielkim Stawem oraz kocioł Małego Stawu oraz całej Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoskiego. Po około 40 minutach (z przerwami) dotarłem na Równię pod Śnieżką, gdzie przywitał mnie tłum turystów i gwar. Szybko bez zwłoki, minąłem Dom Śląski i poszedłem w górę kamienistym szlakiem, wymijając nierozważnych ludzi ubranych w klapki i japonki.

Na szczycie jak zwykle była masa ludzi więc długo tam nie zabawiłem. Odwiedziłem Kaplicę św. Wawrzyńca i zacząłem drogą jubileuszową uciekać w dół, podziwiając osadzony w dole Kocioł Łomniczki wraz z jego wężowatym szlakiem, który miał mnie poprowadzić do Karpacza. Po zejściu, tuż obok Domu Śląskiego skierowałem się na czerwony szlak w stronę Kotła Łomniczki. Szlak początkowy stromy pozwolił mi delektować się jesiennymi barwami, które były widoczne na drzewach. Tym też szlakiem dotarłem do Karpacza.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstock Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstock Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstock

Sudety Karkonosze: Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły

Karkonosze: Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły

Dystans: 12,7 km

Lokalizacja: dolnośląskie, Szklarska Poręba

Stopień trudności: średni

Autor: Morela

Trasa ciekawa nie tylko ze względu na cudowne widoki, ciekawostki i obiekty, ale również dlatego że nie jest tak zaludniona i "głośna" jak szlaki wiodące na Szrenicę. Raj dla osób pragnących wyciszenia i przepięknych krajobrazów.

Wędrówka zaczyna się u zbiegu ulic Kilińskiego i Uroczej. Wchodzimy na żółty szlak zwany "Starą Drogą", mijamy Złote Jamy i po około 45 minutach marszu po dość kamienistej drodze dochodzimy do połączenia ze szlakiem zielonym, następnie, przecinając rzeczkę Bystrą, po kolejnych 25 minutach docieramy do charakterystycznej grupy skał o nazwie Kukułcze Skały. Już tylko około 15 minut dzieli nas od schroniska Pod Łabskim Szczytem, gdzie można się posilić i ruszyć dalej. Tu droga robi się bardziej stroma i kamienista, a widoki zmuszają co chwilę do przystanku i wykonania kolejnych zdjęć. Mijamy leżący po prawej stronie Łabski Szczyt i dochodzimy do celu naszej podróży jakim są Śnieżne Kotły z Czarcią Amboną i Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym. W oddali widać Wielki Szyszak, jeśli dysponujemy czasem, warto do niego dotrzeć.

Do schroniska wracamy tą samą trasą, ale dalszą drogę powrotną kontynuujemy szlakiem niebieskim znanym jako "Czeska Ścieżka". Mijamy widoczne po prawej stronie Skały Borówczane i chłodząc się w wodach potoków Bystry i Szrenicki, po około 50 minutach docieramy do Drogi Pod Reglami oraz leśniczówki Szronowiec. Tu zaczyna się ulica Kasprowicza, którą dojdziemy do centrum Szklarskiej Poręby.

Karkonosze Śnieżne Kotły / Flickr.com / Derbeth Karkonosze Śnieżne Kotły / Flickr.com / Derbeth Karkonosze Śnieżne Kotły / Flickr.com / Derbeth

Sudety Karkonosze: Koralowa Ścieżka - Śnieżne Kotły

Sudety Karkonosze: Koralowa Ścieżka - Śnieżne Kotły

Dystans: 19,6 km

Lokalizacja: dolnośląskie, Jelenia Góra

Stopień trudności: łatwy

Czas trwania: 5 h 38 min

Autor: Januszek_44

Z Cieplic, autobusem podmiejskim, dojeżdżamy do Jagniątkowa. Wysiadamy koło muzeum, obok znajduje się duży bezpłatny parking, gdzie w razie potrzeby można pozostawić samochód. Za parkingiem wchodzimy na niebieski szlak, tzw. Koralową ścieżkę.

Początkowo szlak biegnie w dużej mierze przez las, ale dość mocno w górę. W połowie drogi wchodzimy na czarny szlak, aby nim wejść do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, po krótkim odpoczynku ruszamy w stronę Śnieżnych Kotłów.

Śnieżne Kotły stanowią ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. Są to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie, a Wielki Kocioł na wschodzie - oddziela je skalista grzęda. Górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości 1490 m. Dno kotłów leży na wysokości ok. 1200 m i zamyka je wał morenowy. Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się Śnieżne Stawki - dwa płytkie i niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie, przebiega tędy również Ścieżka nad Reglami. Na górze natomiast znajduje się kilka punktów widokowych, skałki Czarcia Ambona oraz przekaźnik TV - jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Z kotłów wychodzimy do schroniska Pod łabskim Szczytem. W schronisku posilamy się, uzupełniamy płyny i schodzimy do Jagniątkowa czarnym szlakiem. W ulewnym deszczu na mokrym szlaku po około 1.5 godzinie docieramy do miejsca skąd wyszliśmy kilka godzin temu.

Sudety Góry Kamienne - Stożek Wielki / JDavid / CC / Wikimedia Sudety Góry Kamienne - Stożek Wielki / JDavid / CC / Wikimedia Sudety Góry Kamienne - Stożek Wielki / JDavid / CC / Wikimedia

Sudety Góry Kamienne: Sokołowsko - Stożek Wielki

Sudety Góry Kamienne: Sokołowsko - Stożek Wielki

Dystans: 12,6 km

Lokalizacja: dolnośląskie, Sokołowsko

Stopień trudności: średni

Czas trwania: 5 h 37 min

Autor: Góral 1968

Trasa wiedzie na jeden z najlepszych widokowo szczytów Gór Suchych - Stożek Wielki, który podobno jest wulkanicznym bąblem powstałym tak, jak powstają bąble np. kiedy gotujemy kisiel. To niezbyt ciekawe pochodzenie rekompensuje wspaniały widok z jego szczytu, na którym znajduje się dwupiętrowy taras widokowy i schron turystyczny. Jako ciekawostkę należy dodać, że obiekty te zostały wybudowane przez duńską młodzież, która zakochana jest w tym rejonie Sudetów. Po zejściu ze szczytu poruszamy się drogą w stronę Sokołowska. Warto bowiem z drogi roztaczają się przepiękne widoki na masyw Stożka i Dolinę Unisławską.

Sudety Góry Stołowe - Błędne Skały / shutterstock Sudety Góry Stołowe - Błędne Skały / shutterstock Sudety Góry Stołowe - Błędne Skały / shutterstock

Sudety Góry Stołowe: Kudowa Zdrój - Błędne Skały - Szczeliniec Wielki

udety Góry Stołowe: Kudowa Zdrój - Błędne Skały - Szczeliniec Wielki

Dystans: 19,6 km

Lokalizacja: dolnośląskie, Kudowa-Zdrój

Stopień trudności: łatwy

Autor: Boulinek11

Zaczynamy szlakiem czerwonym, spokojne podejście, miejscami tylko zaostrzone. Aż do błędnych skał, nie mamy zbyt wielu punktów widokowych. Docierając do Błędnych Skał warto kupić sobie wejściówkę i zobaczyć, co matka natura zrobiła ze skałami. Miejscami jest naprawdę ciasno, można jednak oglądać piękne widoki.

Kontynuujemy trasę szlakiem zielonym na Szczeliniec. Miejscami trasa dosyć nużąca.
Docierając na szczyt Szczelińca Wielkiego, zalecam kupić wejściówkę wokół Szczelińca. Zimno i mroczne wąwozy wprawiają w osłupienie, a miejscami, szczeliny do przejścia, zmusiły turystów, do zmniejszenia obwodu pasa lub poruszania się na czworaka, a nawet do czołgania się. Dalszy plan wycieczki obejmował podróż do Kudowy, niestety nadchodzący zmierzch nie pozwolił nam na piesze dokończenie wycieczki.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl