Stoki w Polsce - Karpacz, Korbielów, Zakopane i inne

Żeby zażyć białego szaleństwa, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec Europy. Jak Polska długa i szeroka, na narciarzy i snowboardzistów czekają stoki, wyciągi i parki, m.in. w Korbielowie, Karpaczu, Zakopanym...
Kasprowy Wierch Kasprowy Wierch Kasprowy Wierch, fot. Shutterstock

Stoki w Polsce

Na zbyt daleką drogę na stok nie mogą się skarżyć już nawet mieszkańcy Polski północnej - w tej chwili zjeżdżać można nie tylko w górach pod południową granicą, ale także w Świętokrzyskiem, na Lubelszczyźnie czy nawet pod Suwałkami. Wyciągów i kolejek w całym kraju mamy już prawie osiemset, z każdym kolejnym rokiem przybywa nowych, a te istniejące - są rozbudowywane i modernizowane. Niemal wszystkie stoki są sztucznie naśnieżane, a nierzadko też... oświetlone. Coraz więcej miejsc - specjalnie przygotowanych - mają również snowboardziści, którzy jeszcze niedawno na wielu stokach widziani byli niechętnie. Dziś jedna deska jest tak samo popularna jak dwie.

Zakopane Zakopane Zakopane, fot. Shutterstock

Stoki w Polsce. Tatry i Podhale

Bezsprzecznym królem zimowej mapy Polski jest Zakopane. Największy ośrodek sportów zimowych w Polsce ze świętą górą narciarzy, czyli kultowym Kasprowym, kusi pięknym widokiem na ośnieżone Tatry, gwarem Krupówek i wieczornymi biesiadami w knajpach. Najbardziej wymagające, ale też najpiękniejsze widokowo trasy, prowadzą z Kasprowego, a oprócz nich można tu zjeżdżać także w wielu innych miejscach: choćby z Nosala, Gubałówki, Butorowego Wierchu czy na Polanie Szymoszkowej.

U boku Zakopanego w ciągu kilkunastu zaledwie lat rozkwitła Białka Tatrzańska. To miejsce niemal idealne do narciarstwa rodzinnego, bo trudnych tras praktycznie tu nie ma, a równocześnie na łagodnych stokach stoi tak wiele wyciągów, że długo można jeździć nowymi szlakami. Tutejsze trzy ośrodki - Kotelnica, Bania i Kaniówka - tworzą prawdziwy kompleks, a dla snowboardzistów przygotowano snowpark. Z Białki niedaleko jest do Bukowiny Tatrzańskiej, słynącej ze swoistego mikroklimatu - dzięki dużemu nasłonecznieniu i temu, że jedna trzecia roku jest bezwietrzna, jest tu wyjątkowo ciepło i sucho. Ponieważ miejscowość leży dość wysoko, na nartach można tu jeździć nawet w kwietniu - korzystając z jednego z kilkunastu wyciągów. Z Bukowiny warto też wybrać się do leżącego o przysłowiowy rzut kamieniem Małego Cichego - jak sama nazwa wskazuje jest spokojną wioską, bez tłoku i hałasu na trasach, w swoim zagubieniu między lasami - niemal idylliczną.

Szczyrk Szczyrk Trasa zjazdowa ze Skrzycznego w Szczyrku, fot. Kkic/CC/Wikimedia

Stoki w Polsce. Beskid Śląski - Szczyrk, Ustroń

O ile Zakopane jest zimowym królem, o tyle Beskid Śląski jest jego królestwem kuszącym stokami w Szczyrku, Bielsku-Białej, Ustroniu czy Wiśle. Otoczony ze wszystkich stron górami, słynący z czystego powietrza i pięknie nasłoneczniony Szczyrk, jest uważany za drugi - po Zakopanem - ośrodek sportów zimowych w Polsce. Oferuje 60 km tras o różnym stopniu trudności rozłożonych w trzech ośrodkach: Czyrnej-Solisku, Centralnym Ośrodku Sportu oraz Białym Krzyżu/Bimie/Kaimówce. W tym pierwszym, który przy okazji jest największym w kraju kompleksem narciarskim, na stoku Juliany znajduje się także nowoczesny snowpark Billabong z wieloma przeszkodami, skoczniami i halpipe'm. Z kolei w Białym Krzyżu znanym z tego, że zwykle wyciągi ruszają tu jako pierwsze w całych Beskidach, nieoficjalnie rozpoczyna się sezon snowboardowy w Polsce.

W Bielsku-Białej można zjeżdżać z górującej nad miastem Szyndzielni, podziwiając przy okazji panoramę Beskidów, a w Brennej, znanej z dawnego budownictwa, szaleć na otaczających ją grzbietach górskich. Z kolei Ustroń słynie przede wszystkim z tras na Czantorii, z której w pogodne dni rozciągają się widoki na Tatry. Na polanie na tej górze znajduje się snowpark z przeszkodami, a na tutejszym stoku czasem ćwiczy polska kadra. Snowpark - jeden z bardziej wymagających i pierwszy w Polsce - czeka także w ośrodku Stożek nieopodal Wisły.

Korbielów Korbielów Fot. Korbielow net/CC/Wikimedia

Stoki w Polsce. Beskid Żywiecki: Korbielów

Kto nie lubi tłumów, powinien się wybrać do Korbielowa, w którym - w przeciwieństwie do np. Szczyrku - króluje cisza i spokój. Położony w masywie Pilska ośrodek oferuje 20 km tras, snowpark i narciarskie przedszkole, sezon trwa tu nawet do początku maja, a warunki śniegowe są najlepsze w Polsce. Główne tereny narciarskie leżą na Hali Miziowej i północno-wschodnich zboczach Pilska, jest tu również snowpark i kilka skoczni dla snowboardzistów.

Drugi co do wielkości ośrodek Beskidu Żywieckiego to położony tuż przy granicy Zwardoń, z rozrzuconymi trasami i możliwością szybkiego wyskoku na sąsiednią Słowację. W tej części gór można szusować także w Rycerce czy położonej u stóp Babiej Góry Zawoi - jednej z największych wsi w Polsce.

Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne, fot. vea valko/CC/Wikimedia

Stoki w Polsce. Bieszczady: Ustrzyki Dolne

Największy tutejszy ośrodek znajduje się w Ustrzykach Dolnych: w ich okolicy jest 12 wyciągów i jedna kolejka, a dwa duże tereny narciarskie - Gromadzyń i Laworta - oferują trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Na brak śniegu nikt narzekać nie powinien, bo leży on nawet 150 dni w roku (jest tu stosunkowo chłodno).

W jednej z bardziej znanych bieszczadzkich miejscowości - Cisnej - znajduje się wyciąg na górze Hon, dwa kolejne ma położone niedaleko granicy z Ukrainą Lesko. Miejscową ciekawostką narciarską (trzy szerokie i łatwe trasy) jest także malowniczo położony Arłamów: miejsce wypoczynku i polowań elity partyjnej, dla zwykłych śmiertelników bardzo długo było niedostępne.

Zieleniec Zieleniec Zieleniec, fot. Szymon Nitka / Flickr

Stoki w Polsce. Sudety oraz Góry Świętokrzyskie

Czas ruszyć na drugi kraniec Polski - w łagodne Sudety. Tu mekką narciarzy jest leżący u stóp Śnieżki Karpacz, typowa ulicówka ze stylowymi hotelami rozlokowanymi wzdłuż 5-kilometrowej serpentyny, ze XII-wieczną świątynią Wang jako znakiem rozpoznawczym. Zimowy Karpacz to przede wszystkim kompleks na Śnieżce (dla bardziej zaawansowanych) oraz sieć mniejszych wyciągów w mieście - być może nie imponują długością, ale ponieważ jest ich dużo, narciarze się rozjeżdżają i tłumów praktycznie nigdzie nie ma.

20 km nartostrad o różnym stopniu trudności oferuje niedaleka Szklarska Poręba. Jest ona także rajem dla narciarzy biegowych (100 km tras) i świetnym punktem wypadowym w Śnieżne Kotły albo do najwyższego w polskich Karkonoszach wodospadu Kamieńczyk.

Największym ośrodkiem Kotliny Kłodzkiej, a zarazem jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce (960 m) jest Zieleniec. Ma mikroklimat podobny do alpejskiego, pięknie nasłonecznione trasy, oświetlone stoki i śnieg, który leży tu nawet do końca kwietnia. Niegdyś wioska, dzisiaj jedna z dzielnic Dusznik, oferuje 20 wyciągów - głównie dla początkujących - oraz snowpark.

***

Największą zimową atrakcją Gór Świętokrzyskich jest Bałtów - z dwoma orczykami i dwiema trasami zjazdowymi. Oprócz niego miejscowi narciarze i snowboardziści mogą się wybrać np. na stok Telegraf w Kielcach (górna część bardzo stroma), stok Sabat do Krajno-Zagórza, czy Miejską Górę pod Bodzentynem. Na Lubelszczyźnie jeździ się przede wszystkim w największym w regionie ośrodku w Chrzanowie, a pojedyncze krótsze trasy czekają m.in. w okolicach Puław, Kraśnika, Krasnobrodu czy Janowa Lubelskiego.

Jednak największy ośrodek narciarski poza górami znajduje się na zwałach kopalnianych. Stok w kompleksie Góra Kamieńsk w Bełchatowie ma 700 metrów długości i oferuje trzy trasy zjazdowe.

Więcej o: