Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

W Polsce nie brakuje cudów natury. Mamy wspaniałe parki krajobrazowe, rzeki, jeziora, góry. Wybraliśmy 15 miejsc w Polsce, które zasługują na to miano.
morskie oko, tatry, polska morskie oko, tatry, polska Fot. Shutterstock

Morskie Oko

Morskie Oko to według wielu turystów najpiękniejszy staw tatrzański. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. To także drugi, obok Giewontu, symbol polskich Tatr, od dawna obecny w kulturze polskiej. To "jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu" - pisał w wierszu "Morskie Oko" Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pierścień ten tworzą granitowe wierzchołki - Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Morskie Oko ma 35 ha powierzchni, 50,8 m głębokości i przejrzystą jak kryształ wodę. Niegdyś wierzono, że ma podziemne połączenie z morzem - stąd jego nazwa. Dowodem na to miało być wyłowienie z jego wód butelki, a także szkatułki z kosztownościami, które razem ze statkiem poszły na dno morza. Co ciekawe, Morskie Oko to jedno z nielicznych naturalnie zarybionych górskich jezior. Żyją w nim pstrągi oraz drobne skorupiaki i małże. Dużym atutem Morskiego Oka jest jego dostępność, nawet niezbyt wytrawni piechurzy są w stanie do niego dojść. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Palenicy Białczańskiej wprost nad jezioro. Wycieczka zajmuje około 1,5 godziny.

łeba, ruchome wydmy, wydmy łeba, ruchome wydmy, wydmy Fot. Shutterstock

Ruchome wydmy pod Łebą

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, można po nich chodzić. Szczególnie warto wspiąć się na największe wzniesienie, którym jest Wydma Łęcka (ok. 40 m n.p.m.). Z jej szczytu roztacza się piękna panorama na wszystkie wydmy, jezioro Łebsko i Bałtyk. Ruchome wydmy pod Łebą to miejsce szczególnie magiczne podczas jesiennych sztormów. Usłyszeć wtedy można "śpiew" wydm wydawany przez niesiony wiatrem piasek.

dolina narwi, narew, polska dolina narwi, narew, polska Fot. Shutterstock

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Wybierając się nad Dolinę Narwi najlepiej zatrzymać się w Kiermusach i stamtąd - obowiązkowo z lornetką i aparatem fotograficznym - wyruszyć w świat natury. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze. Najciekawsze miejsca do podziwiania rozlewisk i bagien w Narwiańskim Parku Narodowym to wieża dworu w Kurowie, grodzisko w Surażu, okolice wsi Waniewo i Bokiny oraz zerwany most w Kruszewie.

Białowieski Park Narodowy, Białowieża, las, polska Białowieski Park Narodowy, Białowieża, las, polska Fot. Shutterstock

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to przede wszystkim piękny las, który rozciąga się na powierzchni 150 000 hektarów. Jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim - żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. Białowieskie dęby pamiętają jeszcze czasy Władysława Jagiełły, który w XV wieku polował w Puszczy Białowieskiej. Wydzielona, najbardziej pierwotna część Puszczy tworzy Białowieski Park Narodowy. W puszczy poprowadzono sporo szlaków turystycznych, które można pokonywać pieszo albo rowerem. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest sama Białowieża, zamieszkała przez ludność polską i białoruską. Warto zobaczyć park w Białowieży i leżące w nim ciekawe muzeum przyrodnicze oraz położony przy drodze na Pogorzelce skansen.

Puszcza Białowieska to także królestwo największego europejskiego ssaka - żubra. W Białowieskim Parku Narodowym wytyczono ścieżkę edukacyjną "Żebra żubra", która kończy się przy rezerwacie pokazowym w pobliżu drogi Białowieża-Hajnówka. Oprócz żubrów zobaczyć tu można także inne zwierzęta zamieszkujące Puszczę Białowieską - m.in. tarpany, wilki, jelenie, sarny, łosie.

Połonina Caryńska, Bieszczady Połonina Caryńska, Bieszczady Fot. Waldek Sosnowski/Agencja Wyborcza.pl

Połoniny Caryńska i Wetlińska

Połonina Wetlińska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią, oraz zimą kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury. Wówczas widzialność zwiększa się do 150-200 km, a z Wetlińkiej widoczne są min. Tatry. W bezpośrednim sąsiedztwie Połoniny Wetlińskiej znajduje się nieco wyższa Połonina Caryńska. Charakteryzuje ją dzikość krajobrazu. W jej matecznikach żyją niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki oraz stada jeleni karpackich. Połonina Caryńska znana jest ze wspaniałych widoków na pasma Wielkiej Rawki, Tarnicy i Halicza. Latem na stokach obu słynnych bieszczadzkich połonin kwitnie najpiękniejsza z górskich traw - lilia złotogłów. Jesienią trawy rudzieją, a połoniny przybierają piękną rdzawą barwę.

spływ, kajak, polska spływ, kajak, polska Spływ Krutynią/Fot. Shutterstock

Krutynia na Mazurach

Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Liczy przeszło 100 km. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Urodę Krutyni wysławiali pisarze. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Mazurski poeta Karol Małłek pisał "kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur". Coś w tym jest, bo każdy, kto choć raz popłynie nurtem rzeki, pragnie wrócić tu znowu. Spływ wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych. Brzegi Krutyni porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z których pni kiedyś robiono maszty żaglowców. Często na trasie spływu spotkać można orła bielika lub orła przedniego. W wodzie występują charakterystyczne dla Krutyni gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy".

Przełom Dunajca. Dunajec płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym wznoszą się liczące kilkaset metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Warto spojrzeć na rzekę z Sokolicy (747m n.p.m.), gdzie wbrew grawitacji rośnie słynna samotna sosenka. Spływ przełomem tratwami to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Przełom Dunajca. Dunajec płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym wznoszą się liczące kilkaset metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Warto spojrzeć na rzekę z Sokolicy (747m n.p.m.), gdzie wbrew grawitacji rośnie słynna samotna sosenka. Spływ przełomem tratwami to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Przełom Dunajca/Fot. Shutterstock

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dunajec płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym wznoszą się liczące kilkaset metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Najpiękniejszy jest widok na Przełom Dunajca z góry. Najlepiej spojrzeć na rzekę z Sokolicy (747m n.p.m.), gdzie wbrew grawitacji rośnie słynna samotna sosenka. Spływ Przełomem tratwami to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą zmierzyć się też z rzeką, spływając kajakiem lub pontonem. Powstanie Przełomu Dunajca jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak legendy na ten temat. Jedna z nich głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Przez wiele lat spływ zaczynał się spod Zielonych Skałek w Czorsztynie - malowniczej miejscowości, położonej u stóp zamków - Czorsztyńskiego i Niedzickiego. W związku z budową zapory na Dunajcu, trasę spływu skrócono o 6,5 km, a przystań flisacką przeniesiono do Kątów.

Klify na wyspie Wolin. Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się tu na przestrzeni 15 km. Najwyższy klif - Gosań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. Klify na wyspie Wolin. Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się tu na przestrzeni 15 km. Najwyższy klif - Gosań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. Fot.Artur Kubasik/Agencja Wyborcza.pl

Klify na wyspie Wolin

Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się na przestrzeni 15 km, od Międzyzdrojów do Świdnej Kępy. Najwyższy klif - Gostań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. U stóp klifów spoczywają martwe pnie starych buków, które kiedyś rosły na jego koronie. To bardzo atrakcyjne miejsce dla fotografów. Co ciekawe, wybrzeże klifowe co roku cofa się prawie o metr pod naporem morza. Będąc tu, warto zobaczyć cały Woliński Park Narodowy, którego cennym elementem są stare lasy bukowe z rzadkimi roślinami. Jedną z największych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów.

Błędne Skały. Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych i obejmuje obszar 21 hektarów. To istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty znajdujących się tu skałek są niesamowite. Można wyróżnić głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Błędne Skały. Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych i obejmuje obszar 21 hektarów. To istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty znajdujących się tu skałek są niesamowite. Można wyróżnić głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Fot. Shutterstock

Błędne Skały w Górach Stołowych

Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych na wysokości 852 m n.p.m. i obejmuje obszar 21 hektarów. To istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty mijanych skałek są niesamowite. Można wyróżnić głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Niektóre olbrzymie głazy stoją na cienkich stopkach i zdają się igrać z prawami fizyki. Mają zabawne nazwy, jak np. Kurza Stopka. Korytarze kamiennego labiryntu są pogrążone w półmroku, latem w upalne dni jest tu przyjemnie chłodno. Wyraźnie oznakowana trasa nie jest zbyt forsowna. Trudnością może się okazać jedynie konieczność przeciskania przez zaledwie 40-centymetrowe przejścia. Wycieczka wśród Błędnych Skał zajmuje ok. godziny.

Polska atrakcje. Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jedna z najpiękniejszych dolin wysokogórskich w Polsce. Leży na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Największym z pięciu zbiorników jest Wielki Staw o głębokości prawie 80 m, przy którym znajduje się największy wodospad w kraju - Siklawa. Po okolicy prowadzą trasy turystyczne o rożnym stopniu trudności. Niedaleko początek bierze najtrudniejszy polski szlak górski - Orla Perć. Polska atrakcje. Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jedna z najpiękniejszych dolin wysokogórskich w Polsce. Leży na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Największym z pięciu zbiorników jest Wielki Staw o głębokości prawie 80 m, przy którym znajduje się największy wodospad w kraju - Siklawa. Po okolicy prowadzą trasy turystyczne o rożnym stopniu trudności. Niedaleko początek bierze najtrudniejszy polski szlak górski - Orla Perć. Fot. Shutterstock

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych a zarazem najbardziej popularnych miejsc w Tatrach. Fenomenalne widoki sprawiają, że miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już w XIX wieku dolina była miejscem wielu wypraw turystycznych, a dzięki wytyczonej wówczas sieci szlaków, dziś stosunkowo łatwo tu dotrzeć. Śmiało można powiedzieć, że Dolina Pięciu Stawów to obowiązkowy punkt tatrzańskich wypraw dla każdego miłośnika polskich gór. Dawniej na terenie doliny wypasane było bydło, ale dzięki staraniom Towarzystwa Tatrzańskiego, a następnie Tatrzańskiego Parku Narodowego w roku 1968 całkowicie tego zakazano. Nazwa doliny wywodzi się od występujących w niej polodowcowych stawów - są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski. Wszystkie one składają się na charakterystyczny wspaniały krajobraz tej tatrzańskiej doliny. Wielki Staw Polski pod względem długości, pojemności i głębokości jest największym zbiornikiem wodnym w Tatrach. Podobno gdyby na jego dnie umieszczono krakowski kościół Mariacki z wody sterczałaby tylko chorągiewka z wyższej wieży.

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Pitert/CC/Wikimedia

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka to cud Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Pierwsze Jeziorko od strony Rędzin to okresowy Zielony Stawek, niżej znajduje się niewielkie Błękitne Jeziorko, którego barwa współgra z otaczającym go laskiem. Niedaleko od Błękitnego Jeziorka znajduje się stara kopalnia Hoffnung. Na jej terenie podziwiać można nagie zbocza i urwiska o rdzawym zabarwieniu, a także najciekawsze Purpurowe Jeziorko. Niegdyś na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego było również Żółte Jeziorko. Znajdowało się ono poniżej Purpurowego Jeziorka. Dziś już nie istnieje. Widoczne jest tylko miejsce, w którym powstało. Niesamowicie zabarwione wody jeziorek stwarzają bajkowy nastrój. Na ich terenie powstała ścieżka dydaktyczna "Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka".

biebrza, polska biebrza, polska Fot. Shutterstock

Bagna biebrzańskie

Biebrzański Park Narodowy to największy rezerwat w Polsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 60 tys. hektarów, z czego ponad 25 tys. to słynne Bagna Biebrzańskie (Kotlina Biebrzańska). Ten największy kompleks naturalnych mokradeł w środkowej Europie to niekwestionowane królestwo ptaków. Żyje ich tu prawie 300 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych. Na początku Biebrzańskie Bagna były wielkim jeziorem stworzonym z wód Praniemna. Później nagromadzone przez wieki obumarłe rośliny utworzyły na jego dnie grubą warstwę torfu. Dla turystów i przyrodników przygotowano szlaki kajakowe, rowerowe i piesze. Z wysokich wież obserwacyjnych i kładek ułatwiających przejście nad grząskim terenem można wygodnie podpatrywać toczące się w dolinie życie. Każda pora roku oferuje turyście inny zestaw atrakcji. Szczyt sezonu przypada wiosną - to wtedy Biebrza rozlewa się po horyzont. Można zobaczyć m.in. brodzące w wodze łosie, a także migrujące ptaki. Organizowane są przeprawy przez bagna i wodne survivale.

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły, podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły, podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Fot. Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć też równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem, przechodząc kolejno przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką.

Jaskinia Raj została odkryta przypadkowo przez mieszkańców okolicznych wsi w roku 1963. Dwa lata później, aby zabezpieczyć jaskinię przed zniszczeniami jej wejście zostało zamknięte. W jaskini przeprowadzono badania podczas których znaleziono ślady obecności człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat oraz szkielety zwierząt m.in. niedźwiedzia, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowoła, żubra pierwotnego. W roku 1972 jaskinię udostępniono publicznie dla turystów.

Jaskinia Raj jest otwarta dla zwiedzających w okresie od stycznia do listopada, w godzinach od 10.00 do 17.00, z wyjątkiem poniedziałków. Można ją podziwiać jedynie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów, a zwiedzanie zajmuje 45 minut.

roztocze, polska roztocze, polska Mzopw/CC/Wikimedia

Roztoczańskie Szumy

Roztocze to zielona, spokojna kraina ciągnąca się prawie 180-kilometrowym pasmem niewysokich wzgórz i wzniesień od Kraśnika do Lwowa. To miejsce na styku kultur, gdzie przyroda harmonijnie przeplata się z bogatą historią. Słynne szumy to progi skalne na przełomach roztoczańskich rzek. Najpiękniejsze są na Tanwi i Sopocie. Zarówno na Tanwi, jak i w rezerwacie Czartowe Pole na rzece Sopot są aż 24 szumy na odcinku 400 metrów!
Historia szumów zwanych lokalnie szypotami, sopotami lub porohami sięga trzeciorzędu, kiedy to nastąpiło wydźwigniecie wyżynnego obszaru Roztocza, przy jednoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. Szlak szumów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Najlepiej pokonać go pieszo lub na rowerze. Roztocze to ponadto majestatyczne pomnikowe drzewa, leśne uroczyska, drewniana architektura wiejska. To kraina czystego powietrza i łagodnego klimatu, z długimi i ciepłymi latami. Obliczono, że słońce świeci tu ponad 100 dni w roku.

Dolina Chochołowska, Tatry Dolina Chochołowska, Tatry Dolina Chochołowska, Tatry/Fot. Shutterstock

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą a na wiosnę najpiękniejszą ze wszystkich dolin w Tatrach Polskich. Najpiękniejszą, bo obsypaną fioletowymi krokusami. Nie każdemu turyście dane jest zobaczyć Dolinę Chochołowską pokrytą kwiatami. Pierwsze krokusy wyrastają zwykle pod koniec marca i w pierwszych tygodniach kwietnia. Wszystko jednak zależy od zimy. Na Polanie Chochołowskiej zakwita ich czasem tak dużo, że łąki są fioletowe od kwiatów. Gdzieniegdzie tylko leży jeszcze śnieg i przebija zieleń trawy. To niezwykły spektakl budzącej się do życia przyrody.

Więcej o: