Podziemne trasy turystyczne - część 2

Podziemne trasy turystyczne, labirynty, piwnice, bunkry, kopalnie - w Polsce podziemnych atrakcji nie brakuje. Zapraszamy na drugą część wędrówki po podziemnych atrakcjach Polski.
Podziemne trasy turystyczne - Podziemia Opatowskie / Fot. Pawel Malecki / Agencja Gaz Podziemne trasy turystyczne - Podziemia Opatowskie / Fot. Pawel Malecki / Agencja Gaz Podziemne trasy turystyczne - Podziemia Opatowskie / Fot. Pawel Malecki / Agencja Gaz

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia Opatowskie

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia Opatowskie

Jedną z głównych atrakcji Opatowa, miasta w woj. świętokrzyskim, są podziemne labirynty. Pod domami, ulicami i rynkiem Opatowa mieszkańcy drążyli podziemne korytarze już od średniowiecza. Opatowskie piwnice miały do 15 metrów głębokości i utworzyły labirynt korytarzy. Dziś łączna długość podziemnych korytarzy pod Opatowem wynosi 402 metry, z czego do zwiedzania udostępniono 335 metrów. Podziemna trasa w Opatowie jest nietrudna do przejścia i oświetlona. Labirynty znajdują się na trzech kondygnacjach, na których temperatura wynosi 6-12 stopni Celsjusza. Podziemia w Opatowie są urozmaicone, wyrobiska o różnym przeznaczeniu połączone są pochylniami schodowymi, widać fragmenty dawnej obudowy.

Podziemia Opatowskie - informacje praktyczne

Opatowskie podziemia można zwiedzać codziennie, wejścia dla turystów indywidualnych z przewodnikiem odbywają się o stałych godzinach. Wejście znajduje się na Placu Obrońców Pokoju 18. Czas zwiedzania wynosi ok. 45 minut. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł, koszt przewodnika - 10 zł/10 osób i 20 zł/20 osób.

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Podziemne trasy turystyczne - Schron w Szczecinie / Fot. Cezary Aszkie?owicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Schron w Szczecinie / Fot. Cezary Aszkie?owicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Schron w Szczecinie / Fot. Cezary Aszkie?owicz / Agencja Wyborcza.pl

Podziemne trasy turystyczne - Schron w Szczecinie

Podziemne trasy turystyczne - Schron w Szczecinie

W Szczecinie turystom udostępniono do zwiedzania niemiecki schron wybudowany w 1941 r. Zbudowany ze zbrojonego betonu schron mógł pomieść do 5 tysięcy osób. Po wojnie pełnił funkcję  schronu przeciwatomowego. Dziś w obiekcie odtworzono wygląd schronu z czasów nalotów i  z czasów po II wojnie światowej, gdy obawiano się bomby atomowej.

Zwiedzający szczeciński schron mogą przejść dwie trasy turystyczne, każda poświęcona jest innej epoce: trasa "II wojna światowa" pokazuje schron przeciwlotniczy oraz życie w nim w czasie nalotów, a także wojenną i powojenną historię Szczecina (długość trasy: 400 metrów), trasa "Zimna wojna" ukazuje historię schronu przeciwatomowego oraz przedstawia propagandę zimnowojenną (długość trasy: 200 metrów).

Schron w Szczecinie - informacje praktyczne

Ceny zwiedzania: jedna trasa - 15 zł osoba dorosła, 14 zł studenci, 13 zł dzieci, dwie trasy - osoby dorosłe - 25 zł, studenci - 23 zł, dzieci szkolne - 21 zł. Poza godzinami pracy biura oraz w niedziele indywidualne zwiedzanie schronu w Szczecinie jest droższe, dla zorganizowanych grup szkolnych - tańsze.
www.schron.szczecin.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne. Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Podziemne trasy turystyczne - Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Podziemne trasy turystyczne - Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce znajduje się w Kletnie, niedaleko Stronia Śląskiego. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie ma 3 poziomy, głębokość 60 metrów, a znana długość korytarzy wynosi prawie 3 kilometry. Zwiedzającym Jaskinię Niedźwiedzią udostępniono 360 metrów korytarzy. Na trasie można podziwiać wspaniałe formy naciekowe. Najpiękniejsze i najbardziej efektowne miejsca w Jaskini Niedźwiedziej to Sala Pałacowa, Zaułek Kaskad i Korytarz Stalaktytowy. Nazwa jaskini pochodzi od dawnych lokatorów - niedźwiedzi jaskiniowych, których kości znaleziono tu po odkryciu jaskini.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - informacje praktyczne

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika. Do jaskini dochodzi się półtorakilometrową trasą od parkingów. Trasa nie jest trudna ? jest barwnie oświetlona i poprowadzona wygodnym chodnikiem, jest też wariant trasy dla osób na wózkach inwalidzkich. Czas przejścia to ok. 45 minut.

Cena wstępu do Jaskini Niedźwiedziej zależy od pory roku. Najtaniej jest w marcu - bilet normalny kosztuje 13 zł, ulgowy 9 zł. W lipcu i sierpniu bilety normalne są po 21 zł, ulgowe po 16 zł. W pozostałych miesiącach za wstęp do jaskini zapłacimy odpowiednio 19 zł za bilet normalny i 14 zł za ulgowy.

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Plebania kościoła św. Michała. Plac Po Farze - końcowy przystanek lubelskiej trasy podziemnej / fot. D0z3r/CC/Wikipedia Plebania kościoła św. Michała. Plac Po Farze - końcowy przystanek lubelskiej trasy podziemnej / fot. D0z3r/CC/Wikipedia Plebania kościoła św. Michała. Plac Po Farze - końcowy przystanek lubelskiej trasy podziemnej / fot. D0z3r/CC/Wikipedia

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia lubelskie

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia lubelskie

W dawnym budynku Trybunału Koronnego pośrodku lubelskiego rynku rozpoczyna się trasa turystyczna po podziemiach Lublina. Szlak prowadzi przez XVI i XVII-wieczne lubelskie piwnice oraz dawne składy kupieckie i kończy się przy ruinach kościoła farnego. Cała trasa ma łącznie 300 metrów, po drodze zwiedza się 14 sal połączonych ze sobą podziemnymi korytarzami. Na trasie podziemnego Lublina znajdziemy ekspozycję poświęconą historii miasta, a punktem kluczowym jest multimedialna wizualizacja wielkiego pożaru Lublina z 1719 r. Dodatkową atrakcją podziemnej trasy są odbywające się w podziemiach poniedziałkowe inscenizacje lubelskich legend.

Podziemia lubelskie - informacje praktyczne

Lubelskie podziemia zwiedza się z przewodnikiem, wejścia odbywają się w określonych godzinach. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Dla grup oraz na zwiedzanie połączone z inscenizacją konieczna jest rezerwacja, turyści indywidualni nie muszą rezerwować wejścia, choć rezerwacja jest zalecana. Istnieje także możliwość wejść wieczornych, zwiedzanie lubelskich podziemi odbywa się wówczas przy pochodniach.

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Sztolnia Kowary / fot. arek z/CC/Flickr Sztolnia Kowary / fot. arek z/CC/Flickr Sztolnia Kowary / fot. arek z/CC/Flickr

Podziemne trasy turystyczne - Sztolnia Kowary

Podziemne trasy turystyczne - Sztolnia Kowary

Sztolnia Kowary to miejsce tajemnicze. Bezpośrednio po II wojnie światowej było to jedno z miejsc, gdzie wydobywano rudę uranową, by następnie wysłać ją do ZSRR do produkcji radzieckiej bomby atomowej. Historia sztolni w Kowarach jest jednak dużo starsza, bo już 700 lat temu poszukiwano tu minerałów i wydobywano rudę żelaza. Pod ziemią można zobaczyć też Skarbiec Walonów - zbiór minerałów, szlachetnych kamieni, kruszców i kopalin z kolekcji Sudeckiego Bractwa Walońskiego.

Trasa dla zwiedzających ma ok. 1200 metrów i prowadzi przez chodniki, komory i groty podziemne, gdzie zgromadzono ekspozycję przedstawiającą wydobywanie uranu oraz pracę górników. Trasa jest oświetlona elektrycznie, wewnątrz panuje temperatura ok. 8 stopni Celsjusza. Sztolnia dostępna jest dla niepełnosprawnych.

Sztolnia Kowary - informacje praktyczne

Sztolnię Kowary można zwiedzać z przewodnikiem, wstęp kosztuje 22 zł bilet normalny, 18 zł bilet ulgowy, bilet rodzinny w wariancie 2 + 1 kosztuje 56 zł, w wariancie 2 + 2 ? 72 zł.

www.sztolniekowary.com

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Podziemne trasy turystyczne - Włodarz w Górach Sowich / Fot. Marzena  Hmielewicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Włodarz w Górach Sowich / Fot. Marzena Hmielewicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Włodarz w Górach Sowich / Fot. Marzena Hmielewicz / AG

Podziemne trasy turystyczne - Włodarz w Górach Sowich

Podziemne trasy turystyczne - Włodarz w Górach Sowich

Kompleks Włodarz stanowiący jeden z niemieckich obiektów militarnych budowanych od 1943 r. pod kryptonimem "Riese" położony jest na północno-wschodnich stokach góry Włodarz. To największy z dotychczas odkrytych obiektów tego rodzaju, część podziemna ma długość ok. 3 km. Historia Włodarza jest tajemnicza, tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo, co i gdzie wybudowali Niemcy, co zdołali zniszczyć i zamaskować, a co zostało zniszczone lub wywiezione przez Rosjan oraz władze Polski Ludowej. Do dziś nie jest też jasne, jakie miało być przeznaczenie budowanych obiektów.

Włodarz w Górach Sowich - informacje praktyczne

We Włodarzu znajduje się podziemne kino oraz trasa piesza (600 m) i trasa łódką (600 m). Wstęp kosztuje 20 zł. Dodatkową atrakcją (i dodatkowo płatną) jest zjazd na linie w uprzęży alpinistycznej oraz zabawa działkiem.

Zwiedzanie kompleksu Włodarz jest możliwe tylko z przewodnikiem, w podziemiach chodzi się w kasku, nie ma natomiast potrzeby zabierania latarek, gdyż jest oświetlenie elektryczne.

www.wlodarz.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia rzeszowskie / fot. rzeszowzaprasza.pl Podziemne trasy turystyczne - Podziemia rzeszowskie / fot. rzeszowzaprasza.pl Podziemne trasy turystyczne - Podziemia rzeszowskie / fot. rzeszowzaprasza.pl

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia rzeszowskie

Podziemne trasy turystyczne - Podziemia rzeszowskie

Jedną z większych atrakcji turystycznych Rzeszowa jest trasa podziemna, obejmująca przejścia pomiędzy piwnicami staromiejskich kamienic, znajdującymi się na różnych poziomach - najniższa leży prawie 10 m pod rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się przy rzeszowskim ratuszu, od strony ul. Słowackiego. Trasa rzeszowskich podziemi ma łącznie tylko 340 metrów, ekspozycja przedstawiająca elementy historii miasta jest raczej skromna, ale same piwnice są nastrojowe. Niegdyś rzeszowskie piwnice, z których najstarsze powstały w XIV w.,  służyły za składy, sklepy, magazyny i zakłady produkcyjne, a w czasie wojen za schronienie. Dziś są odrestaurowywane, ale pozostawiono fragmenty średniowiecznych murów z kilkusetletnimi cegłami, pozostałości żelaznych krat i zawiasów oraz tajne przejścia.

Podziemia rzeszowskie - informacje praktyczne

Bilet normalny kosztuje 6,50 zł, ulgowy 4,5 zł

www.trasa.rzeszow.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Podziemne trasy turystyczne - Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały / Fot. Małgorzata Kujawka / AG Podziemne trasy turystyczne - Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały / Fot. Małgorzata Kujawka / AG Podziemne trasy turystyczne - Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały / Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Podziemne trasy turystyczne - Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały

Podziemne trasy turystyczne - Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały

Betonowe schrony w okolicach Spały zaczęli budować Niemcy w 1940 roku na wypadek wojny ze Związkiem Radzieckim. Bunkier w Konewce miał służyć ochronie pociągów sztabowych. Bunkier ma długość 380 metrów i szerokość 15 metrów. Między betonowymi peronami prowadzi tor, umożliwiający wjazd całego pociągu pod ziemię. Oprócz tego w schronie znajduje się tunel boczny i pomieszczenia techniczne. W czasie II wojny światowej bunkry wykorzystywane były do celów przemysłowych, mieściły się w nich magazyny zakładów przemysłowych Daimler-Benz i pracowali tam przymusowi robotnicy.

Bunkier kolejowy w Konewce koło Spały - informacje praktyczne

Wycieczka trasą turystyczną trwa ok. godziny. Trasa jest oświetlona, po drodze jest możliwość odpoczynku. Normalny bilet wstępu kosztuje 7 zł, ulgowy 4 zł. Dodatkową atrakcją jest możliwość nawiązania łączności poprzez wojskowe telefony polowe.

www.bunkierkonewka.eu

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Złota w Złotym Stoku / Fot. Marzena Hmielewicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Złota w Złotym Stoku / Fot. Marzena Hmielewicz / AG Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Złota w Złotym Stoku / Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl

Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Złota w Złotym Stoku

W skład podziemnej trasy turystycznej Kopalni Złota w Złotym Stoku wchodzi zwiedzanie sztolni "Gertruda", "Chodnik Śmierci", spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w sztolni "Czarnej". W sztolni "Gertruda", nazwanej tak na pamiątkę żony górnika, która wybrała się na poszukiwania zasypanego męża i zaginęła pod ziemią, przechodzi się pół kilometra podziemnym szlakiem. Można tam zobaczyć bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, narzędzia górnicze, pompy, minerały oraz dawny piec do wytapiania złota. "Chodnik śmierci" to miejsce o ponurej historii, tu podobno skazywano na śmierć i okrutnie zabijano górników podejrzanych o kradzież złota. Z ostatniej części podziemnego muzeum na zewnątrz turyści wyjeżdżają podziemnym pomarańczowym tramwajem.

Dodatkową atrakcją w Kopalni Złota w Złotym Stoku jest możliwość przepłynięcia części trasy łódką. Można też uczestniczyć w płukaniu złota, wspinać się po sztucznej ściance oraz zwiedzić muzeum minerałów.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - informacje praktyczne

Pod ziemią panuje stała temperatura 7 stopni Celsjusza. Bilet normalny kosztuje 17 zł, ulgowy 14 zł.

www.kopalniazlota.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

tunel w Kopalni Soli w Bochni, z torami czynnej kolejki / fot. Be^2/CC/Wikipedia tunel w Kopalni Soli w Bochni, z torami czynnej kolejki / fot. Be^2/CC/Wikipedia tunel w Kopalni Soli w Bochni, z torami czynnej kolejki / fot. Be^2/CC/Wikipedia

Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Soli w Bochni

Podziemne trasy turystyczne - Kopalnia Soli w Bochni

Mniej znana i skromniejsza od swojej sąsiadki w Wieliczce kopalnia soli w Bochni również warta jest odwiedzenia. Jest to najstarsza kopalnia soli w Polsce. W Bochni można obejrzeć unikatowe komory, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami oraz narzędzia i urządzenia górnicze sprzed wieków. Atrakcją kopalni w Bochni jest jedyna na świecie podziemna ekspozycja multimedialna, pozwalająca na przeniesie się myślami w czasie kilka stuleci wstecz.

Kopalnia Soli w Bochni - informacje praktyczne

Czas zwiedzania kopalni w Bochni wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o przeprawę łodziami 230 metrów pod ziemią. Uczestnicy przemierzają 120-metrowy odcinek zalanej komory w 12-osobowych łodziach.

W miesiącach zimowych normalny bilet wstępu do kopalni kosztuje 27 zł, a ulgowy 22 zł. Od kwietnia do października ceny są wyższe: bilet normalny kosztuje 35 zł, a ulgowy 27 zł. Przeprawa łodziami płatna jest dodatkowo: 15 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy.

www.kopalniasoli.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podziemne trasy turystyczne - część 1

Więcej o: