Park Narodowy Jezior Plitwickich. To miejsce trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Chorwacji. Położony jest w środkowym rejonie kraju, w odległości około 140 km od Zagrzebia, w południowej części gór Mała Kapela. Tutejsze jeziora zachwycają turkusową lub zieloną barwą oraz wodospadami.

Park Narodowy Jezior Plitwickich (Chorwacja)

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Chorwacja może pochwalić się parkiem narodowym od 1949 roku. Choć pierwszy rezerwat założono na tym terenie w 1928 roku, to park narodowy swoją działalność rozpoczął w kwietniu 1949 roku. Jego granice poszerzano kilkakrotnie, od 1997 roku zajmuje on powierzchnię 29500 ha. Co ważne, od 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Tworzy go 16 nazwanych i kilka mniejszych nienazwanych jezior kaskadowych. Ze względu na różnice wysokości między poszczególnymi jeziorami woda tworzy widowiskowe wodospady, a jeziora podzielono na Jeziora Górne oraz Jeziora Dolne. Największym jest Kozjak, jedno z Jezior Górnych, o powierzchni 80 hektarów i głębokości 49,5 metra. Powstało ono kilkaset lat temu, gdy podnoszący się poziom wody zakrył progi oddzielające dwa zbiorniki wodne.

Park Narodowy Jezior Plitwickich: mapa

Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich? Mapa będzie w tym bardzo pomocna. Po terenie parku narodowego należy poruszać się ściśle określonymi szlakami, przystosowanymi do ruchu pieszych. Ścieżki na terenie parku podzielono na odcinki, a park proponuje trasy o zróżnicowanej długości i trudności. Przy wejściach znajdują się tablice, na których trasy opisano i rozrysowano (warto zrobić zdjęcie mapy, może się przydać podczas marszruty). Wchodzący wejściem nr 1 mają do wyboru cztery trasy, zaznaczone na panelach informacyjnych zielonym kolorem. Cztery trasy, które rozpoczynają się przy wejściu nr 2, oznaczono na tablicach na pomarańczowo. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznakowane i zróżnicowane pod względem długości.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Park Narodowy Jezior Plitwickich: cennik

Na jaki wydatek trzeba przygotować się, chcąc odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich? Cennik dostępny jest na oficjalnej stronie parku, a bilety wstępu można nabyć przy wejściach numer 1 i numer 2, albo online. Bilet zakupiony w sklepie internetowym należy przechowywać na urządzeniu mobilnym, a jeszcze lepiej wydrukować, trzeba go również zatwierdzić przy wejściu wybranym podczas zakupu i w okresie, na który go zakupiliśmy. Warto wiedzieć, że opłata za wstęp na teren parku przeznaczona jest na jego ochronę i uporządkowanie. W cenę biletu wliczone są również: jazda kolejką panoramiczną, przejażdżka łodzią elektroniczną, możliwość skorzystania z toalet oraz ubezpieczenie turystyczne. W cenniku przewidziano bilety jednodniowe i dwudniowe, dla odwiedzających park indywidualnie oraz grup liczących minimum 15 osób. Bilet dwudniowy ważny jest tylko przez dwa kolejne dni, licząc od dnia jego zakupu. Ceny biletów nie należą do niskich. Dorosła osoba w okresie od 1 czerwca do 30 września za bilet jednodniowy zapłaci niemal 40 euro (lub 26,50 euro po godzinie 16:00), za bilet dwudniowy zaś niecałe 60 euro. Tańsze są odwiedziny w parku w kwietniu, maju lub październiku (odpowiednio 23,50 za dzień i 39,50 euro za dwa dni), najtaniej jest w pozostałych miesiącach (10 i 15,50 euro). Na bilety w niższej cenie mogą też liczyć studenci oraz dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Dzieci do lat 7 oraz osoby niepełnosprawne wchodzą na teren parku bezpłatnie.

Wymarzony ślub w Chorwacji: Park Narodowy Jezior PlitwickichWymarzony ślub w Chorwacji: Park Narodowy Jezior Plitwickich shutterstock

Park Narodowy Jezior Plitwickich: noclegi

Podróżując autem przez Chorwację warto wybrać na przystanek Park Narodowy Jezior Plitwickich. Noclegi można zarezerwować w okolicy, wybierając spomiędzy różnego standardu. Do wyboru mamy stosunkowo tanie bungalowy (również z pokojami prywatnymi), takie jak choćby Hostel & Glamping Lana Haus, nieco droższe pensjonaty czy agroturystykę (dla przykładu Apartments & Rooms Renata), czy też hotele. Ciekawą opcją jest nocleg w jednym z hoteli na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich. W centralnej jego strefie, zaledwie 300 metrów od jeziora Kozjak, znajduje się Hotel Jezero. Niespełna 200 metrów od przystanku autobusowego i wejścia do parku zbudowano Hotel Plitvice z widokiem na park, zaś w jego bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się Hotel Bellevue. Osoby stroniące od hoteli mają do wyboru dwa kempingi: Borje i Korana.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jesieniąPark Narodowy Jezior Plitwickich jesienią fot. Shutterstock

Park Narodowy Jezior Plitwickich: adres

Jak namierzyć Park Narodowy Jezior Plitwickich? Adres może być przydatny: Josipa Jovića 19, 53230 Chorwacja. Jednak dużo lepiej posłużyć się współrzędnymi geograficznymi: 44°53'N 15°37'E. Warto znać dokładne współrzędne obu wejść: wejście nr 1 - 44°54'17.9"N 15°36'40.3"E, zaś wejście nr 2 - 44°52'58.5"N 15°37'25.2"E. Do parku dojechać można od strony Zagrzebia lub Zadaru drogą D429, zaś od strony miasta Otocac drogą D52.

Chorwacki Park Narodowy Jezior Plitwickich: jak zwiedzać?

Chorwacki Park Narodowy Jezior Plitwickich jest niezwykle popularny szczególnie w sezonie. Aby uniknąć tłoku na szlakach najlepiej wyruszyć na nie już o godzinie 7:00, kiedy to park jest otwierany. Można też na nich zostać po zapadnięciu zmroku, trzeba jednak pamiętać, że nie są oświetlane. Poruszać wolno się jedynie po wyznaczonych ścieżkach. Zabronione jest hałasowanie, śmiecenie i płoszenie zwierząt, zakazana jest też kąpiel w jeziorach. Warto mieć świadomość, że część tras wiedzie po kamieniach, dlatego konieczne jest założenie dobrych butów. Przydatna okaże się również wygodna odzież, woda i zapas jedzenia. Niektóre szlaki dostępne są dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: Słowacki Raj - malownicze miejsce tuż przy polskiej granicy. Idealne na majówkę i nie tylko

Więcej o: