Zurych - miasto nad wodą

Mało kto wie, jak istotne znaczenie odgrywa woda dla Zurychu. Pomijając fakty czysto ekonomiczne czy użytkowe - dla miast jest również niebywałą atrakcją turystyczną. Już za chwilę dowiecie się, dlaczego Zurych ?wodą stoi?.

Zurych (zdj. mat. pras.)Zurych (zdj. mat. pras.) Zurych (zdj. mat. pras.) Zürich Tourism / Fabian Scheffold

Myśląc o jednym z najpiękniejszych miast Szwajcarii nie każdy wpadnie na to, że woda jest w nim właściwie wszechobecna. Jezioro Zurych , wokół którego zbudowane jest miasto czy wijąca się obok budynków Starego Miasta rzeka Limmat wprowadzają niepowtarzalny klimat w krajobraz miasta. Ale to nie jedyne obiekty wodne, które zachwycają i zaskakują w Zurychu. Poznajcie je wszystkie.

Kąpiele to już tradycja

Latem Zurych staje się jednym, wielkim parkiem wodnym . Dla fanów letniego orzeźwienia wyznaczone zostaje ok. 30 miejsc kąpielowych nad jeziorem i rzeką oraz dostępnych jest ok. 20 basenów na świeżym powietrzu. Brzmi imponująco tym bardziej, że żadne z europejskich miast nie ma tak świetnie zorganizowanego kompleksu wodnego w miejskiej przestrzeni (w przeliczeniu na mieszkańca), stąd Zurych jest ewenementem na skalę naszego kontynentu. Tradycja kąpielisk wodnych w mieście sięga 2000 lat, kiedy to pierwsze z nich zostały wybudowane przez starożytnych Rzymian - ich pozostałości możemy oglądać do dziś. Można powiedzieć, że na przestrzeni lat kąpieliska zyskały w Zurychu status kultowy. Jedne z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów to np. Frauenbadi , najstarszy obiekt kąpielowy przeznaczony wyłącznie dla kobiet z widokiem na wspaniały kościół Grossmünster. Z kolei Flussbad Schanzengraben jest alternatywą wyłącznie dla mężczyzn. Jednak po zmierzchu oba obiekty porzucają swoje zasady i otwierają się dla obu płci. Ci, którzy zamiast leżeć nad basenem wolą inną formę wypoczynku, miasto udostępnia możliwość pływania kanałem wzdłuż rzeki.

Zurych (zdj. mat. pras.)Zurych (zdj. mat. pras.) Zurych (zdj. mat. pras.) Copyright by Zürich Tourism

Niesamowite widoki

Relaks w wodzie z widokiem na górskie wioski i ośnieżone szczyty Alp? Takie atrakcje czekają Was w Zurychu. Miasto jest świetnie przygotowane również pod względem atrakcji dla bardziej wymagających mieszkańców oraz turystów. Joga nad brzegiem jeziora, sauna, kursy skoków do wody dla dorosłych i dzieci. Na najstarszym obiekcie kąpielowym nad jeziorem Zurych - Strandbad Mythenquai - można zagrać w tenisa stołowego, uczestniczyć w licznych zajęciach sportowych na plaży oraz trawie lub wypożyczyć książkę ze specjalnie przygotowanych biblioteczek. Strandbad Tiefenbrunnen to absolutny raj dla dzieci. Trampoliny, zjeżdżalnie wodne, brodziki, platformy do nurkowania i place zabaw na pewno zajmą najmłodszych na długie godziny. Jeśli chodzi o jeziora, nie tylko Zurych przyciąga uwagę turystów. Wielu z odwiedzających ceni sobie mniejsze jeziorka, jak np. Greifen, Pfäffikon i Sihl, które wyróżniają się krystalicznie czystą wodą i widokami, które pozostają w pamięci na bardzo długo.

U źródeł kultury

Po zmroku wiele obiektów wodnych zostaje przekształcona w popularnie nazywane przez mieszkańców Badi bary. Są w nich organizowane liczne koncerty, projekcje filmowe, odczyty z drinkiem w dłoni i lekką bryzą we włosach. Takie eventy organizowane są we wcześniej wspomnianych Frauenbadi oraz Flussbad Schanzengraben, które po zmroku pozwalają na przemieszanie płci na swoim terenie. Wartym uwagi jest organizowany nad brzegiem Flussbad Unterer Letten festiwal filmowy, gdzie zamiast kasowych hitów puszczane są produkcje niezależne i mniej znane. W tym roku festiwal odbędzie się po raz 22. i potrwa 2 tygodnie.

Zurych (zdj. mat. pras.)Zurych (zdj. mat. pras.) Zurych (zdj. mat. pras.) Copyright by Zürich Tourism

Uzdrowiska

W deszczowe i zimowe dni to rewelacyjna alternatywa dla tych, którzy nie mogą doczekać się lata. Kryte pływalnie, uzdrowiska i SPA są wówczas najbardziej oblegane. Hürlimann Thermal Bath & Spa mieści się w budynku dawnego browaru. W trakcie jego budowy odkryto źródło wody mineralnej, która dziś płynie z kranów popularnego SPA. Baseny termalne, łaźnie parowe i kąpiele z widokiem na Alpy to z pewnością czynniki, które przemówią za wyborem tego obiektu. Jednak nie jest on jedynym miejscem typu wellness. Wielu turystów ceni sobie mniejsze obiekty takie jak Fitnesspark Hamam Münstergasse w dzielnicy Niederdorf, Asia Spa przy centrum handlowym Sihlcity lub Setareh w Rapperswil, które mają równie wiele do zaoferowania. Prawdziwy miejsce pielgrzymek dla osób poszukujących odnowy biologicznej jest Baden, gdzie znajduje się najbardziej bogate w składniki mineralne ciepłe wody źródlane w Szwajcarii.

Zurych (zdj. mat. pras.)Zurych (zdj. mat. pras.) Zurych (zdj. mat. pras.) Copyright by Zürich Tourism

Woda pitna nawet w...fontannach!

A można jej skosztować z około 1200 fontann rozmieszczonych w całym mieście, a jej skład jest niemal identyczny z woda płynącą z kranów. Około 400 fontann zasila woda źródlana. Na dobrą sprawę większość z nich jest równie dobra, co wody kupowane w sklepach - czasami tylko różnią się nieznacznie nieco niższą zawartością składników mineralnych. Poza tym - jak niemal wszystko w Zurychu - fontanny są przepięknymi obiektami w miejskiej przestrzeni, które są nie tylko praktyczne, ale wzbogacają miasto estetycznie.

Orzeźwiające wycieczki

Nie mówiąc już o rejsach statkami po jeziorach i rzekach Zurychu, wybierając się w krótką lecz malowniczą podróż do sąsiednich miejscowości możemy skorzystać z innych rozsławionych atrakcji regionu. W Alpamare w Pfäffikon znajduje się największy w Europie zadaszony park wodny. W jego skład wchodzi 11 zjeżdżalni, basen ze sztuczną falą, baseny na świeżym powietrzu, termalne oraz strefa wellness. Nieopodal Pfäffikon znajduje się najdłuższy most drewniany w Szwajcarii, który prowadzi od Rapperswil do Hurden. Nad jeziorem Zug zwolennicy obcowania z naturą mogą zobaczyć ostatnie nizine torfowiska w Szwajcarii. Jednak największe wrażenie z pewnością zrobi największy europejski wodospad Rheinfall . Co odważniejsi mogą podpłynąć łodzią pod sam spad, gdzie kaskada wody spada w tempie ok. 160 tys. litrów na sekundę.

Zurych (zdj. mat. pras.)Zurych (zdj. mat. pras.) Zurych (zdj. mat. pras.) Copyright by Zürich Tourism

Więcej o: