Sejny. Magiczna atmosfera

Sejny wspaniałe

Sejny to piękne i pełne zabytków miasteczko. Wielonarodowościowe i emanujące atmosferą. Pielęgnują ją szczególnie zapaleńcy z ośrodka Pogranicze

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Sejny zachowały dawny układ urbanistyczny z rozległym placem - dawnym targowiskiem. Przy nim skupia się większość zabytków.

Kościół św. Jerzego - wzniesiony w latach 1610-19 - przez sto lat istnienia diecezji wigierskiej w Sejnach był kościołem katedralnym, potem kolegiatą, a obecnie ma tytuł bazyliki mniejszej, przyznany w 1975 r. w związku z koronacją cudownej figury Matki Boskiej. Kościół wraz z przyległym doń klasztorem tworzą górujący nad miasteczkiem zespół architektoniczny, najcenniejszy na Suwalszczyźnie. Wnętrze ma wystrój rokokowy. Najcenniejszym zabytkiem bazyliki jest słynąca cudami drewniana gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Renesansowy gmach dawnego klasztoru, który pomimo trwającego od kilkunastu lat remontu i brudnych, podrapanych ścian robi imponujące wrażenie, zwłaszcza oglądany od strony rozległego, XVIII-wiecznego ogrodu klasztornego. Masywne mury i cztery narożne wieże bardziej przypominają sylwetkę zamku feudalnego niż obiekt sakralny.

Neogotycka kaplica z 1789 r. (na placyku przed bazyliką), na której umieszczono naturalnej wielkości figurę św. Agaty.

Nowy Rynek, a na nim klasycystyczny ratusz z 1840 r., przebudowany w końcu XIX w.

W sąsiedztwie rynku znajduje się kilka interesujących obiektów. Stoi tu skromny, eklektyczny pałac biskupi z XIX w., dom talmudyczny z tego samego okresu oraz niedawno odrestaurowana synagoga z lat 1860-70, o ciekawej architekturze z elementami późnego klasycyzmu i neogotyku.

Dwór w Krasnogrudzie, który należał kiedyś do krewnych Czesława Miłosza. W okresie międzywojennym pisarz spędzał tu swoje gimnazjalne i uniwersyteckie wakacje. Dwór ten ocalał i stanowi nie lada atrakcję, nie tylko jako pamiątka związana z postacią naszego noblisty, ale także jako jedyna zachowana w naszym regionie siedziba ziemiańska.

TROSZKĘ HISTORII

Początki Sejn sięgają XVI w., kiedy to król Zygmunt I nadał swemu dworzaninowi kniaziowi Iwanowi Wiśniowieckiemu fragment Puszczy Przełomskiej nad rzeczką Sejną. Kniaź osadził tu swego namiestnika, który na wzgórzu wzniósł dwór (zwany później Wysokimi Sejnami). Z jednej strony dworu założono sad, z drugiej półkolem rozłożyły się zabudowania folwarczne. Całość, otoczona wodą i bagnami, miała charakter obronny.

Po śmierci kniazia zarząd dóbr objął jego najstarszy syn, awanturniczy Dymitr, który w 1563 r. został wzięty do niewoli i zamęczony przez Turków. Rozległe dobra Wiśniowieckich odziedziczyli po nim młodsi bracia Andrzej i Konstanty. W wyniku podziału majątku Sejny przypadły temu pierwszemu. Kniaziowie Wiśniowieccy nie rezydowali osobiście w Sejnach, zarządzali majątkiem przez namiestników.

W 1593 r. dobra sejneńskie kupił Jerzy Grodziński, leśniczy przełomski i starosta przeroślski. Przy dworze w Sejnach istniały już wówczas liczne zabudowania folwarczne, sady, browar i młyn wodny. W latach 1593-1602 nowy właściciel założył przy dworze miasto, które od jego imienia nazywać się miało Juriewem. Nazwa ta jednak nie utrzymała się.

URSZULA WASILEWSKA, FUNDACJA POGRANICZE:

- Sejny to przewspaniałe miasteczko, gdzie obok siebie żyją ludzie różnych narodowości: Polacy, Żydzi, Litwini. Każda z nich ma swoją kulturę, dlatego jedni od drugich mogą korzystać, wzbogacać się. Właśnie dzięki tej ponadkulturowości panuje u nas cudowny, specyficzny klimat. Tutaj przyjeżdża naprawdę bardzo dużo turystów z całej Polski, ale i nie tylko z naszego kraju. Muszę przyznać, że większość z nich jest zachwycona właśnie tym bardzo przyjaznym klimatem. Często podczas pierwszej wizyty "zarażają się" Sejnami, a później odwiedzają nas już regularnie. Ja przez kilka lat mieszkałam w dużym mieście. Ale o Sejnach nie mogłam zapomnieć. I wróciłam. To moje miejsce... Spokój, cisza, blisko jezioro... I ci wspaniali ludzie. Nie ma takiego drugiego miejsca.

Info turystyczne

Dojazd: bezpośrednio z białostockiego dworca PKS o godz. 16.

Nocleg: Dom Litewski, ul. 22 Lipca 9, tel./fax 087 516 29 08, pokoje dwu-, trzy- i czteroosobowe w cenie od 50 do 130 zł za dobę; gospodarstwa agroturystyczne w Sejnach i okolicach.

Wyżywienie: liczne restauracje, m.in. przy Domu Litewskim, sklepy spożywcze.

Poczta, kantory w centrum miasta.

Koncerty

W Sejnach w Białej Synagodze przez całe wakacje możemy posłuchać muzyki klezmerskiej w wykonaniu Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Koncerty już od 19 lipca do 25 sierpnia w każdy weekend (piątek, sobota, niedziela), początek zawsze o 19.30. Cena biletu - 20 zł, ulgowy - 15 zł. Rezerwacja telefoniczna pod nr. tel. 087 516 27 65.

Więcej informacji:

e-mail: teatr@pogranicze.sejny.pl

http://pogranicze.sejny.pl/kapela

Więcej o: