Prezenty dla podróżnika

To już ostatni dzwonek, by kupić świąteczne prezenty. Dla tych, którzy mają w planach obdarowanie kogoś, kto kocha podróże, przygotowaliśmy przegląd najciekawszych naszym zdaniem pozycji książkowych (ale znajdzie się też kilka filmów), które inspirują do poznawania świata. Dla małych i dużych, niedzielnych turystów-pasjonatów i ekstremalnych globtroterów, odważnych podróżniczek i wielbicieli fotografii. I oczywiście dla tych, którzy właśnie są daleko od domu i za którymi tęsknimy, spoglądając na puste miejsce przy stole. Miejsce dla wędrowca. Wesołych Świąt!

Prezenty dla weekendowego turysty

Osobom, które uwielbiają podróże, ale nie mogą spędzać poza domem kilku miesięcy w roku polecamy oryginalne przewodniki i spacerowniki. Wystarczy weekend, by ruszyć szlakiem rzymskiej arystokracji ("Rzym i jego czarna arystokracja. Spacerownik historyczny", Wojciech Ponikiewski, Wydawnictwo Agora, Cena: 39 zł, kupisz na kulturalnysklep.pl ) albo poznać Pomorze... smakując lokalne specjały ("Kulinarny atlas Pomorza", praca zbiorowa, Wydawnictwo Agora", 24,99 zł, kupisz na kulturalnysklep.pl ). A gdy znudzą się muzea i zabytki, można rzucić się w wir zabawy w dowolnym miejscu na świecie ("Świat się bawi. 200 najlepszych zabaw, festiwali, świąt", praca zbiorowa, Wydawnictwo: Global Enterprises, Cena: 91,15 zł ).

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH PREZENTÓW >

Prezenty dla wyzwolonej podróżniczki

Kobiety podróżują dzisiaj nie mniej niż mężczyźni - i coraz częściej samotnie. Ale nie zawsze tak było. W fascynującą podróż po świecie pierwszych podróżniczek i wypraw, które rozpalą nie tylko kobiecą wyobraźnię, zabierze czytelniczki Barbara Hodgson ("Krynolinę zostaw w Kairze. O pierwszych podróżniczkach", Barbara Hodgons, Wydawnictwo Twój Styl, Cena: 29 zł ). A dla pań, które chciałyby ruszyć w drogę, ale jeszcze się boją, polecamy wciągającą opowieść Marzeny Filipczak, o tym, że można i to bez niczyjej pomocy! ("Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet", Marzena Filipczak, Wydawnictwo Media Rodzina, Cena: 34,90 zł, kupisz na kulturalnysklep.pl ).

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH PREZENTÓW >

Prezenty dla ekstremalnego globtrotera

W literaturze podróżniczej nie brakuje opowieści prawdziwych twardzieli. Gdy do charyzmatycznej osobowości autora dodać wartką akcję i niesamowite otoczenie - mamy idealną lekturę na długie zimowe wieczory ("Biała gorączka", Jacek Hugo-Bader, Wydawnictwo Czarne, Cena: 36,90 zł w miękkiej oprawie, kupisz na kulturalnysklep.pl; "Rowerem i pieszo przez czarny ląd", Kazimierz Nowak, Wydawnictwo Sorus, Cena: 36 zł ). Plus pozycja wyjątkowa - i tym razem filmowa - plejada gwiazd światowej nauki i pewien szalony pingwin w poruszającym dokumencie, którego akcja dzieje się na mroźnej Antarktydzie. Dla tych, co chcą się pośmiać, wzruszyć i zapiać z zachwytu ("Spotkania na krańcach świata", reż. Werner Herzog, Kolekcja Planete DOC Review, Cena: 37 zł ).

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH PREZENTÓW >

Prezenty dla wielbiciela fotografii

Podróżnik bez aparatu fotograficznego jest zjawiskiem rzadszym niż tanie loty do Nowego Jorku. Wiadomo, że zdjęcia oprócz wartości estetycznej mają wartość pamiątkową, ale nie zaszkodzi, by cieszyły oczy oglądających (zwłaszcza, gdy ci ostatni muszą ich zobaczyć setki). Na rynku nie brakuje ciekawych pozycji, które w formie warsztatów, krok po kroku objaśnią arkana kompozycji, ekspozycji ("Ekspozycja bez tajemnic", Bryan Peterson, Wydawnictwo Galaktyka, Cena: 37,50 ), kadrowania, naświetlania... uh, dużo tego! Aby odsapnąć, warto popatrzeć na piękne fotografie i pomyśleć: Kiedyś też będę takie robić! ("Odkrywanie świata. Polacy na sześciu kontynentach", Ryszard Badowski, Pascal, Cena: 79.90 zł )

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH PREZENTÓW >

Prezenty dla małego odkrywcy

Choć prezenty w tej sekcji są dla dzieci, to sami mieliśmy ogromną radość z przypominania sobie poszczególnych pozycji. Tomek Wilmowski (np. "Tomek w Krainie Kangurów", Alfred Szklarski, Cena: 27,90 zł ), Miś Paddington (Paddington za granicą, Michael Bond, Cena: 23,99 zł ) i Pyza ("Pyza na polskich dróżkach", Hanna Januszewska, Cena: ok. 30 zł ) - toż to największe podróżnicze sławy! A dzieci uwielbiają je niezmiennie od lat. Nie mogliśmy rzecz jasna zapomnieć o wspaniałym serialu "Byli sobie podróżnicy" ("Byli sobie podróżnicy", Animowany, reż. Albert Barille, Cena: 99,99 zł ). Gwarantujemy, że do jego oglądania z przyjemnością zasiądą zarówno dzieci, jak i rodzice.

ZOBACZ GALERIĘ WSZYSTKICH PREZENTÓW >

Jeszcze więcej prezentów dla każdego znajdziesz na:

Więcej o: