Okolice Lublany

Okolice Lublany

Dla większości turystów poznanie Słowenii zaczyna się właśnie w stolicy, ale położona w dolinie Lublana nie oddaje charakteru tego górzystego kraju. Dlatego po jej zwiedzeniu warto wybrać się na dłuższą wycieczkę po okolicy. Usytuowana w samym środku kraju, Lublana może być doskonałą bazą wypadową. Słowenia zajmuje niewiele ponad 20 tysięcy kilometrów kwadratowych - tyle co nasze województwo podlaskie, czyli wszędzie tu blisko.

Jaskinia Postojna

W ciągu godziny dojeżdża się do słynnej Jaskini Postojnej, jednej z największych i najpiękniejszych w Europie. Niewiele więcej trzeba czasu by stanąć u stóp ośnieżonych szczytów Alp. Możemy się też wybrać nad morze, do Adriatyku mamy 100 km. Po drodze warto odwiedzić słynną cesarską stadninę w Lipicy, założoną w 1580 roku - stąd wywodzą się białe lipicany, jedne z najlepszych na świecie koni do ujeżdżania.

Celje i Ptuj

Jeśli udamy się na wschód, skuszą nas pewnie średniowieczne zamki hrabiów cylejskich w okolicy Celje, albo pełen zabytków Ptuj (dawna rzymska Poetovia). Trzeba pamiętać, że Słowenia to także kraj wina, jeśli chcemy podążyć szlakami winnymi, wybierzmy się do słynnych winnic i winiarni w dolinie rzeki Vipavy, gdzie tradycja produkcji wina sięga czasów rzymskich, albo w okolice Ptuj - najlepsze winiarnie znajdziemy na trasie Ormorož - Ljutomer.

Więcej o: