Toruńsko atrakcyjne miasto

W Toruniu to, co ziemskie miesza się z tym, co niebiańskie - pierniki i gwiazdy dostaniecie na jednym talerzu. A na deser - wejdź z dzieckiem do magicznej szafy i zobacz, co lalki wiedzą o życiu

Jest jednym z najstarszych polskich miast. W 1992 roku toruńska starówka znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 2007 roku Toruń walczył o tytuł jednego z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie w plebiscycie National Geographic Polska. Mimo to, gdy jednym tchem wymienia się flagowe atrakcje naszego kraju, często bywa pomijany. Tymczasem miasto Kopernika i katarzynek kryje liczne skarby, które zachwycą dzieci i dorosłych.

Toruńskie Planetarium

Toruńskie Planetarium działa od ponad 10 lat i jest jednym z najnowocześniejszych w naszej części Europy. Za pomocą specjalnego rzutnika na sztucznym niebie (którym jest kopuła o średnicy 15 metrów) wyświetlane są fascynujące seanse astronomiczne. Specjalna technologia pozwala na przedstawienie obrazu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. A jest na co popatrzeć, bo obok 6 tysięcy gwiazd widocznych gołym okiem, konfiguracji planet na tle zodiaku, gwiazdozbiorów, zaćmienia Słońca i faz Księżyca, widzowie mogą zobaczyć wnętrza jaskiń, znaleźć się w samym środku mgławic, gromad gwiazdowych albo... w lesie lub katedrze.

Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl

Można też, nie wychodząc z budynku, w nocnej scenerii zwiedzić toruńską starówkę. Dla najmłodszych gości Planetarium (od 4 lat) przygotowano specjalne bajkowe opowieści. Dzieci dowiedzą się z nich, dlaczego w nocy jest ciemno, czy w kosmosie są ufoludki i jakie kolory dominują we wszechświecie. Rodzice szczególnie dociekliwych maluchów powinni odetchnąć z ulgą.

Starsze dzieci na pewno będą zachwycone wizytą w Orbitarium. W interaktywnej sali znajduje się okazały model sondy kosmicznej Cassini , którą można sterować za pomocą komputerów pokładowych, czujników i kamer. Szukanie zbiornika z paliwem i własnoręczne uruchomienie silników odrzutowych może okazać się nie lada przeżyciem, nie tylko dla dzieci. Wokół sondy ustawiono interaktywne modele i urządzenia, które w prosty i efektowny sposób tłumaczą trudne zjawiska atmosferyczne (np. ile ważyłby człowiek na Marsie i czemu Jowisz ma burzliwą atmosferę). Wszystko można dotknąć i samodzielnie przetestować.

Fot. Robert Górecki / Agencja Wyborcza.pl

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

Adres: ul. Franciszkańska 15/21 (Stare Miasto)

tel. 056 622 60 66 (kasa biletowa i rezerwacje dla grup)

Ceny biletów:

Planetarium: ulgowy: 8 zł, normalny: 10 zł,

Orbitarium: ulgowy: 6 zł, normalny: 8 zł

W soboty, niedziele i święta wszystkim odwiedzającym przysługuje bilet ulgowy (dotyczy Planetarium i Orbitarium). Od osób indywidualnych nie jest wymagana rezerwacja, jednorazowo do sali Orbitarium może wejść do 45 osób.

Repertuar, opisy seansów w Planetarium, godziny wstępu do Orbitarium: http://www.planetarium.torun.pl/

Żywe Muzeum Piernika

O tym, że w Toruniu można zjeść najpyszniejsze na świecie pierniki, wie każde dziecko. Ale nie każdy wie, że takiego piernika można sobie upiec samodzielnie. Na piętrze zabytkowego spichrza przy ulicy Rabiańskiej działa XVI-wieczna piekarnia - Żywe Muzeum Piernika. W nim to, pod czujnym okiem piernikarskiego mistrza Bartłomieja i korzennej wiedźmy, dzieci biorą czynny udział w pokazie produkcji miodowych smakołyków. Najpierw poznają kilkusetletnie receptury, potem przesiewają mąkę, zagniatają ciasto z dodatkiem miodu i przypraw, wałkują je i wkładają w ozdobne formy. Następnie piernik trafia do pieca, a zanim będzie gotowy, można wysłuchać ciekawych opowieści, w języku stylizowanym na staropolski. Po krótkim terminowaniu mały czeladnik nabiera piernikarskich uprawnień, w rączkę zaś dostaje piernika własnej produkcji. Można na miejscu sprawdzić, jak smakuje lub zabrać na pamiątkę.

W oryginalne toruńskie katarzynki (jedna z legend głosi, że ich kształt wymyślił młody czeladnik, który zakochał się w Katarzynie, córce swego mistrza piernikarskiego) można zaopatrzyć się w jednym ze sklepików na starówce.

Muzeum Piernika

Adres: ul. Rabiańska 9 (Stare Miasto)

Czynne codziennie: 9 -18

Ceny biletów: dzieci i młodzież ucząca się: 7,5 zł, dzieci i młodzież niepełnosprawna: bezpłatnie, dorośli: 9,5 zł

Więcej: http://www.muzeumpiernika.pl/

Teatr Baj Pomorski

Toruński Teatr Lalek Baj Pomorski to jedna z ciekawszych scen teatralnych w naszym kraju, która na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. W założeniu jest teatrem lalkowym, jednak bogaty repertuar zainteresuje zarówno najmłodszych widzów jak i ich rodziców. Aktorzy i poruszane przez nich lalki w ciekawych, niekiedy przewrotnych adaptacjach klasycznych i najnowszych sztuk dla dzieci i młodzieży, opowiadają o świecie, samotności, miłości, tolerancji, wyobraźni, marzeniach...

Teatr wciąga widza do dialogu, przełamuje schematy, chętnie wykorzystuje nowatorskie rozwiązania scenograficzne. A wszystko to we wnętrzu... starej, rzeźbionej szafy, taki bowiem kształt nadano fasadzie teatru w 2006 roku. Nocą urodę budynku i wspaniałego otoczenia eksponuje kolorowa, sterowana komputerowo iluminacja. To jeszcze jeden powód, by w Toruniu zostać przynajmniej do wieczora...

Baj Pomorski

Adres: ul. Piernikarska 9 (Stare Miasto)

Kasa teatru czynna: w dni powszednie - pół godziny przed spektaklem, w dni wolne - godzinę przed spektaklem

Bilety można ponadto kupić i rezerwować we wszystkie dni powszednie w Dziale Organizacji Widowisk w godz. 7.30-15.30

tel. 056 / 652 20 29 w. 35, 36, fax 37, e-mail: organizacjawidowisk@go2.pl

Cennik biletów jest podany przy poszczególnych przedstawieniach w dziale Repertuar: http://www.bajpomorski.art.pl/

Mazury? Tatry? Bieszczady? Sprawdź nasze darmowe ogłoszenia!

Paulina Dudek

Więcej o: