Najstarsza pustynia na kuli ziemskiej to Namib. Ciągnie się przez 1400 km atlantyckiego wybrzeża kraju położonego w południowo-zachodniej Afryce. Wiek tego piaszczystego obszaru szacuje się na 80 mln lat ...
Ale to nie koniec rekordów Namibii. W południowej części pustyni wyrastają najwyższe wydmy świata. Najsłynniejsze z nich noszą nazwę Dune#7. Piaskowe góry zachwycają wielkością i czerwoną barwą. Kolor staje się coraz bardziej intensywny wraz z przemieszczaniem się w głąb lądu.
Podróżnicy przyjeżdżają tutaj by zdobyć szczyty ruchomych, piaskowych gór, których wysokość dochodzi nawet do 300 metrów. Uwaga na stopy! Temperatura piasku może sięgać 80 stopni.
pustynia, nambia Fot. Shutterstock
Najwyższe wydmy znajdują się w okolicach Swakopmund. Miasto położone jest malowniczo między pustynią a wybrzeżem i stanowi bazę noclegową dla przyjeżdżających tu turystów. Na północ miasta znajduje się kolejny wyjątkowy obszar Namibii - Wybrzeże Szkieletów. Silne prądy morskie uczyniły z tego miejsca prawdziwy cmentarz rozbitych u wybrzeża statków. Ten teren zamieszkują również stada flamingów i fok. Już w latach 70. zeszłego stulecia państwo objęło ten teren ochroną i utworzyło Skeleton Coast National Park.
To nadal nie koniec atrakcji afrykańskiego kraju. Niesamowite zjawisko znikającej w piachu rzeki można podziwiać w innym parku o nazwie Moremi. Natomiast podczas safari w rezerwacie Etosha, w centralnej części Namibii, obejrzymy ogromne, piaszczyste jezioro. Woda pojawia się w nim zaledwie przez kilkanaście dni w roku.
W głębi kraju spotkamy również niezwykłą Welwiczję. Ta roślina-rekordzistka jeżeli chodzi o długość życia ziemii. Niektóre egzemeplarze Welwiczji osiągają wiek 2 tysięcy lat!
Kolejnym z licznych tu fenomenów Namibii jest Harnas. To jedyne w Afryce miejsce, gdzie eko-podróżnicy pod patronatem słynnej Angeliny Jolie mogą popracować charytatywnie na rzecz lokalnego środowiska. Znajdziemy tu ponad 200 gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej na świecie, zaś niektóre z nich potrzebują bez mała pół wieku na wzrost przy dziennych temperaturach sięgających 65 stopni ...
TEKST: AGATA CHABIERSKA, AB